Bilgii.net

Kakasını Yapmayan Bebekler İçin Ne Yapılmalıdır? – Uzman Önerisi

15.10.2018
Kakasını Yapmayan Bebekler İçin Ne Yapılmalıdır? – Uzman Önerisi

Bir bebeğe bakmak, herkesin hayatındaki en harika deneyimdir. Bebeğinizle ilgili tüm küçük şeyler çok önemlidir. Onun beslenme, uyku alışkanlıkları veya büyüme olsun. Son zamanlarda bebeğiniz sıkıntı içinde görünüyorsa, sizi endişelendiriyor çünkü o sizin dünyanızın merkezidir. Bebeğiniz kakasını yapamıyorsa kabızlık sorunu yaşıyor olabilir. Bebek kabız olursa ne yapmalı? Diye düşündüğünüz için endişelenmeyin çünkü bebeğinizi kabızlıktan kurtarmak için bazı çözümler vardır.

Kakasını Yapmayan Bebeğinizin Kabız Olduğunu Belirten İşaretler

 • Kakasını yapmayan bebekler kabız olmuştur. Dışkıları geçmeden önce tahriş olmuştur ve acı çekiyordur. Ayrıca, rahatsızlık ve ağlama eşliğinde olur.
 • Kakası sert ve kuru olur.
 • Bir haftada üçten az bağırsak hareketi olur.
 • Kakası kötü kokar.
 • İştah kaybını gösterir.
 • Bebeğinizin karnı acıkmıyor iştah kaybı olur.

Kakasını Yapmayan Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

Bebekler birkaç nedenden dolayı birkaç etken tarafından kabız edilir. Nedeni aşağıdaki gibi olabilir:

 • Çoğunlukla katı gıdalar diyetlerine dahil edildiğinde bebeklerde kabızlık gelişebilir. Bu, yeni yiyeceklere uyum sağlamaya başladıklarında sadece bir tepkidir. Lifleri düşük olan ve yeterli sıvıya sahip olmayan gıdalar da kabızlığa katkıda bulunur.
 • Formül sütüyle beslenen bir bebek, kabızlığa daha yatkındır çünkü formül sütünün anne sütüne kıyasla sindirilmesi daha zordur. Kakayı hantal ve sert yapar. Emzirilen bir bebeğin kabızlık kazanması için minimum şans vardır. Bebek birkaç günlüğüne dışkıyı geçmemiş olsa bile, anne sütü daha yumuşak bir kaka yapmasını sağlar.
 • Diş çıkarma olan bir bebek anne sütünü reddeder ve ayrıca boğaz enfeksiyonu, pamukçuk, kulak enfeksiyonu veya soğuk algınlığı geliştirir. Bebek biraz daha büyükse, yeterli miktarda süt içmeyebilir ya da diyetle yeterince sıvı veya su tüketmeyebilir. Böylece, susuz hale gelir ve kakası sert ve kuru olur.
 • Kabızlık aynı zamanda bazen gıda zehirlenmesi, besin alerjisi veya vücudunun gıda emiliminde bir problemdir. Bütün bunlar kabızlık gelişebilecek metabolik bozukluklardır. Nadir durumlarda, doğuştan gelen durumlar bebeklerde kabızlığa neden olabilir.
 • Bazen bebeğiniz zor kaka yapıyorsa veya kakasını bir türlü yapamıyorsa ve bunun için çok rahatsız oluyorsa, çocuk doktorunuza başvurun. Aksi halde, ara sıra ama kolay geçişli ve yumuşak dışkılar gerçek bir kabızlık değildir. Bir doktora danışmadan çok küçük bebeklere ilaç vermeyin. Ayrıca, bebek yemiyorsa, kilo kaybetmeye başlarsa veya kakada kan varsa bir doktora görünün.

Kakasını Yapmayan Bebekler İçin Yapılması Gerekenler

 • Bebeğinin sırtında uzanmasını sağlayın. Bacaklarını hafifçe yarı bükülmüş pozisyonda tutun. Yavaşça ve yavaşça bebeğinizin bacaklarını bisiklete binecek şekilde hareket ettirmeye başlayın. Bu egzersiz bebeğinizi de gazdan arındırmak için yardımcı olabilir.
 • Saat yönünde, bebeğinizin karnını ovalayın ve masaj yapın. Parmaklarınızı bebeğinizin göbeğine koyun ve dairesel hareketlerle masaj yapın. Ellerinizi, bebeğin karnının merkez noktasından uzaklaştırın. Bisiklet bacakları ile alternatif karın masajı.
 • Birçok tıp uzmanı tarafından bebeğinize ılık suyla banyo yapmanız önerilmektedir. Bunu yapmak bebeği rahatlatabilir ve tabureleri tekrar hareket ettirebilir. Bebeği kuruturken ona bir karın masajı ver.
 • Bebeğe verdiğiniz su miktarını arttırın. Bebeğiniz 6 aylıktan daha azsa, ona 1 oz su verin, kaynatın ve ardından bir gün içinde bir veya iki kez soğutun. Bebeğiniz 6 aydan fazla ise, günde bir veya iki kez aynı miktarda 2 oz su verin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net