Bilgii.net

Kınanın Saça Faydaları ve Uygulanışı

24.11.2018
Kınanın Saça Faydaları ve Uygulanışı

Kına, kırmızı ve turuncu karışımı bir renge sahip bir bitkinin toz haline getirilmiş halidir. Kınaya aynı zamanda hena denilmektedir. Kına özellikle saç köklerini güçlendirmek için birçok kişinin kullandığı bir bitkidir. Kına aynı zamanda saç tellerini kalınlaştırmak ve kepekleri yok etmek veya kepek oluşumunu engellemek için de işe yaramaktadır. Kına saç köklerinizi güçlendirerek, saç dökülmesini de engellemektedir. Dolayısıyla kınanın saç sağlığına çok fazla faydası oluyor. Kına aynı zamanda antifungal adında bir maddeye sahip olduğundan, saçkıran veya sirke ya da bit gibi sıkıntılardan da sizi korur. Saçınıza kına uyguladığınızda, bir süre sonra saçınızın güçlendiğini ve canlandığını fark edeceksiniz. Kına tamamen doğal bakım ürünüdür. Burada kınanın saça faydaları ve uygulanışı hakkında konuşacağız.

Kepeklerden Kurtulmak İçin Kına

 

Aşırı kuru veya yağlı saç derisi, dermatit, egzama veya mantar gibi kepek üreten sorunların giderilmesi için kına kullanabilirsiniz. Kepeklerden kurtulmak için kına çok önemli. Antifungal bir özelliğe sahip olduğundan, ciltteki yağı fazlalıklarını ve kuru saç derisini nemlendirerek, saç derinizin korunmasını sağlayacaktır. Diğer yandan şunu unutmamak gerekir ki, kınanın ne kadar kepeğe karşı yararlı olacağı, tamamen kepeğin neden çıktığına bağlıdır. Örneğin sedef hastalığı için maalesef kına işe yaramamaktadır.

Yıpranan Saçlara Kına

 

Saçlarınızda yıpranma varsa veya güçsüzlük, bunu kına kullanarak ta çözebilirsiniz. Cassia obovata adında, Çin tarçını olarak ta bilinen, Mısır’ta özellikle yetişen kınayı su ile karıştırıp saçınıza uyguladığınızda, bir süre sonra saç tellerinizin güçlendiğini, saçınızın hacimli olmaya başladığını, kendi sağlığına ve parlaklığına kavuştuğunu gözlemleyebilirsiniz. Yıpranan saçlara kına çok iyi gelmektedir.

Kınanın Saçlarınıza Faydaları

 

Kına özellikle siyah, koyu kumral, kestane, koyu turuncu ve kızıl renkteki saçlarda daha fazla etki görülmektedir. Kınanın kaliteli olması için kınanın herhangi bir metal maddesi içermemesi gerekiyor. Kınanın saçlarınıza olan faydalarından bahsetmek gerekirse, çok fazla fakat şu şekildedir; saçlarınızı canlandırır. Saça parlaklık verir. Saç köklerini ve uçlarını güçlendirir. Kınanın saçlarınıza faydaları arasında bunlar elbette sadece bir iki tanesi. Kına saçtaki bit ve sirke gibi böcekleri öldürür. Saç derilerinizde çıkan kepek sorununu yok eder. Saç derisinde oluşacak tahrişleri azaltır ve derisinde oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı saç ve saç derinizi korur. Mantar ve egzama gibi hastalıklardan dolayı ortaya çıkan sorunları kaldırır. Kaliteli kına olduğu sürece saçınızı besler.

Kına kullandığınızda, saçınızın etrafına bir duvar örerek, saç ve saç derinizi dış etkenlerden korur. Yıpranan saçları onarır ve saçlarınızın kırılmasını önler. Saç tellerinizi kalınlaştırır ve donuk ve kuru kalmış saçları parlatır ve canlandırır. Saçınızda olması gereken saç yağının dengesini korur. Eğer kınayı düzenli bir şekilde kullandığınız takdirde, saç deriniz temizlenip saçlarınızda ve saç derinizde bulunan kimyasal atıkları saçınızdan atacaktır. Saçınızın hava almasını sağlayacaktır ve saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacaktır. Saçlarınızın erken beyazlamasını durduracaktır.

Kına Saça Nasıl Uygulanır?

 

Saçınıza kına uygulayacağınız zaman, öncelikle eski ve daha sonra kullanmayacağınız veya temizlik yaparken kullandığınız bir elbise giyin, çünkü kına lekesi çok çok zor çıkan, hatta bazen ise kabası çıkıp lekesi kalan bir maddedir. Bu sebeple eğer kıyafetlerinizin lekelenmesini istemiyorsanız, eski bir şeyler giyerek saçınıza kına uygulamanız gerekir. Kına saça nasıl uygulanır? Toz halindeki kınayı sıcak su ile karıştırıyorsunuz ve macun kıvamına getiriyorsunuz. Bazıları karışıma bir kaşık zeytinyağı da ekleyebiliyor. Daha sonra kına hazır olduğunda, kına, kuru saçlara küçük bir fırça ile sürülür. Saç diplerinden saç uçlarına kadar kınanın sürülmesine dikkat edin. Sonra saçlarınızı başınıza toplayıp kafanıza masaj yaparsınız. Her şey bitirdikten sonra kına 1 saat kadar bekler ve sonra ılık su ile saçınızı yıkayabilirsiniz. Daha sonra ise saçınızı bir defa şampuan ile yıkayarak işlemi tamamlayacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net