Bilgii.net

Kilin Saça Faydaları ve Kil Maskesi

24.11.2018
Kilin Saça Faydaları ve Kil Maskesi

Kil saç bakımında kullanılan önemli malzemelerdendir.

Kilin İçeriği

Kilin içerisinde demir oksit, silis, kalsiyum, potasyum, sodyum, alüminyum ve kalker vardır. Zengin içeriği sayesinde saça sayısız faydası vardır. Aktarlardan kolayca temin edilebilir.

Günümüzde birçok kadın saç sorunlarını kil maskeleriyle çözmektedir. Kilin saça sağladığı faydalardan bahsedelim.

Kilin Saça Sağladığı Faydalar

Çevresel, psikolojik etkenler ve saç ürünlerinin kimyasal barındırması gibi sebeplerden dolayı saç çok kolay yıpranmaktadır. Yıpranmış saçlara sahip olan kişiler kil sayesinde bu sorunlarından kurtulabilirler. Kil yıpranmış saçları onarır ve onlara eski sağlıklarını kazandırır.

Saçları nemlendirme özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde kurumuş saçlarınız doğal nemine kavuşur. Zengin içeriği ise saç ve saç derisini besler.

Saçlarının dolaşmasından şikâyet eden kişiler kesinlikle kilden faydalanmalıdırlar. Kil saçlara yumuşaklık katarak dolaşmalarını engeller. Çok gür ve kıvırcık saçlara sahip olan kadınlar saç dolaşmasından ve saçlarının şekil almamasından şikâyet ederler. Kil maskesi kullanarak saçlarına kolayca şekil verebilirler.

Kilin bir başka özelliği de saçları kirden arındırmasıdır. Saç derisinin gözeneklerini açarak, derinin nefes almasını sağlar. Bu da saç derisini daha sağlıklı hale getirir.

Zengin içeriği saçların beslenmesinde önemli rol oynar. Saçlar daha sağlıklı görünür. Ayrıca saçlarının hızlı uzamasını isteyen kişiler kil kullanabilirler. Saçları derinlemesine besleyen kil saçların hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Kil saç dökülme problemi yaşayan kişilere de faydalı olacaktır.

Günümüzde kepek birçok kişinin başa çıkmaya çalıştığı bir problemdir. Saç derisinin kuruması ile ortaya çıkan kepeği önlemek için saç derisinin kuruluğunu gidermek gerekir. Kil saç derisinin kurumasını engelleyecek ve ona ihtiyacı olan nemi sağlayacaktır. İhtiyacı olan neme kavuşan saç ve saç derisinde kepek yavaş yavaş yok olacaktır. Kepeğin saçtan tamamen atılabilmesi için kil maskesinin düzenli yapılması gerekir.

Saçın Yıpranmasında Kil Kullanımı

Saç derisinde bazen de pul pul dökülme ve yaralar görülmektedir. Saç derisinde bulunan egzama saç derisinin kızarmasına neden olur. Bu kızarıklıklar daha sonra daha büyük yaralara dönüşebilir. Kilin enfeksiyondan koruma özelliği de vardır. Bu sayede saç derisinde meydana gelen yaraları iyileştirme de kullanılabilir. Saç derisindeki enfeksiyonları tedavi eder ve egzamayı önler. Ayrıca koruyucu özelliği olduğundan bu yaraların tekrar oluşmaması için kil maskesi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Saçlar dış etkenlerden dolayı sürekli korunmaya ihtiyaç duyar. Çevresel ve psikolojik etkenler saçları doğrudan etkilemektedir. Saçlar sürekli kepek, nem kaybı, dökülme, kirlenme problemleriyle karşı karşıyadır. Ayrıca saç derisi de kuruma, yara oluşması, enfeksiyon, egzama gibi problemleri sürekli yaşayabilir. Bundan dolayı saç sağlığına önem veren kişiler düzenli olarak kil maskesi yapabilirler. Bu maske saçınızı dışarıdan gelebilecek her türlü kötü etkiye karşı korur. Daha sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar. Düzenli maske yapan kişilerin saçlarındaki değişim inanılmaz olacaktır. Bugün birçok kadın saç sağlığını kil maskesi ile korumaya çalışmaktadır.

Kil Maskesi Nasıl Uygulanır?

Badem yağı ve Hindistan cevizi yağı ile kili bir kâsede tahta kaşık yardımıyla karıştırın. Daha sonra karışıma elma sirkesi ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Saçınızı su ile ıslatın, sonra bu karışımı saçlarınızın köklerinden ucuna kadar uygulayın. 30 dakika sonra şampuan ile yıkayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net