Bilgii.net

Kapalı Çarşı ve İçerisindeki Faaliyet Alanları

21.11.2018
Kapalı Çarşı ve İçerisindeki Faaliyet Alanları

Fatih Sultan Mehmet döneminde genişletme çalışmalarına başlanan ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde bugünkü görkemine kavuşan Kapalı Çarşı; Nuru Osmaniye, Mahmutpaşa Çarşısı ve Beyazıt arasında yer almaktadır. Kapalı Çarşının geçmişi Bizans İmparatorluğuna kadar uzanmaktadır. 500 yıldan fazladır hayatta olan Kapalı Çarşı günümüzde İstanbul’un en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak anılmaktadır.

Kapalı Çarşı Mimarisi

Kapalı Çarşı, 22 kapısı, 2 bedesteni, 64 cadde ve sokağı, 16 hanı, 3600’ den fazla dükkanı bulunan bir alışveriş merkezidir. Hemen hemen günün her saati kalabalık olduğunu söyleyebileceğimiz Kapalı Çarşı içerisinde antika eşya, mücevherat, yeme-içme, silah gibi birçok farklı alanda dükkan bulunmaktadır. Ayrıca sağlık ocağı, tüm banka şubeleri, postane, polis karakolu gibi kuruluşlar da Kapalı Çarşı içerisinde yer almaktadır.

İstanbul şehrinin merkezinde yer alan Kapalı Çarşı, dünyanın en eski ve en büyük çarşılarından biridir. Dünyadaki birçok kapalı çarşıdan farklı olarak zamanında Osmanlı İmparatorluğunun kimliğinin sürekliliği ve uluslar arası rekabetin sağlanması için yapılmıştır. Günümüzde Kapalı Çarşı, altın ve döviz fiyatları adına önemli bir merkez haline gelmiştir.

Kapalı Çarşı ve Turizm

Kapalı Çarşı, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Tarihsel dokusu, sanatsal mimarisi ve canlılığı sayesinde turizm açısından oldukça önemli mekanlar arasında yer almaktadır.

Kültür turizmi açısından gezilmesi gereken kapalı çarşı içerisinde Bakırcılar çarşısı, sahaflar, türbeler, labirenti andıran sokaklar, Zincirli Han, Tacirler Sokağı, Gümüşçüler Çarşısı, Mahmutpaşa Kapısı, Büyük Yeni Han, Orient Hanı gibi birçok bölüm bulunmaktadır.

Kapalı Çarşının Faaliyet Alanları Nelerdir?

                   

  • Antika: En az 100 yaşında tarihi ve sanatsal değeri olan antika eserler kapalı çarşı faaliyetleri arasında yer almaktadır.
  • Bakırcılık: Bakır ve çinkonun karışımından elde edilerek yapılan eşyalar kapalı çarşı içerisinde satılabilmektedir.
  • Sarraf: Kağıt ve madeni paraları birbiriyle değiştirerek tahvil alışverişi yapan kimselere sarraf adı verilmektedir. Kapalı Çarşıda sarraflara rastlamak da mümkündür.
  • Nümizmatik: Para koleksiyonculuğu yapan dükkanlar da Kapalı Çarşı içerisinde bulunmaktadır.
  • Çinicilik: Çini, toprağın pişirildikten sonra şekil verilip kap-kacak, tabak, vazo, sürahi vb. eşyalar üretilmesine dayalı bir el sanatıdır. Kapalı Çarşı içerisinde birçok çinici dükkanı ile karşılaşmanız mümkündür.
  • Tarihi Türk El Sanatları: Kapalı Çarşı içerisinde Tezhip, Hat, Sedef, Katı, Boyama Sanatları, Mıhlayıcı, Örücü, Tespihçi, Dokuma, Minyatür, Halı, Kilim, Boncuk, Seramik, Ahşap, Sedef, Cam, Kalemdar, Ebru gibi birçok el sanatları malzemeleri de bulunmaktadır.
  • Kuyumculuk: Kuyumculuk, altın başta olmak üzere değerli metal ve taşların işlenerek takı ve yatırım aracı olarak kullanılan eserlere (kuyum) dönüştürülmesi sanatıdır. Kapalı çarşı içerisinde çok sayıda kuyumcu dükkanı bulunmaktadır.
  • Bunlar dışında, tekstil, kumaşçılık, hediyelik eşya, gümüş takı, gümüş eşya, dericilik, çantacılık, ayakkabıcılık, restoran, cafe ve çay ocağı işletmeciliği gibi bir çok sektör ile Kapalı Çarşı içerisinde karşılaşmanız mümkündür.

Kapalı Çarşı Çalışma Saatleri

Kapalı çarşı Pazar günleri ve Kurban ve Ramazan Bayramı gibi dini bayramlar haricinde her gün 8.30 – 19.00 saatleri arasında açık bulunmaktadır. Resmi tatil günlerinde ise Kapalı Çarşının çalışma saatleri değişebilmektedir. Bu sebeple bu günlerde Kapalı Çarşının resmi Web sitesinden bilgi alınabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net