Bilgii.net

Ketçap Nerede ve Hangi Koşullarda Saklanır?

24.11.2018
Ketçap Nerede ve Hangi Koşullarda Saklanır?

En çok buzdolabında dahi, açılmış bir kapının kılıcıyla dolu bir şişe var. Amerikan çeşnilerinin kahramanı: ketçap!

ABD’de, hanelerin yüzde 97’si masada bir şişenin bulunduğunu bildiriyor. Amerika tarafından çok sevilen bir sos nasıl oldu? Ketçabın kökenleri, Amerikan kökenli bir şey. Ketçap, fermente balıklardan elde edilen bir sosun adı olan kê-tsiap olan Hokkien Çince sözcüğünden gelmektedir. Tüccarların Vietnam’dan güneydoğu Çin’e balık sosu getirdiğine inanılıyor.

Ketçabın Tarihi

İngilizler muhtemelen Güneydoğu Asya’da ketçapla karşılaştı, eve döndü ve fermente koyu sosunu çoğaltmaya çalıştı. Bu muhtemelen 1732’de ve 18. yüzyılın başlarında, “Doğu-Hindistan’daki Bencoulin” i kendi kökeni olarak anlatan Richard Bradley tarafından “Paste’de Ketçap” için yayınlanan bir tarifle kanıtlandığı gibi oldu.

Günümüzde, baharat dünyası alternatif ve artisanal ketçapların yükselişi ve kişisel favori çeşnim olan Sriracha’nın giderek artan popülerliğiyle metamorfobudur. Ketçabın kalplerimize ve Amerikan saygınlığına olan yakınlığına rağmen, Amerika’da bile bir numara satan baharat değil. Nedir? Mayonez.

Wiley, 1876 yılında ketçap üretmeye başlayan Henry J. Heinz adında bir Pittsburgh’la ortaklık kurdu. Heinz ayrıca Amerikalı tüketicilerin ketçaplarında kimyasal madde istemediklerini de ikna etti. Benzoat tartışmalarına cevaben Heinz, olgunlaşmış, kırmızı domatesleri kullanan, diğer üreticilerin kullandığı hurdalardan daha fazla doğal koruyucuya sahip olan ve sirke miktarını önemli ölçüde artıran ve bozulma riskini azaltan bir reçete geliştirdi. Heinz, koruyucu içermeyen ketçap üretmeye başladı ve kısa süre sonra pazara hakim oldu. 1905 yılında şirket beş milyon şişe ketçap satmıştı.

Ketçap Nasıl Yapılır?

  • Yere domatesleri yavaş pişiriciye dökün. Boşaltılan her kutuda 1/4 fincan suyu sıkın ve yavaş pişiriciye dökün. Şeker, sirke, soğan tozu, sarımsak tozu, tuz, kereviz tuzu, hardal tozu, karabiber, acı biber ve bütün karanfil ekleyin; birleştirmek için çırpın.
  • Karışımı yarı ve çok kalın, 10 ile 12 saat arasında azaltıncaya kadar yüksek, pişmemiş pişirin. Her saatte karıştırın.
  • Yaklaşık 20 saniye boyunca bir daldırma karıştırıcı kullanarak ketçap dokusunu pürüzsüz hale getirin.
  • Ketçabı ince bir süzgeç içine koyun ve herhangi bir derisini ve tohumlarını süzmek için bir kepçenin arkasıyla karıştırın.
  • Gerilmiş ketçabı bir kaseye aktarın. Tuz, karabiber veya acı biber ayarlamak için tatmadan önce tamamen soğumaya bırakın.

Ketçap Nerede Saklanır?

Özellikle Amerika’da tartışma haline gelen “ketçap soğuk bir yerde saklanır” başlıkla ile ilgili konuya dair Heinz açıklamada bulunuyor. Heinz’in konuyla ilgili resmi duruşu şöyle:

  • “Doğal asitliği nedeniyle, Heinz Ketçap rafa dayanıklıdır. Ancak, açıldıktan sonra stabilitesi depolama koşullarından etkilenebilir. Bu ürünün, işlenmiş yiyecekler gibi, açıldıktan sonra soğutulmasını tavsiye ederiz. Soğutma, açıldıktan sonra en iyi ürün kalitesini koruyacaktır. Çok tehlikeli, değil mi? Sadece ölümcül bir savaşta bir taraf seçmekten kaçınmaya çalışıyorlar gibi görünüyor. Ama ortaya çıktıkça haklılar”
  • TODAY sağlık ve beslenme editörü Madelyn Fernstrom, açılmamışsa kilerinize ketçap tutabileceğinizi, ancak açıksa buzdolabının ömrünü uzatacağını söylüyor. Yemek yiyenler, ciro çok hızlı olduğu için onu dışarıda tutabilirler.

Damak tercihinize göre değişiyor: Soğuk mu yoksa oda sıcaklığını mı seviyorsunuz? Oda sıcaklığında tercih ederseniz, sadece daha hızlı kullandığınızdan emin olun. Ancak, tüm bunlardan öğrendiğimiz en büyük ders, insanların yiyecekleri nasıl saklayacağına dair çok güçlü görüşleri olduğudur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net