Bilgii.net

Katlamalı Perde Modelleri

05.10.2018
Katlamalı Perde Modelleri

Bir evin dekorasyonuna imza atılabilmesi için, bütün kullanılan unsurların birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir. Günlük yaşamın koşuşturmacasının verdiği yorgunluk, en iyi evde atılır. Evin verdiği rahatlık sayesinde, insanların içleri huzur dolar ve bir gün daha kapanmış olur. Fakat bu konudaki rahatlığın sağlanması da, ev dizaynındaki başarıyla sağlanır. Tasarımlar gerçekleştirilip, eşyalar seçilirken; insanlar dekorasyona en uygun adımları atmaya çalışırlar. Buradaki sorun ise genel bilinen yanlışların ve kulaktan dolma bilgilerin uygulanmasıdır. Kişiler, eşyaları farklı zamanlarda yerleştirmeye kalktıklarında, huzur dolu evlerini yaratmayı başaramazlar. Bunun sebebi dekorasyonun bütünlüğünü yakalayamamalarıdır.

Katlamalı Perde Nedir?

Teknolojinin perde sektörüne de girmesi sayesinde, klasik ve tek düze perdecilik anlayışı zamanla ortadan kalktı. İnsanların ilgisini çekebilecek yeni perde modelleri literatüre girmeye başladı. Bir mekanizma yardımıyla aşağı ve yukarı şekilde hareket edebilen perde türüne Katlamalı perde modeli denilir. Katlamalı perde modelleri tam ve yarım organze tüller eşliğinde kullanılır. Katlamalı perde modellerinin en önemli özelliği düz durması ve sistemin işlemesidir. Bu yüzden sistemin içerisinde lama çubuklar ve alüminyum profiller kullanılır. Bu eklentiler, profesyonel şekilde montaj işlemi gördüğünde rahatsız bir görüntü oluşturmaz. Fakat tekniği bilmeyen ustalar tarafından uygulanırsa, ortaya kötü bir görüntü kirliliği çıkmış olacaktır.

Katlamalı Perde Modelleri ve Özellikleri

Katlamalı perde modellerinin anavatanı Amerika’dır. Bu yüzden kullanımı çok yaygınlaşmış ve bu sayede birçok farklı Katlamalı perde modeli geliştirilmiştir. Paneller bu sistem için 20 cm ile 40 cm arasında üretilmektedir. Bu paneller üst üste gelmek kaydıyla kapanır ve açıldığında ise Katlamalı perde modelinin en önemli özelliği olan, düz bir perde görüntüsü oluşturur. Kullanım olarak ofis ve iş yerlerine pek uygun değildir. Daha çok geniş salonu olan evlerde ve büyük otellerde tercih edilmektedir. Katlamalı perde modellerinin bir diğer özelliği ise her türlü desen ve renkte kumaşla beraber kullanılabilme kolaylığıdır. Ev dekorasyonunda modern ve zarif bir görüntü elde etmek isteyen kişiler, kendi zevklerine göre seçimlerini gerçekleştirebilir. Mekanizmanın kurulduğu oda veya mekan, sıradanlığından kurtulup; daha sıcak ve daha özel bir havaya kavuşacaktır.

Niş Tasarımlarda Katlamalı Perde Modelleri

Katlamalı perde modellerinin istenilen yükseklikte ayarlanabilme özelliği vardır. Bu sayede ışık ve gizlilik kontrolü, tamamen mekanizma kumandasını elinde bulunduran kişi tarafından sağlanır. Güneş alan bir evde, gündüzleri harika bir koruma özelliği gören Katlamalı perde modelleri; akşam üzeri vakitlerinde ise evde harika bir ışık şenliği oluşmasına yardımcı olacaktır. İç tasarıma uygun her çeşit kumaşla dizayn edilebilmesi sayesinde de, eve harika bir uyum ve canlılık getirecektir.

Katlamalı Perde Modelleri Nasıl Temizlenir?

Öncelikle Katlamalı perde modellerine karşı oluşturulan ön yargının değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü Katlamalı perde modellerinde de temizlik avantajı bulunmaktadır. Bazı kişiler bu konudan dolayı, herhangi bir şekilde modelden yana tercihlerini yapmazlar. Fakat ipek, tafta ve ipek olmayan cinste kumaşlara sahip Katlamalı perde modellerinde; kişiler sistem tam açık haldeyken elektrik süpürgesi yardımıyla perdeyi süpürebilir. Dikkatli bir şekilde mekanizmasından ayrılıp, çamaşır makinesinde 30 derecede yıkanabilme imkanına sahip olan Katlamalı perde modelleri; yıkama işleminden sonra düşük ısıda ütü yapma imkanı da tanımaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net