Bilgii.net

İSKİ Su Aboneliği Taşıma ve Nakil İşlemleri – Tüm Detaylar!

19.10.2018
İSKİ Su Aboneliği Taşıma ve Nakil İşlemleri – Tüm Detaylar!

Kiracıysanız ya da yeni bir mülk satın aldıysanız iki büyük sorununuz var demektir. Birincisi eşyalarınızın yeni eve nakli, ikincisi de eski doğalgaz aboneliğinizin yanında elektrik ve su aboneliğinizi taşımak, bir diğer deyişle naklini gerçekleştirmek.

Öncelikle ilk yapmanız gereken eski evdeki aboneliğinizi sonlandırmak olmalı. Eğer bir evden başka bir eve taşınıyorsanız aboneliğinizi de taşımak durumundasınız. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) der ki; mülkten ayrılırken oraya olan su aboneliğinizi iptal etmeniz gerekmektedir. Eğer yeni bir eve taşınıyorsanız ya da yeni bir mülk edindiyseniz; kiralayacağınız ya da edineceğiniz mülkün “abone sözleşmesi” ve / veya “borcu olup olmadığına” bakın, sayacın endeksini de tespit etmeyi unutmayın…

Su aboneliğinizi sonlandırırken mevcut borcunuz İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından tahsil edilir veyahut da sayacın sonlandırılmasından sonra ortaya çıkan borcunuz, geçmişte aboneliğiniz başlarken alınan “teminat bedelinden” kesilir.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin abonelik iptali için istediği belgeler nelerdir?

  • -Kimliğiniz ya da ehliyetiniz (burada önemli olan husus üzerinde TC kimlik numaranızın yer almasıdır)
  • -İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından size verilecek olan örnek bir dilekçe. Aboneliğinizi sonlandırırken bu dilekçeyi İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi doldurup çıktısını alıp size verecektir,
  • -Teminat bedelinin artan kısmının geri yatırılması için IBAN numarası

Daha sonra yeni eviniz için İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne gidip yeni bir abonelik açtırmanız gereklidir, çünkü; eski evinizdeki abonelik numaranızı yeni evinizde kullanamazsınız. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin web sitesinden (www.iski.istanbul) yeni adresinizi girebileceğiniz bir form doldurup iletirseniz, randevuyla gelinir ve yeni aboneliğiniz aktive edilir.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) eski evinizden yeni evinize taşıdığınız su aboneliği için evraklar istemektedir. Bunlar;

  • – Aslı elinizde olmak koşuluyla kimlik belgenizin fotokopisi,
  • – Evin sahibiyseniz tapu,
  • – Kiracıysanız kira kontratının aslı ve kopyası

Bunların dışında sözleşme sahibinin de gelmesi beklenir. (Eğer gelemiyor ise noterden vekaletname gereklidir.)

Peki İSKİ’nin web sitesinde sözü geçen “istek iptali” ne anlama gelir?

İstek iptali su aboneliğinizi bitirmek demektir. Dilerseniz bu işlemi internet üzerinden de yapabilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) web sitesine girip (www.iski.istanbul) üyelik işleminizi gerçekleştirmek olmalı. İstek iptal işleminin ardından IBAN numaranıza teminat bedeliniz şubeye gitmeden yatırılmaktadır.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) internet adresinden abonelik işlemleri nasıl yapılmaktadır?

İSKİ’nin internet adresinden abonelik işlemleri için 2 şekilde işlem yapılır;

1- Sözleşmesi olan aboneler,

2 – Sözleşmesi olmayan aboneler -ki internet adresine üye olmanız kolay, basit ve yeterlidir-

Tüm bunlar dışında su aboneliği olan bir evin başka biri tarafından kullanılacak olması durumunda ne yapılması gerekir?

Su aboneliği olan bir evin başka biri tarafından kullanılacak olması durumundaysa isim değişikliği işlemi yapılması gerekmektedir. Suyu kullanan şahıs aboneliği kendi adına almak durumundadır. Bu işlemi 185’i arayarak ya da İSKİ’nin web sitesine girerek yapılabilir. Bunun için oradan öğrenecekleri gerekli belgeleri temin etmek gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net