Bilgii.net

Kantaron Yağı Faydaları ile Sağlıklı Bir Yaşama Sahip Ol

11.10.2018
Kantaron Yağı Faydaları ile Sağlıklı Bir Yaşama Sahip Ol

İnsanlar sahip oldukları sağlık sorunlarına sürekli ilaç kullanarak çözüm bulmaktadırlar. Toplumdaki bazı kesimler de bu çözümü doğada aramaktadırlar. Bitkilerden elde edilen ilaçların bitkisel, doğal ve sağlığa zararlı olmaması en büyük tercih sebebi olmaktadır. Bitkisel ilaçlar birçok sorun için çözüm niteliğindedir. Bu bitkilerin en yararlı olanlarından biri de kantarondur. Kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağının insanlar için sayısız faydaları bulunmaktadır. Özellikle her yerde yetişebilen bir ürün olması nedeniyle kolayca bulunabilmektedir. Yazımız kantaron yağının tanımını ve faydalarını içermektedir.

Kantaron Yağı Nedir?

Kantaron yağı, çok eski zamanlardan beri kullanılmakta ve centaury oil kantaron bitkisinden elde edilmektedir. Güçlü bir antioksidan özelliği taşımakta ve sağlık açısından oldukça yararlı bir bitkidir. Saklama süresi uzundur ve birçok alanda tedavi amaçlı olarak kullanılabilmektedir. Kantaron yağı, direk cilde uygulanabilir veya ağız yoluyla tüketimi de sağlanabilmektedir. Kantaron yağı özellikle deride oluşan yaralara faydası ile bilinmektedir.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Evde de yapılması kolay olan kantaron yağı için kantaron bitkisine ihtiyaç vardır. Kantaron bitkisinin iyice kurutulması gerekmektedir. Bitki kurutulduktan sonra çiçekleri kesilmeli ve çiçekler kavanozun içine konulmalıdır. Üzerine zeytinyağı dökülmeli ve tülbent yardımı ile üzeri kapatılmalıdır. Daha sonra 5 gün boyunca güneş alan bir yerde bekletilmesi gerekmektedir. 5 gün sonra, kapağı kapatılarak güneş alan bir yerde 45 gün boyunca bekletilmelidir. Kantaron yağı yapında güneş çok önemli bir etkendir. Ne kadar güneş görürse o derece sağlıklı olmaktadır. 45 günün ardından temiz tülbent yardımı ile süzülmeli ve yağ başka bir kavanoza konulmalıdır. Kantaron yağın güneş almayan bir yerde muhafaza edilerek uzun yıllar boyunca kullanılması mümkündür.

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağı, cilt tedavisinde çok etkili sonuçlar vermektedir. Hücre yenileyici özelliğe sahip olduğu için yanık tedavisinde kullanılmaktadır. Yanan bölgedeki izlerin ve acının kısa sürede geçmesini sağlamaktadır. Güneş yanıkları için de kullanılabilmektedir. Ayrıca bebeklerde sık sık rastlanılan pişik tedavisinde de kullanılmaktadır.

Ergenlik döneminde akne ve sivilce problemi yaşayan kişiler de kantaron yağını kullanmaktadırlar. Hücre yenileyici özelliği sayesinde cildi akne ve sivilceden arındırmakta ve cildi pürüzsüz bir görünüme kavuşturmaktadır.

Kantaron yağının saçlar için de çok büyük faydası bulunmaktadır. Hava koşullarından, kullanılan kimyasal içeren şampuanlardan veya saça uygulanan yüksek ışılı cihazlar sonucunda saçlar çok yıpranmaktadır. Yıpranan saçların gürleşmesi ve güçlenmesi için kantaron yağı kullanılabilmektedir. Bunun yanında saç derisinde egzama olan kişilerin, banyo öncesinde kantaron yağını saçlarına masaj yaparak uyguladıktan sonra yarım saat bekletmeleri ve yıkamaları önerilmektedir. Düzenli uygulama sonrasında saç derisi için faydalı olmaktadır.

Ağrı hafifletici olarak kullanılan kantaron yağı birçok ağrı tedavisinde kullanılmaktadır. Ağrılı bir hastalık olan romatizmada kantaron yağı kaçınılmaz çözüm niteliğindedir. Romatizmanın yanı sıra eklem ve kaş ağrıları için de çok faydalıdır. Kantaron yağına kekik karıştırarak kullanıldığı takdirde ağrı tedavilerinde daha iyi sonuçlar vermektedir.

Tüm bunların yanında, antiseptik özelliğe sahip olduğu için mikroplara karşı savaşmaktadır. Oluşan enfeksiyon ve yaralarda hızlı bir iyileşmeye neden olmaktadır. Yaraların iltihaplanmasına engel olmaktadır. Ayrıca, kanamayı durdurmak için de kantaron yağı kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net