Bilgii.net

Kansızlık Nedir, Neden Olur, Hangi Hastalıklara Yol Açar

13.10.2018
Kansızlık Nedir, Neden Olur, Hangi Hastalıklara Yol Açar

Kansızlık Nedir?

Kansızlık özellikle kadınlarda ve çocuklarda son zamanlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. “Rengin solmuş, sende kansızlık var herhalde. Domates ye, kan yapsın” cümleleri size yabancı gelmeyecektir. Ancak kansızlık rahatsızlığının tehlikesini anlamak için öncelikle kanın vücudumuzdaki görevlerini bilmemiz gerekir.

Tükettiğimiz tüm besin maddeleri ve sıvılar kan aracılığı ile organlarımıza ulaştırılmaktadır. Soluduğumuz oksijen ise önce akciğerlere dolar ve buradan kana karışarak kalbe ve organlara taşınır. Hemoglobin, oksijen taşınımının sağlanabilmesi için alyuvarların içerisinde bulunan proteine bağlı demir adı verilen bir maddedir. Tabiattaki demir elementinden başka bir şey olmayan bu demirin besinler aracılığı ile alınması gerekir.

Demir elementi sindirim sistemi aracılığı ile kana geçer ve alyuvar üretilmek üzere kemik iliğine taşınır. Vücudumuz öyle kusursuz bir yapıdır ki, dışarıdan fazla alınan demir israf edilmez ve birtakım organlarda depo edilir. Demir eksikliği yaşandığı anda gerektiği kadarı bu depolardan karşılanır. Fakat bazen bu depolarda yeterli olmayabilir. Bu durumda alyuvarların üretimi sorunla karşılaşır.

Önceleri vücut tarafından çözülmeye başlanan bu sorun, ilerleyen süreçlerde eksik olan demire bağlı yetersiz alyuvar üretimi ortaya çıkar. İşte bu duruma, kansızlık adı verilmektedir.

Kansızlık Neden Olur?

Kansızlığın iki ana nedeni vardır. Kemik iliğinin kan hücresi üretememesi durumu ve kan üretimi için gerekli olan birtakım elzem maddelerin organizmada bulunmaması halidir. Bu maddelerin başında demir gelmektedir. Demir vitamini eksikliği toplumun genel sorunudur. Bunların dışında B12 ve folik asit gibi maddelerin eksikliği de kansızlığın nedenleri arasında gösterilebilir.

Kimi durumlarda kansızlık, bu maddelerin varlığı halinde de ortaya çıkabilmektedir. Bunlar; kemik iliğinin yetersiz yapılması, kemik iliğinin bunları yeterince kullanamaması ve alyuvar yapamaması ile ilgili daha ciddi durumlardır.

Kansızlığın genel anlamdaki belirtileri; halsizlik ve yorgunluk, gözlerde sararma, ciltte solgunluk, soğukluk ve sararma, nefes darlığı, zayıf kaslar, koyu dışkı rengi, baş dönmesi ve bayılma, düşük kan basıncı, çarpıntı, gögüste ağrı, anjin, kalp krizi ve dalak büyümesidir.

 Kansızlık Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Özellikle kadınların en önemli sağlık sorunlarının başında gelen kansızlık, zaman zaman çok ciddi hastalıkların da ön göstergesi olabilmektedir. Bu anlamda kansızlığ asla ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü kansızlık kimi zaman ilaç tedavisine bile gerek olmayan nedenlerden kaynaklanırken, kimi zaman ise erkeklerde mide, bağırsak ve prostat kanserleri ile kadınlarda rahim ve rahim ağzı kanserlerinin bile belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kansızlığın neden olabileceği hastalıklar arasında genellikle kalple ilgili sorunlara da sıklıkla rastlanmaktadır.. Özellikle de kalp yetmezliği kansızlığın yol açtığı hastalıktır.         Anemi olarak tıpta isimlendirilen kansızlık kalp atımının hızı anlamına gelen aritmilere neden olmaktadır. Kalbin normal ritminden daha hızlı atmasına yol açan kansızlık, ilerleyen zamanda kalbe ciddi zararlar vererek kalp yetmezliğine sebep olmaktadır. Kansızlığın neden olduğu sorunlar arasında diğer organların da yetersizliği yer almaktadır. Diğer organlara yeterli oranda oksijen gitmediği için organlarda zaman içinde zararlar meydana gelebilmektedir.

Kansızlık kanser ve AIDS gibi hastaları çok zayıf düşürmektedir. Kansızlığın yol açtığı sorunlar arasında böbrek hastalığı da yer almaktadır. Hem böbrek sorunu hem de kansızlık kalp hastalıklarını daha da çok tetikleyebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net