Bilgii.net

Kas Spazmı Nedir? Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?

12.10.2018
Kas Spazmı Nedir? Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?

Halk arasında kramp olarak bilinen asıl ismi kas spazmı olan rahatsızlık, aniden oluşan ve kasları tutan kasılmalara verilen isimdir. Bu durum oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır ve genellikle ayak kaslarında meydana gelmektedir. Genellikle geçici olan kas spazmı dikkat edilmediği takdir de kronik hale de gelebilmektedir.

Kas Spazmı Neden Olur?

Genellikle aşırı yorgunluktan ve kasların zorlanmasından meydana gelen kas spazmları bazen de daha ciddi sağlık sorunlarından meydana gelebilmektedir. Meydana gelen kas spazmlarının ciddi mi yoksa geçici bir durum mu olduğunu anlamanın en etkili yolu yaşanma sıklığını takip etmektir. Eğer nadir olarakgerçekleşiyor ise geçici bir durumdur ve endişe edecek bir durum değildir. Ancak sürekli ve sık sık tekrar ediyor ise başka bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu rahatsızlıklar veya sorunlar ise şu şekildedir.

  • Vücutta bulunması gereken belli başlı bazı minerallerin eksik olması bu kramplara neden olmaktadır.
  • Vücudun haddinden fazla su kaybetmesi, bu durum genellikle ağır ve yoğun tempoda spor yapanlar da meydana gelir.
  • Bazı aktivite ve sporların yol açtığı ve vücud da kan akışını yavaşması
  • Kas bölgelerinde yer alan sinirlerin genellike aşırı yürüme sonucu şıkışması
  • Sürekli aynı pozisyonda oturmak ve çalışmak hem kas spazmına hem de kas gerilmesine neden olabilmektedir.
  • Diyabet, obezite, troid rahatsılığı ve böbrek rahatsızlıkları da yine kas spazmına neden olan faktörlerdendir.
  • Sinir sistemi ile ilgili olarak yaşanan rahatsızlıklar
  • Son olarak bazı ilaçların sürekli ve aşırı kullanımı vücudunuzun dengesini bozduğu gibi kas spazmı gibi sorunlara da neden olabilmektedir.

Kas Spazmı Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlık kendini oldukça fazla belli etmektedir. Birçok insan hayatında en az bir kez de olsa bu spazm hissini mutlaka yaşamıştır. Bu tarz hafif spazmlar genellikle kısa süren ve müdahale gerektirmeyen türdendir. Ancak bu belirtiler her bölge için aynı olarak kendini göstermemektedir. Şöyle ki belde oluşan spazmlar aniden oluşur ve kişinin eğri olarak kalmasına neden olur ve bir süre kişinin hareketlerini kısıtlar. Boyunda oluşan spamlar ise boynun hareket kabiliyetini kısa süreli kaybetmesine, kafasını kaldıramamasına neden olur. Sonuç olarak kas spazm kendini ani şiddetli ağrı ve o bölgede his kaybı ve hareket kabiliyetinde sınırlama olarak gösterir. Bu spazmlar sürekli oluştuğu takdir de mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Kas Spazmı Tedavisi

Doktor gerekli teşhisi ve spazma neden olan durumu tespit ettikten sonra gerekli tedaviye başlamaktadır. Kronik hale gelen spazmlar da uzman doktorunuz genellikle tedaviyi çeşitli ilaçlardan yardım alarak gerçekleştirmektedir. Ağır kaldırma ve kendinizi zorlamanıza bağlı olarak oluşan spazmlar da daha çok kas gevşetici ilaçlar kullanılırken, minarel eksikliğine bağlı olarak oluşan kas spazmlarında genellikle eksik olan minarellerin takviye edilmesi için ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca sürekli hale gelen spazmlar için fizik tedavi de uygulanan bir başka tedavi yöntemidir. Alanında uzman olan doktorlar ve fizik tedavi uzmanları spazma neden olan faktrörlere ve vücut yapınıza göre bir tedavi proğramı hazırlar ve tedavinizi bu şekilde gerçekleştirirler. Size uygun tedavi yöntemine karar verecek olan gerekli ve doğru teşhisi yapacak olan doktorunuzdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net