Bilgii.net

Kabakulak Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

13.10.2018
Kabakulak Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Vücudun gelişimi, anne karnından başlayan ve sürekli artarak devam eden bir süreci kapsar. Bu yüzden çocukların bir yetişkin olana kadar geçen sürede, bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi gerekilir. Bu güçlendirme sayesinde çocukluk döneminde vücuda girebilecek bütün virüslerden kurtulma şansı oluşacaktır. Aynı zamanda gelişen bağışıklık sistemi, yetişkinliğe giden yolun daha sağlıklı olmasını sağlar. Gelişim sürecinde meydana gelen en popüler rahatsızlıklardan bir tanesi kabakulaktır. Virüs ve bakterilerden kaynaklı olarak meydana gelen kabakulak, çocuklarda daha sık görülmektedir. Vücutlarının en savunmasız olduğu 5 ile 9 yaşları arasında görülen kabakulak, tükürük bezlerinde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta tükürük bezlerinin şişmesi ve ağrı yapması görülür. Bu yüzden çocukların özellikle kulaklarının altlarında bu şişliklerin oluşup oluşmadığına dikkat edilmelidir.

Kabakulak Önlemleri

Sadece kabakulak değil, aynı zamanda kızamık ve kızamıkçık hastalıklarına karşı da bağışıklık kazandırılması için, bebeklerin ve çocukların belirli yaşlarında MMR aşısı uygulaması bulunmaktadır. Devlet tarafından ücretsiz şekilde uygulanan bu tedavi yönteminde, ileriki yaşlarda meydana gelecek bu rahatsızlıklara karşı vücudun güçlenmesi amaçlanır. MMR aşısı bebeklerin 15 aya kadar, çocukların da 4 yaşına kadar yaptırmaları gereken bir uygulamadır. Bu sayede kabakulak rahatsızlığı ile karşılaşan çocukların, daha güçlü şekilde hastalığı atlatmasına yardımcı olunur.

Kabakulak Neden Olur?

Kabakulağın olması, havada bulunabilen virüs ve bakterilerden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden de rahatlıkla çocuklar arasında yayılabilecek bir hastalıktır. Tükürük damlacıkları arasında saklanan bu virüs ve bakteriler, bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin öksürmesiyle beraber havaya geçmiş olur. Toplu bulunan ortamlarda bu rahatsızlığın yayılması daha kolay olacaktır. Tükürük damlalarının, tükürük bezlerine ulaşması nedeniyle de, 15 ile 21 gün sonrasında kabakulağın ilk belirtileri görülmeye başlanacaktır. Kabakulak genel olarak önemsenmese de, dikkat edilmediğinde sağırlığa bile neden olabilecek kadar ciddi bir rahatsızlıktır. Bu yüzden kabakulak olmadan önce, kabakulak önlemlerinin alınması önemli bir durumdur.

Kabakulak Belirtisi ve Teşhisi

Kabakulak şüphesi olması için, özellikle çocukların kulak altlarında belirli miktarlarda şişme görülmesi beklenir. Aynı zamanda bu bezlerdeki ağrı ve buna bağlı çınlama da, kabakulak belirtilerinden bazılarıdır. Yutkunurken zorluk çeken ve konuşmada ağrı yaşayan çocukların, en kısa zamanda doktora götürülmesi ve gerekli teşhislerin yapılması gerekilir. Ortaya çıkan ani ve beklenmedik halsizlikler de, yine kabakulak belirtilerinden olabilir. Kabakulak teşhisi, bu konudaki gerekli tedavinin yapılması için çok önemli bir konudur. Bu yüzden doktorların ilk önce kulak altındaki şişliklere baktıkları gözlemlenmektedir. Ayrıca kabakulak olan hastaların, vücut ısısında önemli bir yükselme görülür. Bu yüzden doktorlar genel olarak kan ve idrar testlerinin yanında, CSF testlerine de ihtiyaç duyarlar.

Kabakulak Nasıl Geçer?

Kabakulak tedavisinde, anında iyileştirici bir çözüm yoktur. Burada önemli olan vücudun bu virüsleri tanıyarak bağışıklık konusunda kendini geliştirmesidir. Bu yüzden doktorların verdiği reçetelerde de, bu yolu kuvvetlendirici çözümler yer almaktadır. Öncelikle ağrıyan yerlere sıcak kompres yapılabilir. Bu sayede ağrıların şiddeti azaltılacaktır. Kabakulak olan kişi, çocuk ise özellikle iyi bir istirahat dönemi geçirmesi gerekir. Kabakulak sürecinde ağız hijyenine çok önem verilmeli ve asidik özellikteki gıdalardan uzak durulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net