Bilgii.net

Kabızlığa Yol Açan Yiyecekler – Bunları Yemeyin!

17.10.2018
Kabızlığa Yol Açan Yiyecekler – Bunları Yemeyin!

Kabızlık sindirim sisteminde yaşanan sorunların bir sonucu olarak baş göstermektedir. Düzensiz beslenme, su eksikliği nedeniyle haftada 3 kereden az tuvalete çıkma ve dışkının sert ve kuru olması durumuna denmektedir.  Kabızlık sorunuyla baş etmeye çalışan pek çok kişide bu sorun beslenme konusunda yaptıkları hatalar yüzünden ortaya çıkmaktadır. Çok fazla işlenmiş, hazır gıda tüketmek ve bunun yanı sıra yeterince sıvı almayıp lifli gıdalara beslenme kültüründe yer vermemek kabızlığa neden olabilen faktörlerdendir. Kabızlık bazen düzenli olarak kullanılan ilaçların yan etkisi veya sindirim sistemindeki diğer sorunların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden 10 günden uzun süren kabızlık için hastanın bir doktora görünmesi tavsiye edilmektedir.

Kabızlığa Neden Olan Besinler

Et ve Yumurta

Her gıdanın sağladığı etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Fakat et ve yumurta pek çok kişide kabızlığa neden olan gıdaların başında gelmektedir. Yemeklerde lif yönünden zengin sebze ve meyveler ile bakliyat tüketilemiyorsa ve et/yumurta ağırlıklı bir beslenme yapılıyorsa, kabızlık riski artacaktır. Kırmızı et, içerdiği yüksek yağ oranının sindirilmesinin zor olmasıyla birlikte, demir içeriğinden dolayı da kabızlık riskini arttırabilmektedir. Kırmızı etin, yanında bol yeşillikli bir salata ile tüketilmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

Çikolata

Çikolata, gıdaların yol açtığı kabızlık nedenleri arasında en sık görülenidir. Düşük lif ve yüksek şeker içeren işlenmiş çikolata, kabız yapan yiyeceklerin ilk sırasındadır. Tüketiminin mümkün olduğunda düşürülmesi gerekmektedir.

Beyaz Ekmek

Az oranda lif içeren işlenmiş beyaz ekmek kabızlık şikayeti olanların tüketmemesi gereken besinlerin başında gelmektedir. Kabız yapan yiyecekler listesinde çikolatanın hemen altında beyaz ekmek yer almaktadır. Bunun dışında işlenmiş buğday, çavdar ve arpa ürünlerinden bağırsak hareketi sağlamak için kaçınmak gerekir.

Peynir, Dondurma

Yüksek orada şeker ve yağ içeren süt ürünleri kabızlık yapabilir. Yağlı peynir ve şekerli dondurma dışında puding, şekerleme tüketimi kabızlık döneminde azaltılmalıdır.

Yoğurt

Bir diğer süt ürünü olan yoğurt ise sindirime yarayan, bağırsaklardaki iyi bakterilerin sayısını arttırarak kabızlığın tedavisine yardımcı olur.

Kafein

Kafein içeren kahve, kola, çay gibi içecekler kabızlığı şiddetlendirir. Bunun nedeni kafeinin vücudu susuz bırakması ve sindirim için gereken suyun sağlanamamasıdır. İshal süresince her bir kafeinli içecekten mümkün olduğunca kaçınılması gerekir.

Muz

Yenilen eğer olgun bir muzsa kabızlığa iyi gelebilir ancak tam olmamış bir muzun tüketilmesi sindirimi zorlar ve kabızlığı kötüleştirir. Muz aynı zamanda bağırsaklardaki suyu da çekebilir. Bu durumda kafeinde olduğu gibi, vücut susuz kalmışsa muz yüzünden kabızlık çok daha kötüye gidecektir.

Rafine ve İşlenmiş Yiyecekler

İşlenmiş gıda tüketenlerin daha sık kabızlık yaşadığı bilinmektedir. Pizza, hamburger, patates cipsi, konserve gibi hazır gıdalar hazırlanırken sindirime yardımcı olan liflerin çoğunluğu çıkarılmaktadır.

Kabızlık söz konusu olduğunda ilk öneri, bol su tüketilmesi olacaktır. Öte yandan kabızlığa neden olan ve daha da kötüleştirdiği söylenen yiyeceklerin tamamen bırakılması elbette çok zor olacaktır. Ancak öğünlere olabildiğince mevsim sebzelerine eklemek, kuru erik, kuru kayısı, bakliyat gibi kabızlığa iyi geldiği bilinen yiyeceklere yönelmek ve en önemlisi de fast-food tarzı gıdalardan uzak durmak yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net