Bilgii.net

Kas Gerginliği Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

12.10.2018
Kas Gerginliği Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Genellikle profesyonel sporcular ve günlük hayatında ağır işler ve antremanlar yapan kişiler de sıklıkla görülen kas gerginliği, kas gruplarının doğru çalışmaması anlamına gelmektedir. Kas gerginliği zaman zaman hareket kabiliyetimizin sınırlanmasına hatta büyük ölçüde engellemeye neden olmaktadır. Kas gerginliğinin hafif, orta ve şiddetli olmak üzere gruplara ayrılıyor ve her grubun kendine göre nedenleri ve tedavileri bulunuyor.

Kas Gerginliği Neden Olur?

Bu rahatsızlığın birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler genel olarak şu şekildedir.

 • İsketelet kas grubu olarak bilinen kasların çeşitli hareket ve çalışmalar ile aşırı zorlanması
 • Gün içerisin de duruşumuz da ve oturuşumuz da dikkatli olmayarak yanlış pozisyonlar seçmek
 • Aşırı stres ve yorgunluk
 • Rüzgarlı ve aşırı soğuk havalar da vücudumuzu doğru muhafaza etmemek
 • Özellikle boyun ve bel bölgesin de oluşan fıtıklar
 • Mineral, vitamin ve protein eksikliğine bağlı olarak kasların güçsüz düşmesi
 • Fazla hareketsiz ve durağan bir hayat tarzı

Kas Gerginliği Belirtileri

Kas gerginliğinin türüne bağlı olarak belirtileri de değişkenlik göstermektedir. Şöyle ki eğer gerginlik hafif bir durumda ise, hareket kabiliyetiniz de bir problem yaşanmaz ancak hafif de olsa ağrı hissi meydana gelir. Aynı şekilde orta dereceli kas gerginliği de çok fazla hareketlerinizi kısıtlamaz ancak şiddetli kas gerginlikleri son derece acılı ve hareket kabiliyetiniz oldukça engelleyecek düzeyde kendiniz gösterir. Bunun dışında genel olarak kas gerginliğinin belirtileri şu şekildedir.

 • Ani beklenmedik oluşan ağrılar
 • Kas gruplarının olduğu yerler de renk değişimi genel olarak morarma
 • Kaslarda meydana gelen spazm
 • Vücudun belli bölgelerin zayıflık ve güçsüzlük

Hafif kas gerginlikleri genellikle geçici olarak ortaya çıkan rahatsızlıklardır ancak sürekli olarak tekrarlanması durumunda mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Bu gerginliğin kronik olarak kendini tekrarlaması yanlış yapılan bir durumun tekrarlandığı veya daha önemli bir sorunun olduğunun göstergesi olabilmektedir.

Kas Gerginliği Nasıl Geçer?

Vücudunuzda oluşan hafif ve orta dereceli kas gerginlikleri için endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır. Bu tarz kas gerginliklerinin tedavisi için uygulanabilecek birkaç basit yöntem bulunmaktadır. Hafif ve orta dereceli kas gerginliği için yapılacak birkaç tedavi yöntemi şu şekildedir. Öncelikle gerginliğe neden olduğunu düşündüğünüz aktivite veya çalışmayı bırakmalısınız. Daha sonra kaslarınızı birkaç gün dinlenerek tekrar bu aktivitelere dönebilirsiniz. Ayrıca kas gerginliğiniz hissettiğiniz bölgelere buz ile tedavisi uygulamak o gerginliği büyük ölçüde  alacaktır. Ayrıca kas gevşetici kremler hafis kas ağrılarının düzelmesinde son derece etkili olmaktadır. Şiddetli ve ağır kas gerginlikleri genellikle tendom ve liflerin yırtılmasından kaynaklı olarak ortaya çıktığından evde uygulayabileceğiniz her hangi bir tedavi bulunmamaktadır. Mutlaka doktora başvurulması gereken bir rahatsızlık olmaktadır. Aksi takdir de çok daha büyük ve tehlikeli rahatsızlıklara neden olabilecek sonuçlar doğurabilmektedir. Bu rahatsızlığı yaşamak istemiyorsanız eğer alabileceğiniz birkaç önlem bulunmaktadır. Bu önlemler, mutlaka spor yapmadan önce vücudunuzu ısıtmalı ve spora hazırlamalısınız ayrıca kaslarınızı uzun süre hareketsiz bırakmamalı ve gün içinde mutlaka esneme hareketleri yaparak oluşabilecek sertiğin ve gerginliğin önüne geçmelisiniz. Son olarak doğru oturmak, doğru yürümek son derece önem arz etmektedir. Gün içinde sürekli oturduğunuz bir işe sahip iseniz mutlaka dik oturmaya özen göstermelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net