Bilgii.net

Kepek için Doğal Çözüm Önerileri

24.11.2018
Kepek için Doğal Çözüm Önerileri

Kepek sorunu birçoğumuzda yaşanmaktadır. Kepek saçlarımızda görülen, saç derisinden çıkan beyazımsı bir renge sahip ölü deri parçalarıdır. Kepek bazen ciddi anlamda rahatsız edici olabiliyor, çünkü dökülüyor ve elbiseniz bile kepekle dolup kirlenebiliyor. Bunun olmaması için de kepeklerden kurtulmanız gerekiyor. Kepek için doğal çözüm önerileri arasında kolaylıkla evde yapabileceğiniz kürler bulunur. Buradan birkaç tanesinden bahsedeceğiz.

Elma Sirkesi İle Kepekten Kurtulun

Evinizde kepeklerden kurtulmanın en kolay yollarından bir tanesi elma sirkesi kullanmaktır. Sirke biliyorsunuz ki birçok sağlık sorunlarında ve bakımda en önde gelen maddelerden bir tanesidir. Dolayısıyla elma sirkesi ile kepekten kurtulun. Bunun için yapmanız gereken, saçlarınızı yıkadıktan sonra, son durulama aşamasına geldiğinizde, son durulama suyunun içine yarım çay bardağı elma sirkesi koyup 15-20 damla kadar çay ağacı yağı ile birleştirerek 5-10 dakika saç diplerinize bu karışım ile masaj yaparak yedirmeniz gerekiyor. Masajı yaptıktan sonra saçınızı iyice yıkayıp durulayın. Şu dipnotu da eklemek gerekir ki, sıcak su saçlarınızda kepeklerin oluşmasına neden olmaktadır.

Kepeklerden Kurtulmak İçin Beyaz Sirke

 

Kepeklerden kurtulmanızın bir başka yöntemi ise beyaz sirke kullanmaktır. Buradan anlayacağınız üzere, kepeklerden kurtulmanın en önemli kollarından bir tanesi sirke gibi asitli besin maddeleri kullanmaktır. Beyaz sirke, sadece kepekler için değil, aynı zamanda saç derisi üzerinde oluşabilecek olan mantar gibi sorunları da ortadan kaldırmaktadır. Bu uygulamayı yapabilmek için, iki su bardağı su ile bir fincan beyaz sirkeyi iyice karıştırıyorsunuz. Banyoya girdiğinizde saçınızı son kez durulamadan önce yaptığınız karışım ile saçınızı yıkayın ve sonrasında son durulamanızı yapıp çıkabilirsiniz. Kepeklerden kurtulmak için beyaz sirke çok faydalı olacaktır.

Kepeklere Karşı Zeytinyağı

 

Birçok bakım ürünlerinde ve şampuanlarda bulunan besin ögelerinden bir tanesi zeytinyağıdır. Zeytinyağı ile kepeklerden kurtulabilirsiniz. Kepeklere karşı zeytinyağı kullanmak için, sadece kafa derinize birkaç damla zeytinyağı damlatıyorsunuz ve sonrasında sıcak su ile ıslatılıp sıkılmış bir havluyu saçınıza sarıyorsunuz. Bir nevi maske gibi oluyor. Uygulamayı yaptıktan sonra 40 dakika kadar beklemeniz gerekiyor, fakat şunu da unutmayın ki bu uygulamayı düzenli olarak haftada en az bir defa yapmanız gerekiyor ki etkisini görebilesiniz. Bu şekilde hem saçlarınız kepeklerden kurtulacak, hem saç derinizin nemli kalmasını sağlayacak ve sağlıklı saçların uzamasını sağlayacaktır.

Limon Suyu İle Kepeklerden Kurtulun

 

Buradan bahsettiğimiz kepeklerden kurtulmanın yöntemlerinde kullanılan bütün karışımlar ve kürler için malzemeleri rahatlıkla evde bulabilir veya evinizde yoksa çok az bir para ile marketten alışveriş yapabilirsiniz. Limon suyu ile kepeklerden kurtulun. Limon suyu biliyorsunuz ki hem sağlık, hem bakım, aynı zamanda ev bakımı için kullanılan en önemli doğal sebze özlerinden bir tanesidir. Limon suyu saçlarınızdaki pH seviyesini dengeleyip aynı zamanda saç derinizde yerleşmiş ve yok olmayan mantarların oluşmasını engelliyor. Bunu yapmak için ¼ fincan limon suyunu banyodayken son durulama aşamasına gelmeden önce saçınıza dökün ve masaj yaparak yedirin. Sonrasında eğer varsa bir bone takarak saçınızı 20 dakika kadar bekletin ve sonra durulayın.

Günümüzde saçlarımızdan dökülen kepeklerden kurtulmak için birçok farklı yöntemler bulunmaktadır ki burada bahsettiğimiz yöntemler sadece birkaç tanesi olmaktadır. Eğer sizin de kepekleriniz varsa veya ailenizden biri bu sorun ile karşı karşıya kalmışsa, burada bahsettiğimiz yöntemlerden birini kullanarak kepekten kurtulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net