Bilgii.net

Kanaviçe Nasıl Yapılır? Kanaviçe Hakkında

11.10.2018
Kanaviçe Nasıl Yapılır? Kanaviçe Hakkında

Kanaviçe bir nakış türüdür, fakat diğer nakış işlemlerinden daha fazla dikkat çeken ve insanların ilgisini çeken bir nakış türü olmaktadır. Kanaviçe nasıl yapılır? Kanaviçe hakkında bilmeniz gerekenleri kısaca burada bahsedeceğiz. Kanaviçe aynı zamanda çapraz işleme olarak ta bilinir ve kare ya da düz kumaş üzerine tasarımların yapıldığı bir nakış işlemidir. Tabiri caizse farklı bir el sanatları olarak ta görebiliriz. Kanaviçe eğlenceli birçok farlı tasarımları çıkarabileceğiniz bir nakış işidir.

Kanaviçe Nedir?

 

Kanaviçe nedir diye internete yazdığınızda, aslında bütün gereken bilgileri eksiksiz olarak bulabilirsiniz, fakat burada kısaca ne olduğu ile ilgili bahsetmek gerekirse, kanaviçe bir nakış işlemi türüdür. Kanaviçe işlemesine aynı zamanda Çarpı İşi’de denilmektedir. Bu nakış işlemi tamamen kare desenli, çoğu zaman keten kumaşlar üzerine, çapraz işlemler yapılarak, bir modele göre veya aklınızda bulunan bir model ya da tasarım yapılır. Normal kumaş üzerinde de kanaviçe yapabilirsiniz, fakat normal kumaşta etamin kullanarak yapmanız gerekmektedir.

Kanaviçe Nasıl Yapılır?

 

Kanaviçe bildiğiniz üzere, çapraz işlemlerle yapılan bir nakıştır. Kanaviçe nasıl yapılır ile ilgili burada kısa bir bilgi verelim. Kanaviçe yapabilmeniz için her zaman size gerekecek olan malzemeler; iğne, kumaş, her renkte ip ve işlemek istediğiniz model. Bunu yaparken öncelikle ne tür kumaşta yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Etamine yapacaksanız, mutlaka etamin kumaşa ihtiyacınız olacak, kasnak işi olarak yapacaksanız, kasnak ve düz kumaşa ihtiyacınız olacaktır. Kanaviçe yapılırken, genelde canlı renkler çok daha fazla tercih edilir, çünkü kanaviçe sonuç olarak bir tablo gibi süs haline gelecek. Etamine işlenecek olan bir desen, boyutuna göre işlem süresi değişkenlik gösterir. Çapraz işlemelerde desen bitene kadar aynı şekilde işlemlerin yapılması sürdürülür. Kanaviçede istediğiniz bütün desenleri ve modelleri yapabilirsiniz. Yeter ki malzemeleriniz uygun olsun.

Kanaviçe Malzemeleri Nelerdir?

 

Kanaviçe yapacağınız zaman kullanmanız gereken malzemeler; iğne, kumaş, bütün renkte ipler ve yapacağınız model. Kanaviçe malzemeleri nelerdir diye araştırdığınızda, her yerde aynı bilgileri bulabileceksiniz, fakat en önemlisi hangi modeli yapacağınız, hangi kumaşın üzerine yapacağınız ve modelde hangi renklerinde olduğudur. Bu sebeple her ne kadar standart malzemeleri aynı olsa bile, yapacağınız modele göre malzemeleri her zaman kontrol etmeniz gerekir.

Kanaviçeyi Kimler Yapabilir?

 

Kanaviçe iğne ve ipliğin kullanıldığı bir nakış işlemidir, fakat çocuklardan tutun gençler ve yetişkinlere kadar herkes yapabilmektedir. Kanaviçeyi kimler yapabilir diye merak ediyorsanız, bu işin herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Yeter ki yapacak olan kişi yapmak istesin. Kanaviçe aslında alıştığınızda çok eğlenceli ve zevkli bir nakış işidir. Birçok kişi kanaviçeler işleyerek hediyeler yapabiliyor. Birçok kişi bu işten gelirini kazanabiliyor. Renkli ve çocuklarınız ile beraber yapabileceğiniz eğlenceli bir nakıştır. Bunun için sadece gerekli olan malzemelere ihtiyacınız var.

Kanaviçeyi yapabilmeniz için herhangi bir derse ihtiyacınız yok. Birçok kişi kanaviçe setleri alarak, kitaplarını okuyarak veya günümüzde ise internette araştırarak rahatlıkla yapabiliyor. Kanaviçe yapabilmeniz için bir profesyonel olmanıza gerek yok. Hobi olarak onlarca, hatta yüzlerce kanaviçe işlemesi yapabilirsiniz. Sizin için hem eğlenceli hem de renkli bir faaliyet olacaktır. Hatta bazı okullarda bile ders konusu olarak kanaviçe yapılır.

Yastıkta Kanaviçe Örneği

Havlularda Kanaviçe Örneği

Dekoratif Kanaviçe Örneği

Özel Gün Kanaviçesi Örneği

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net