Bilgii.net

Kalorifer Petekleri Nasıl Boyanır?

01.10.2018
Kalorifer Petekleri Nasıl Boyanır?

Günümüz teknolojisi her ne kadar gelişme göstermiş olsa da geleneksel ısıtma yöntemleri hala geçerliliğini koruyor. Isıtma yöntemlerinden kalorifer sistemi her ne kadar yerden ısıtmalı sistemler yaygınlaşmaya başlasa da eski kaloriferler de görüntü olarak yerlerinde devam etmektedir. Evlerinizde yer alan eskimiş ve yıpranmış petekleri kaplamak veya boyamak isterseniz dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. Modern dekorasyon akımları içinde kendisine yer edinen kalorifer petekleri klasik tasarımlara sahip olsa da modern kaplamalar ve modern boyama teknikleri ile şık ve dekoratif birer dekorasyon aksesuarı haline gelebilmektedir. Birçoğumuz evinde eski model kalorifer petekleri hala eski görünümüyle kalmaya devam etmektedir. Oysaki birkaç basit işlemle evinizin eski görünümünden kurtulabilirsiniz. Sizlere bu konu hakkında birkaç basit ama kullanışlı tüyo vermek istiyorum.

Evinizde kullandığınız kalorifer petekleri sıradan klasik modellerden ise bu petekleri basit bir zımpara işlemi ardından metal astar boyası kullanarak astar boyama yapabilirsiniz. Astar boyama işlemi yaptıktan sonra petekleri odanızın duvar renkleri ile uyumlu tonlara sahip olacak şekilde boyayabilirsiniz. Eğer eviniz de petek olarak panel kalorifer sistemi kullanıyorsanız panellerin üzerini boyayabilirsiniz. İsterseniz üzerlerine ısıya dayanıklı stickerlar yapıştırabilirsiniz. Böylece evinize zarif ve şık bir hava katmış olursunuz.

Eğer evinizde bulunan peteklerin görünmesini istemezseniz kalorifer peteklerinizi ahşap kaplama yaparak peteklerinizin görünümünü ortadan kaldırabilirsiniz. Evinizde geçmişten kalan eski zamanlarda çok moda olan antika peteklerinizin varsa bunları özel boya ile boyayarak zarif bir dekorasyona sahip olabilirsiniz. Tabi bütün bu modeller arasından hangisi seçmek isterseniz, öncelikle evinize uygun olup olmadığına emin olmanız gerekir. Karar verildikten sonra yapılan kalorifer peteklerinin temizlik işlemi için gereken özverinin verilmesi gerekiyor. Aksi takdirde yapılan peteklerinizin görünüm açısından kötü bir görüntü sergileyebilir.

Sprey Boyama Nasıl Yapılmalıdır?

Sprey boyama yapılmadan önce, boyama yapılacak kalorifer peteğinin yüzeyinde kir, pas, yağ, toz, nem gibi faktörlerden arınmış olması gerekmektedir. Arındırılmış kalorifer peteğine, 1 dakika süre ile çalkalanmış sprey boyayı 25-30 cm mesafeden ince katlar halinde, katlar arasında 20-25 dakika ara verilerek 2-3 çapraz katla tatbik edilir. Ardından boyanan kalorifer peteğine hiç dokunmadan kurumaya bırakılır. Sprey boyanın kuruma süresi hava şartlarına göre farklılık gösterebilir.

Sprey boyama kuruduktan sonra uzun ömürlü ve dayanıklı olmasi için boya kuruduktan sonra vernik uygulayabilirsiniz. Vernik uygulaması öncesinde peteklerin üzerinde toz olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Uygulama bittiğinde kutunuzda hala boya kalmışsa bu boyayı ilerde kullanabilirsiniz.

Kalorifer Petekleri Hangi Renge Boyanmalı?

Kalorifer petekleri boyama işlemi için renk seçimi oldukça önemli bir noktadır. Renk seçimi yapılırken öncelikle odanızın veya evinizin duvar rengi hangi renk ise bu renge uygun kalorifer peteği için renk seçimi yapılmalıdır. Eğer sade bir ev dizayn var ise boya renginin daha soft daha açık renklerle boyanması doğru olabilir. Eviniz antika eşyalarla dizayn edilmiş ise parlak tonlarda renkler tercih edilebilir. Tabi bu tercihler yapılırken en önemli noktalardan bir tanesi de sizin zevkiniz. İsterseniz sade dizayn edilmiş eviniz için parlak renklerle peteklerinizi boyayarak evinize böyle de değişik bir hava katabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net