Bilgii.net

Kabızlık için 5 Etkili Çözüm Önerileri – Uzman Tavsiyeleri

17.10.2018
Kabızlık için 5 Etkili Çözüm Önerileri – Uzman Tavsiyeleri

Kabızlık, her sağlıklı bireyin yaşayabileceği bir durumdur. Bağırsaklarda normalden daha az su olduğunda ortaya çıkabilen kabızlık, bağırsak hareketinin azalmasının belirtilerinden birisidir. Özellikle bağırsakların tembelleşmesi, katı gıdaların arka arkaya yenmesi ve yeterince su içilmemesi gibi pek çok sebep kabızlığa yol açabilir. Eğer gerekli önlemler alınmazsa kabızlık, bağırsak sisteminin bozulmasına varan pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Aynı zamanda kişinin devamlı huzursuz olmasına ve sancı çekmesine de yol açar. Bu nedenle kabızlık kendini gösterdiği zaman, en kısa sürede bir çözüm bulunması gerekmektedir.

Kabızlık Sorununa İçecek Önerileri

Limonlu Su:  Sabah uyanıldığında aç karnına tüketilen limonlu su, kabızlığa birkaç gün içerisinde çare olacaktır. Bir su bardağı ılık suyun içine yarım limon sıkın ve limonlu suyu yavaş yavaş tüketin. Suyun ılık olmasına ekstra dikkat edin çünkü ılık su, bağırsakların hızla yumuşamasını sağlayacaktır.

Kahve: Her ne kadar fazla tüketildiğinde kabızlığı tetiklese de, Türk kahvesi günde 1 fincan olarak tüketilirse etkili bir çözümdür. Daha çabuk bir etki için ise, sabah uyandıktan sonra bir fincan Türk kahvesi yapıp içine 2 damla limon sıkın. İçtikten yarım saat sonra ılık bir bardak su için. 3 günün sonunda kabızlığınıza çözüm bulabilirsiniz.

Ihlamur: Bitki çayları pek çok rahatsızlık için ilk başvurulan çözümlerdendir. Boşaltım sistemi sorunu olan kabızlık için ise, en etkilisi ıhlamurdur. Sabah kalkıldığında tüketilen bir bardak ıhlamur, bağırsakların yavaş yavaş hareket kazanmasını sağlayacaktır. Bununla beraber gece uyumadan önce de bir fincan ıhlamur içmeniz gerekmektedir. Sabah ve gece içilen ıhlamurlar yaklaşık 3-4 gün içinde tuvalete çıkmanızı sağlayacaktır.

Zeytinyağı: Kabızlığa kısa süre içinde çare bulmak isteyenler için en uygun besin zeytinyağıdır. Zeytinyağını sabah uyandığınızda bir tatlı kaşığı olarak ve aç karnına için. Öğle yemeğinden hemen önce ve gece uyumadan önce bir çay kaşığı daha tüketin. Bu şekilde bağırsaklarınız yumuşayacak ve tuvalete çıkmanız çok daha kolay olacaktır.

Portakal Kürü: Sağlıklı bir tarif olan portakal kürü de, uzun vadede kabızlık için rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. 9-10 tane taze portakal yaprağını bir bardak su ile kısık ateşte altı dakika kaynatın. Süzün ve soğuması için bekletin. Sabah kahvaltısından bir saat sonra tüketin. Her seferinde taze olarak hazırlanan bu küre, bir hafta kadar devam ederseniz, bağırsaklarınızın rahatladığını göreceksiniz.

Kabızlık Sorununa Yiyecek Önerileri

Dereotu: Bağırsakları en hızlı harekete geçiren bitkiler arasında dereotu da yer almaktadır. Taze dereotu güzelce yıkandıktan sonra, sap kısımlarını temizleyin. Başında bulunan yapraklı bölümü taze taze tüketin.

Yoğurt:  Evde mayalanan yoğurt, bağırsaklardaki yararlı bakteri artışını hızlandıracaktır. Kuruyan bağırsaklar için nem oranında artış sağlayacak böylece kolaylıkla tuvalete çıkmanız mümkün olacaktır.

Çökelek ve Yoğurt: Yoğurt tedavisinin yanına eklenen çökelek ile beraber bağırsak hareketlerinizi düzene sokarak, kabızlıktan kurtulabilirsiniz. Derin bir kâsenin içerisinde 3 yemek kaşığı yoğurt koyup üzerine 2 yemek kaşığı çökelek ilave edin. İkisini güzelce harmanladıktan sonra bir çay kaşığı zeytinyağı ilave ederek tüketin.

Kuru Erik, İncir, Kayısı: Sabahları aç karnına birkaç adet kuru meyvelerden erik, kayısı ve incir tüketmek ve arkasından ılık bir bardak su içmek bağırsakları hızlandıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net