Bilgii.net

Keçi Sütünün Bebeklere Faydaları – Anne Sütü ile Eş Değer

15.10.2018
Keçi Sütünün Bebeklere Faydaları – Anne Sütü ile Eş Değer

Keçi sütünün bebeklere ve çocuklara sunduğu bazı sağlık yararları, inek sütünün daha iyi bir alternatifi olması, iltihapları azaltabilmesi, sindirimi kolaylaştırabilmesi, yüksek miktarda amino asidin daha doymamış yağlara sahip olması, kolesterol seviyesinin düşük olması, mide oluşumunu azaltabilmesidir. Kolayca emilebilir kalsiyum, bağışıklık sistemini güçlendirmek, vb. sebeplerden dolayı keçi sütünün içirilmesi tavsiye edilir.

Keçi, insanlığın en eski evcil hayvanlarından biri olmuştur. Neolitik çağlara ait bazı kalıntılar, keçilerin binlerce yıldır bizimle beraber olduğunu göstermektedir. Sütü üretmek için yüksek miktarda kaynağa ihtiyaç duyan büyük hayvanlar olan ineklerin aksine, keçiler süt üretmek için daha az kaynak tüketen daha küçük hayvanlardır. Bu, kaynakların kıt olduğu alanlarda ekonomik olarak uygun keçiler yapar. Kaynaklar açısından bakıldığında, keçi sütü, inek sütü ile karşılaştırıldığında sütte bulunan sığır büyüme hormonları, antibiyotikler ve kimyasal koruyucular gibi zararlı bileşenlerin bulunmaması nedeniyle daha az toksik olabilir.

Bebekler İçin Keçi Sütünün Sağlık Faydaları

Özellikle bebekler için keçi sütünün tüketilmesinin bazı sağlık yararları vardır:

  • Keçi sütü, inek sütü için en iyi alternatiflerden biri olarak kabul edilir. Bu özellikle, alerji, laktoz intoleransı, vb. gibi inek sütü alma sorunları yaşayanlar için geçerlidir.
  • Enflamasyonlar, bir vücudun yapması gereken bağışıklık yanıtlarıdır. Ancak, çok fazla iltihap aslında tehlikeli olabilir. Tüketilen keçi sütü, vücutta ortaya çıkabilecek bazı gereksiz iltihapları azaltır.
  • Keçinin sütü, inek sütü ile kıyaslandığında kolayca sindirilebilir. Bu, inek sütünün sindirilmesinde güçlük çeken insanlar için özellikle yararlıdır. Bu insanlar için keçi sütü çok iyi bir alternatif olabilir. Keçi sütü, insan sütü ile inek sütünün kimyasal olarak çok benzer. Bu nedenle, vücudun herhangi bir sorun olmadan keçi sütünde bulunan tüm besinleri sindirmesi kolaylaşır.

  • Herhangi bir gıdada protein içeriği hakkında konuştuğumuzda, oluşturdukları amino asitleri kastediyoruz. Keçi sütüne baktığımızda, keçi sütünün içindeki amino asitler inek sütüne ve insan sütünün bir çok seviyesine göre ortalamadan daha fazladır.
  • Mide rahatsızlıklarını azaltabilir. Keçi sütü, inek sütü ile karşılaştırıldığında, bebeklerde kolik, sindirim bozukluğu, astım ve egzama gibi mide rahatsızlıklarını ve inek sütü duyarlılığı olan çocukları azaltabilir. Keçi sütünün çocuklarda inek sütü alerjilerine veya duyarlılıklarına karşı alternatif bir ilaç olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.
  • Keçi sütünde, daha doymuş yağlara sahip inek sütü ile karşılaştırıldığında daha fazla doymamış yağ ve tekli doymamış yağ bulunur. Bu aynı zamanda, keçi sütünü tüketmek ve doymuş yağlardan kaçınmak için çok iyi bir seçimdir.
  • Keçinin sütü, inek sütü ile kıyaslandığında daha az miktarda kolesterol içerir. Bu, daha az kolesterol içeriğine sahip süt isteyenlere iyi bir alternatiftir.

  • Oligosakkaritler kompleks şeker yapılarıdır ve bunlar bir kişinin bağırsak sağlığında önemli bir rol oynar. Oligosakkaritler, bağırsak florasına veya bağırsak bakterilerine karşı gıda görevi görür. Bu bağırsak bakterileri, bağırsaklarımızdaki parazitik bakterileri yok etmede yardımcı olan dostane bakterilerdir. Oligosakkaritler çoğu memeli sütünün içinde üretilir, ancak insan sütünün en kompleks Oligosakkaritleri ürettiği not edilmiştir. Böylece, keçi sütünün olması, iyi gastrointestinal sağlık için çok yararlı olabilir.
  • Keçi sütünden elde edilen kalsiyum kolayca emilir. Keçi sütünde bulunan kalsiyum miktarı inek sütüne benzer olsa da, bu kalsiyum keçi sütü ile inek sütünden çok daha etkili bir şekilde emilebilir. Bu sadece kalsiyum için değil, aynı zamanda demir ve fosfor gibi diğer mineraller için de geçerlidir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Keçi sütü mineral selenyum içerir. Bu mineral bağışıklık sistemini güçlendirmede yararlıdır. Selenyum selenosistin proteinleri oluşturulmasında yardımcı olur. Bu proteinler, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve yabancı organizmaları öldürerek vücudun korunmasına da yardımcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net