Bilgii.net

Kafa Travması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Uzman Cevabı

15.10.2018
Kafa Travması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Uzman Cevabı

İstenmeyen kazalar veya alınan darbeler sonucunda oluşan kafa travmaları son derece tehlikeli hatta ölümcül olmaktadır. Kafa travması nedeni ile birçok insan hayatını kaybetmektedir. Hayatını kaybetmeyen insanlar da ise özellikle beyin fonksiyonlarını etkileyen kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tarz durumlardan kendimizi olabildiğince korumak ve engel olmaya çalışmak son derece önemli olmaktadır. Gerekli tedbirleri alarak bu durumdan korunmak mümkün olmaktadır. Kafa travması genellikle kazaların sonucunda olduğundan dolayı öncelikle bu tedbirler kazalara karşı alınmalıdır. Örneğin motor kullanırken kask kullanmak kaza yapmış olsanız da sizi darbe almaktan koruyacaktır. Genel olarak kafa travmasına neden olan sebepler şu şekildedir.

1.Kafa Travması Nedenleri

Kafa travmasına neden olabilecek birkaç sebep bulunmaktadır. Bunlardan en önemli ve en sık rastlananı kafaya alınan şiddetli darbe olmaktadır. Şiddetli darbeleri de genel olarak düşme veya bir cismin çarpması ile olmaktadır. Bu tip durumlar da akla ilk gelen büyük kazalar olsa da bazen basit bir bisiklet kazası bile bu durumun sebebi olabilmektedir. Hatta başa çarpan basit bir top dahi bu duruma yol açmaktadır. Ayrıca her hangi bir yerden baş aşağı düşmek ve direk kafaya darbe almak en önemli nedenlerden olmaktadır.

2.Kafa Travmasının Belirtileri

Kafamızı her çarptığımız da veya darbe aldığımız da sonucu travma ile sonuçlanmaz. Bazen basit bir kafa çarpması da olabilmektedir. Aldığımız darbenin sonucunda kafa travması geçirip geçirmediğimizi anlamak için bazı belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler şu şekildedir.

Alınan darbe sonucunda o bölgede şişme olması

Darbe eğer kemiklerin kırılmasına neden oldu ise, bu kırıklar belirgin olarak dışarıdan görülmektedir. Kırık oluşan bölgede göçme veya düz bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

  • Midenin bulanması ve kusma
  • Burun, ağız veya kulaktan kan gelmesi
  • İdrak kaybı, baş dönmesi ve uykunun gelmesi
  • Fiziksel olarak güçsüzlük ve hareket kabiliyetinde azalma
  • Aşırı bir şiddete sahip baş ağrısı
  • Görmede problem yaşama hatta çift görme

Darbe sonrası yukarıda ki durumlardan bir veya bir kaç tanesinin yaşanması durumunda büyük ihtimal kafa travması ile karşı karşıya olmaktasınız. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

3.Kafa Travması Tedavisi

Öncelikle bu durum başınıza geldiğinde hastaneye gidinceye kadar kendiniz veya yakınınız tarafından ilk yardım olarak darbe aldığınız bölgeye buz torbası konulmalıdır. Eğer buz torbası yok ise her hangi bir eşarp arasına konularak o bölgeye tutulmalıdır. Ayrıca eğer hastaneye ambulans ile değil de kendi olanaklarınız ile gidecekseniz mümkün olduğunca sarsılmadan dikkatlice gitmeniz de fayda olacaktır. Hastaneye ulaştığınız da yapılacak olan işlem uzman cerrah tarafından muayene gerçekleştirilmektedir. Durumunu ciddiyetini ve gerçekten travma geçirip geçirmediğinizi anlamak için gerekli filmler çekilir ve tahliller yapılır. Bu tahlil ve filmlerin sonucuna göre doktor durumun ciddiyetine karar vermekte ve eğer her hangi bir cerrahi müdahale gerektiriyor ise bu müdahale yapılmaktadır. Bu gibi durumlar da iyi bir cerrahın müdahale etmesi ve tedavi sürecini yürütmesi son derece faydalı olacaktır. Zaten riskli olan bir durum olduğundan bu konuda iyi bir cerrah ile çalışmak çok önemli olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net