Bilgii.net

Keten Kumaş Nasıl Temizlenir? Temizleme Spreyi

13.10.2018
Keten Kumaş Nasıl Temizlenir? Temizleme Spreyi

Yaz mevsimlerinin vazgeçilmez kumaş türlerinden biri olan keten kumaş, bir o kadar da zahmetlidir. Yıkanma esnasında ayrı tutulmalı, ütüsü özel olmalı ve zarar görmemesi için dikkat edilmelidir. Peki bu kadar zahmetli bir kumaş evlerde neden tercih edilir? Cevabı çok basit; çünkü keten dayanıklı bir yapıdadır ve toz çekmez. Bu sebeple sıkça gündelik kıyafetlerin yanı sıra ev dekorasyonunda da tercih edilir. Temizlik esnasında gerekli özen gösterilirse keten, uzun yıllar kullanılabilen bir kumaş olacaktır.

Keten Kumaşın Temizliği

Keten kumaşlar narin bir yapıda olduklarından temizliklerine özen göstermek gerekir. Kirlendiği esnada izlenmesi ve uygulanması gereken bazı adımlar vardır. Bu seçeneklere özen gösterilir ve uygulanırsa, ketenin kullanım süresi uzun yıllar devam edecektir. Öte yandan diğer kumaş türleriyle bir tutulursa, yıpranması ve atılması zorunda kalınır.

  • Keten kumaş lekelendiğinde kesinlikle çamaşır suyu ve ağır leke çıkarıcılar ile temizlenmemelidir. En uygun temizlik yöntemi lekelendiği anda ılık su ile yıkamaktır.
  • Keten kumaş makinede yıkanacak ise soğuk suyla yıkanmalıdır. Fazla deterjan kullanılmamalıdır. Yumuşatıcı kullanılacaksa seyreltilerek kullanılmalıdır. Keten kumaşı rengi koyu ise yumuşatıcı iz bırakabilir.
  • Makinede yıkanması sırasında keten kumaşa benzer yıkama özellikleri olan kumaşlarla birlikte yıkanmalıdır. Makinede sıkma işlemi yapılmamalı, elde sıkılmalıdır.
  • Keten kumaş elde yıkanacaksa, yumuşak hareketlerle yıkanmalı, çitilenmemelidir. Elde yıkarken de deterjan az kullanılmalıdır.
  • Eğer kurutma makinesinde kurutulacak ise ütü kuruluğu ayarı tercih edilmelidir. Fakat sererek kurutma yöntemi önerilir. Bu işlemde de mandal kullanılmamalıdır. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.
  • Keten kumaş ılık ısı ayarında ütülenmelidir. Keten kumaş çok kolay kırışabilen bir yapıda olduğundan sık ütüleme gerekebilir.

Keten kumaşlar oldukça dayanıklı ve bakımı kolaydır. Fakat bazen çamaşır makinesinden çıkınca kumaş buruşuk gibi bir görüntü verebilir. Eğer bu durum oluşursa ilk yapılması gereken etiketine bakmaktır. Büyük ihtimalle keten kumaşın yüksek ısıda ütülenmesi gerekiyordur. Beyaz keten kumaşlar iki taraflı ütülenebilir. Fakat siyah ve renkli ketenler yalnızca bir tarafa doğru ütülenmelidir. Ayrıca keten kıyafetlerin soğuk ve kuru yerlerde saklanmaya özen gösterilmesi gerekir. Bu yüzden keten kumaş ve giysilerinizi sıkışık gardıroplarda saklamaktan kaçınmalısınız. Öte yandan keten kumaşlar çabuk kuruduğu için, zahmetsizdir. Kurutma yaptıktan sonra tekrar kurutma devrine almanıza gerek yoktur. Fakat keten kıyafetinizin etiketini kontrol ederek kuru temizleme dostu olup olmadığına bakmalısınız. Aksi takdirde yıpranmaya ve kumaşın bozulmasına sebep olunabilir. Temizlik talimatlarına uyulduğu takdirde, keten kumaşın uzun yıllar ilk günkü gibi yeni kalması sağlanabilir.

Keten Kumaş Temizleme Spreyi

Gündelik hayatınızda sık sık keten kumaş kullanıyorsanız, temizlik kısmında pratik olmak isteyebilirsiniz. Tarifteki keten kumaş temizleme spreyini hazırlarsanız hem keten kumaşlarınıza gereken özeni göstermiş hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Malzeme olarak; 1 bardak damıtılmış su, 7 damla lavanta esansiyel yağı, 4 damla vetiver esansiyel yağı, 2 damla sedir ağacı esansiyel yağı ve 2 kaşık alkol kullanabilirsiniz. Tüm malzemeleri sprey şişesinin içine koyup şişeyi elinizle beş dakika boyunca çalkalayın. Bu tarifi yaptıktan sonra keten kumaşlar üzerine uygulayabileceğiniz bir temizleme spreyi elde etmiş olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net