Bilgii.net

Kalp Çarpıntısı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

13.10.2018
Kalp Çarpıntısı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Vücudumuzda dolaşım sisteminin en önemli organlardan biri olan kalbin temel görevi vücudumuza kan pompalamaktır. Sağlıklı olmadığı durumlarda önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlardan bir tanesi de kalp çarpıntısıdır.

Kalp çarpıntısı; kalbin hızlı, kuvvetli veya düzensiz atması olarak kalpte ritim bozuklukları olarak ifade edilir. Kalp çarpıntısı durumunda kalp atışları rahatsız edici bir şekilde hissedilir. Kalp çarpıntısında asıl olan çarpıntıya neden olan hastalığın teşhis edilmesidir. Yani kalp çarpıntısı bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Kalp sağlıklı bir kişide güç durumuna ve yaşa göre dakikada 60-100 arasında artmaktadır. Koşarken, heyecanlıyken, stres altındayken kalbin daha hızlı atması normal bir durumdur. Fakat ortada hiçbir sebep yokken kalpte ritim bozukluğu hissediliyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kalp çarpıntısı önemli bir sorundur ve buna sebep olan durumlar mutlaka araştırılmalıdır.

Kalp Çarpıntısının Nedenleri Nelerdir?

Kalp çarpıntısına guatr, kan hastalıkları, böbrek ve karaciğer hastalıkları, ateşli hastalıklar gibi kalp dışında bir hastalık da neden olabilir. Bunlar dışında kişinin yaşamından kaynaklanan bazı durumlarda kalp çarpıntısına neden olur.

  • Kan şekerinin düşmesi durumu,
  • Kansızlık ve troid hastalığı,
  • Aşırı alkol ve sigara tüketimi,
  • Fazla miktarda alınan çay, kahve, kola gibi içecekler,
  • Diyet ve deprosyon hapları,
  • Kadınlarda menopoz öncesi dönem,
  • Vücudun vitaminsiz kalması,
  • Aşırı stres ve ani korku gibi durumlarda kalp çarpıntısı meydana gelebilir.

Kalp Çarpıntısının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Kalp çarpıntısının psikolojik nedenleri başında anksiyete gelmektedir. Kalp çarpıntısının psikolojik olduğu durumlarda, çarpıntısı olan kişi kendini derin derin nefes almak zorunda hisseder ve fenalık geçiriyor duygusuna kapılır. Beyin fiziksel durumlar ile psikolojik strese bağlı durumları birbirinden ayırt edemez ve bu sebeple kişinin yaşadığı stres kalbe yansır.

Kalp çarpıntısının diğer bir psikolojik nedeni panik ataktır. Panik atak rahatsızlığı çoğunlukla kalp şikayeti ile teşhis edilmektedir. Panik atak rahatsızlığı olan bir kişi kalp çarpıntısı ile birlikte nefes darlığı, ölüm korkusu gibi belirtilerini gösterebilir.

Kalp Çarpıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp çarpıntı riskini azaltmak için dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, sigara ve stresten uzak durmak gerekmektedir. Ayrıca boy kilo uyumunun dengeli olması da kalp çarpıntı riskini azaltacaktır.

Kalbin daha hızlı atmasının normal olduğu durumlar dışında kalp ritim bozukluğu yaşayan bir kişi mutlaka bir doktora görünmeli ve çarpıntıya neden olan durumlar araştırılmalıdır. Kalp çarpıntısının doğru tespiti için troid, kan ve EKO testi yapılmaktadır. Ayrıca Efor testi uygulanarak kalbin damarlarında bir sorun olup olmadığı araştırılır. Bu testler sonucunda kişide kalp çarpıntısına neden olan durum tespit edilebilir ve ortadan kaldırılır.

Kalp çarpıntısına kalbin dışında başka bir hastalık sebebiyet veriyorsa o hastalığın tespit edilip tedavi edilmesi durumunda kalp çarpıntısı da ortadan kalkacaktır. Kalp çarpıntının nedeni kalp ise öncelikle çarpıntı türü belirlenmeli ve tedavi gerekip gerekmediğine karar verilmelidir.  Hastaya birholter aleti takılarak hangi tür çarpıntı olduğu bulunur ya da elektro ile kalpteki ritim bozukluğunun ne tür bir çarpıntıya neden olduğu belirlenebilir ve buna uygun bir ilaç tedavi uygulanır.

Bazı durumlarda kalp çarpıntısını sonlandırmak için hastanın göğsüne elektrik şoku verilir. İlaç veya elektrik şokunun yeterli olmadığı durumlarda kateter ile hastanın kasığından girilerek kalbine kadar ilerleyip çarpıntıya neden olan kalp hücreleri bulunur ve elektrikle yakılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net