Bilgii.net

Kalitesi ile Dikkat Çeken Sahne Perdesi Modelleri

10.10.2018
Kalitesi ile Dikkat Çeken Sahne Perdesi Modelleri

Okul, tiyatro, otel ve daha birçok akla gelmeyen büyük komplekslerde; sahne kurulur ve gerekli organizasyonlar, toplantılar ve gösteriler bu sahnelerde gerçekleştirilir. Toplu şekilde kişilere hizmet vermenin, eğlencenin ve toplantıların en iyi yolu olan sahne kullanımı; içerisinde birçok farklı unsuru barındırmaktadır. Dekorasyon konusu, böyle toplu yerlerin tasarımında oldukça önemli bir yer kaplar. Bu sayede daha estetik bir görüntü yakalanabilir. İnsanların dikkatlerinin sahne üzerinde olması ve bu dikkatin dağılmaması da; yine dekorasyon başarısı sayesinde olacaktır. Sahne üzerindeki bütün unsurların önemli olduğu bu konuda, dekorasyon konusunda dikkat edilmesi gerekilen konulardan bir tanesi de Sahne perdesi konusudur. Sahne perdesi o kadar güçlü bir etkiye sahiptir ki; salona gelen kişilerin birçok defa gelmesini sağlayabilir veya gösterinin sonunu bile beklemeden ayrılmasına sebep olabilir.

Sahne Perdesinde Dikkat Edilmesi Gerekilen Özellikler

Sahne perdelerinin tasarımı iki türlü olarak yapılmaktadır. Birincisi motorlu kullanım, ikincisi ise manuel tercihtir. Manuel sistemlerde dikkat edilmesi gerekilen şey, sahne perdesinin yerleştirildiği rayların kaygan ve güvenilir bir zemine sahip olmasıdır. Gösteri sergilenirken perdeden dolayı oluşabilecek bir arıza, oldukça can sıkıcı sonuçlara sebep olabilir. Sahne perdesi kullanılırken bir diğer izlenen tür; motorlu üretimdir. Motorlu Sahne perdesi sisteminde; perdenin açılması birçok farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlardan ilki perdenin ortadan ikiye doğru açılmasıdır. Burada teknik kolaylık bulunduğu için, sahne yönetimi tarafından oldukça sık şekilde tercih edilir. Diğer açılma çeşitlerinden bir tanesi; perdenin kendini toplayarak bir balon şeklini alması ve yukarıya doğru toplanmasıdır. Bu yöntem, perdeyi ütüleme imkanı bulunmayan yönetimler tarafından tercih edilmez. Çünkü; Sahne perdesi inanılmaz derecede kırışır. Son olarak kullanılan açılma- kapanma yöntemi ise tek tarafa doğru yapılandır. Böylece daha klasik ama sağlam bir görüntü veren Sahne perdesi kırışıklık problemiyle karşılaşmaz.

Sahne Perdesi Modelleri Çeşitleri

  • Sahne Fon Perdesi: Sahnenin bittiği yer ile sahne boşluğu arasında yer alan Sahne fon perdesi; bu sayede sahneye harika bir derinlik katar. Aynı zamanda Sahne fon perdesi üzerinde projeksiyon gibi teknolojik imkanların kullanılmasına izin verir.
  • Sahne Kulis Perdesi: Hem sanatçıların birkaç noktadan sahneye çıkmasını sağlamak, hem de dekor görüntüsü vermek amacıyla kullanılan Sahne kulis perdesi; gösteri esnasında kullanılan yardımcı ögelerin seyircilerden saklanmasında büyük fayda sağlamaktadır.
  • Motorlu Tiyatro Sahne Perdesi: Tiyatro salonlarında tercih edilen çok büyük ebatlı perde modellerindendir. Ölçüm aşamasından kurulum aşamasına kadar büyük bir dikkat isteyen Motorlu tiyatro sahne perdesi; kullanım esnasında da oldukça özen gerektiren bir modeldir. Motorize sistemler, uzaktan bir kumanda ile kontrol edildikleri için, önceden provası alınmalı ve sistem sürekli bakım halinde olmalıdır. Bu perde modellerinin en önemli özellikleri, yangına karşı dayanıklı olmalarıdır.
  • Manuel Sahne Perdesi: Motorlu montaj tekniğinin uygulanamadığı alanlarda tercih edilen Manuel Sahne perdesi; içerisinde sahne rayı, ray kafa mekanizması, makara vagon, taşıyıcı ve ip bulunduran düzeneği sayesinde, rahat bir kullanım alanı yaratır. Genel olarak ortadan iki yana açılan sistem tercih edilirken, bazı Sahne perdesi modellerinde bu sistem tek tarafa açılması şeklinde uygulanmaktadır. Sistem manuel olduğu için; oyun başı ev sonunda selamlama düzeneği, tamamen sahne yönetiminin kullanışına ve tercihine bağlı olacaktır.

Kırmızı Sahne Perdesi Modelleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net