Bilgii.net

Karıncalanma ve Uyuşma Neden Olur?

16.10.2018
Karıncalanma ve Uyuşma Neden Olur?

Karıncalanma ve uyuşma durumları, hiç beklenmedik anlarda herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Çok can sıkıcı olan bu karıncalanmalar ve uyuşmalar, belirli zamanlarda ciddi sorunların habercisi ve tetikçisi olabilir. İnsanlar uzun süreli şekilde oturduklarında veya ellerini kullanmadıklarında, özellikle el ve ayakların aynı anda önce karıncalandığını, ardından da uyuştuğunu göreceklerdir. Uyumanın kısa süreli yaşanmasında herhangi bir sorun yoktur. Fakat bu durumun sürekli olması durumunda, kişilerin en kısa sürede hastaneye gitmeleri gerekir. Özellikle sinirsel rahatsızlıkların belirtilerini taşıyan bu sorunlar, hızlı şekilde tedavi altına alınmak zorundadır. Şeker hastalarının özellikle sürekli şekilde yaşadığı bu rahatsızlığın, kısa sürede tedavisine geçilmesi gerekir. Uzun vadede yapılacak beklemelerde, sinir sistemlerinde kalıcı zararlara sebep verebilir. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasında, büyük bir risk doğmuş olacaktır.

Karıncalanma ve Uyuşma Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Vücutta karıncalanma ve uyuşma olmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenlere dikkat ederek bu karıncalanma ve uyuşmaların önüne geçebilirsiniz. Öncelikle bu karıncalanma ve uyuşmaya en fazla neden olan B12 vitaminin eksik olmasıdır. Kan testi yaptırarak B12 seviyenizi ölçtürebilirsiniz. Kan testi sonunda eğer takviye almanız gerekirse doktorlar haftalık veya aylık bir şekilde B12 takviyesi almanızı söyleyecektir. Genel olarak B12 eksikliği herkeste görülebilen bir ufak problemdir. Bu yüzden eğer B12 vitamininiz eksik ise endişelenmenize gerek yoktur. Şeker hastalarında bu tip karıncalanma ve uyuşma görülmektedir. Onlar için doğal karşılanmaktadır. Çünkü şeker hastalığının sonuçlarından bir tanesi ara sıra yaşanan karıncalanma ve uyuşma hissidir. Sinir sıkışması yine karıncalanma ve uyuşmayı tetikleyen bir problemdir. Zaten sinir sıkışması nörolojik bir hastalıktır. Bu yüzden eğer sinir sıkışması gibi bir probleminiz var ise daha dikkatli olmalısınız. Çünkü aniden uyuşma ve karıncalanma vücudunuzda olabilir. Genel olarak sinir sistemi ile ilgili bir sorununuz var ise karıncalanma ve uyuşma gibi probleminizin olması gayet doğaldır. Eğer sık sık karıncalanma ve uyuşma başınıza geliyor ise hastaneye uğramanızda fayda vardır. Bazen ise hareketsiz kalmak veya aynı pozisyonda sabit bir şekilde durmak, vücudunuzda karıncalanma ve uyuşma olmasına sebep olur. Fakat bunlar kısa süre içerisinde geçer. Korkulacak veya tedirgin olunacak bir tarafı yoktur.

Karıncalanma ve Uyuşma Nasıl Geçer?

Öncelikle karıncalanma ve uyuşma için doktora gidecekseniz, hastanenin Nöroloji bölümüne gitmelisiniz. Günlük yapacağınız bazı şeyler ile karıncalanma ve uyuşmaların önüne geçebilirsiniz. Vücudunuzda uyuşan yere belli aralıklar ile masaj yaparak o bölgede oluşabilecek bir karıncalanma veya uyuşmanın sonlanmasını sağlayacaktır. Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak yine sizi güçlendireceği için direnç olarak böyle problemlerin önüne geçebilirsiniz. Karıncalanma ve uyuşmanın nedenlerinden bir tanesinin B12 eksikliği olduğunu yazmıştık. Bu yüzden B vitamini içeren besinler tüketmek bu eksikliği tamamlamanıza yardımcı olur. Böylece karıncalanma ve uyuşma probleminden yavaş yavaş kurtulabilirsiniz. Vücutta magnezyum eksikliği sık bir şekilde uyuşma yapar. Durum böyle olunca da magnezyum içeren besinler tüketmek gerekir. Böylece oluşabilecek olan yeni uyuşmalara karşı önlem alabilirsiniz. Düzenli bir şekilde beslenme sistemi oluşturmalısınız. Böylelikle hem sağlıklı beslenirsiniz hem de böyle ufak tefek problemlerin önüne geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net