Bilgii.net

Kemik İliği Kanseri Nedir, Hastalar Ne Kadar Yaşar?

18.10.2018
Kemik İliği Kanseri Nedir, Hastalar Ne Kadar Yaşar?

Kanser; vücudumuzda bulunan hücrelerin düzensiz olarak çoğalıp bölünmesiyle kendini gösteren ur ya da kötü huylu tümördür. En sık görülen kanser türleri; akciğer kanseri, meme kanseri, bağırsak–kolon kanseri, rahim ağzı kanseri ve kemik iliği kanseridir. Sizler için son yıllarda çokça duyduğumuz kemik iliği kanseri hakkında detaylı bir dosya oluşturduk.

Kemik İliği Nedir?

Kemik iliği büyük kemiklerimizin ortasında bulunan bir dokudur. Süngerimsi bir yapısı olan bu doku kan hücrelerini üretip dolaşıma salar.

Kemik İliği Kanseri Nedir?

Kemik iliği kanserine tıp dilinde “Multipl Myeloma” denilmektedir. Kemik iliği kanserinde kemik iliğinde üretilen plazma hücreler kontrolsüz bir biçimde çoğalırlar. Bu hastalık leğen kemiği, göğüs kafesi, omurga ve kafa tasında sıklıkla görülür.

Kemik İliği Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Hastalarda halsizlik, kemik ağrısı, kemiklerde şişmeyle birlikte hassasiyet ya da sertlik ve ateş başta olmak üzere; enfeksiyon, kansızlık, kemik üzerinde yumru, kilo kaybı, kabızlık ya da sık tuvalete gitme ihtiyacı (idrara çıkma) görülebilir.

Kemik İliği Kanserine Ne Neden Olmaktadır?

Hastalığa neden olan şey bilinmemekle beraber; yakınlarında myelom geçmişi olanlarda yani genetik yatkınlık durumunda, başka plazma hücresi hastalıkları geçirmiş kişilerde, çevre kirliliğine ve/veya radyasyona maruz kalmış insanlarda, genetiğiyle oynanmış gıda yiyenlerde, obezlerde, yağ sanayinde çalışanlarda, sigara içenlerde ve stresli kişilerde görülme olasılığı fazladır. 65 yaş üstü kişiler en büyük risk grubundadır fakat bazı nedenlerden dolayı gençlere de sıçramıştır. Ayrıca çeşitli tedavi yöntemleri uygulansa da Myelom’da tam iyileşme görülememektedir. Kemik iliği kanserinden dünyada her yıl 750 bin insan yaşamını yitirmektedir.

Kemik İliğinden Kaynaklanan Diğer Kanser Türleri Nelerdir?

Kemik iliğinin neden olduğu kanser türlerinden en çok görüleni lösemidir. Lösemi kanseri; beyaz kan hücrelerinde oluşan bir kanserdir. (Buna rağmen diğer kan hücrelerinde de görülebilir.) Diğer bir kanser türü lenfomadır. Lenfoma kanseri; lenf sistemindeki hücrelerde oluşur. Kemik iliği dahil birçok yerde kenedini gösterebilir.

İlik Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Uygulanacak tedavi kanserin türüne, nereye yayıldığına ve diğer risk faktörlerine göre değişiklik gösterir. İlik kanseri için çoğunlukla uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır:

  • Kemoterapi,
  • Radyasyon tedavisi,
  • Radyasyon,
  • Hedefe yönelik ilaç tedavisi,
  • İmmünoterapi,
  • Kök hücre nakli,
  • Kemik iliği nakli.

Kemik İliği Nakli Nasıl Olur?

Kemik ilikleri sağlıklı kemik iliği kök hücreleriyle değiştirilir. Hasta bu şekilde vücudundaki enfeksiyonlarla başa çıkabilecek sağlıklı hücreleri vücuduna almış olur. Daha detaylı anlatmak gerekir ise; kemik içine girilerek ilik enjektörlere çekilir. Alınan ana-kök hücreler özel torbalarda filtre edilir ve hemen ardından hastaya damar yoluyla verilir. Ayrıca yapılan işlemin donöre zararı bulunmamaktadır ve sakıncasızdır.

Kemik İliği Kanserinin Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Tedavi süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir ve 1-5 yıl arası sürebilir.

Kemik İliği Kanserine Yakalanan Bir Hasta Ne Kadar Süre Yaşar?

Hastalığın evresine göre değişiklik göstermektedir. Burada erken teşhis önemlidir. Erken teşhis edilip ilaçlarla tedavi edilirse hastanın yaşama şansı o kadar çok olur. Bunun için de farkındalık yaratmak şart.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net