Bilgii.net

İshale Neden Olan Yiyecekler Nelerdir? Uzak Durulacak Besinler

17.10.2018
İshale Neden Olan Yiyecekler Nelerdir? Uzak Durulacak Besinler

Vücutta boşaltım sisteminin görevi oldukça önemli bir yere sahiptir. Boşaltım sisteminde meydana gelen bozukluklar, sosyal yaşantıya bile zarar verecek kadar etkilidir. Sulu dışkılamanın günde 3 seferden fazla şekilde gerçekleştirilmesi, tıp dünyasında bunun ishal olarak adlandırılmasına sebep olur. Genel olarak şiddetli karın ağrısıyla beraber görülen ishalin, vücutta ciddi derecede su kaybına sebep olduğu belirlenmiştir. İshalin genel olarak sebebi, boşaltım organlarında görülen enfeksiyonlardır. Bu yüzden vücuda girmiş olan virüsler ve bakteriler, zamanla ishale sebep olacaktır. İshali tetikleyen birçok farklı sebep vardır. Özellikle üst solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıklar, ishali tetikleyici bir rol almaktadır. İshal bazı metabolizma rahatsızlıklarından ve diş çıkarma gibi temel sorunlardan da meydana gelebilir. İshalin en önemli sebepleri ise yenilen yiyecek ve içeceklerden kaynaklanmaktadır. Bu listeyi iyi bilmek, ishalin önlenmesi açısından oldukça kritik bir bilgi olacaktır.

Meyvelerdeki Lif

Yüksek lifli gıdalar, zamanla beslenme düzeninde belirli sorunlara sebep olacaklardır. Bu yüzden lif açısından zengin olan yiyecekleri tüketmenin belirli bir sınırı olmalıdır. Böylece ishal önlenecek ve daha doğru bir beslenme modeli oluşturulacaktır. Armutta, portakalda, elmada, incirde, kayısıda ve çilekte, lif oranı oldukça yüksek bir seviyede bulunmaktadır.

Baklagillerin Sindirimi

Baklagillerin sindirimi genel olarak diğer besinlere göre daha zordur. Bundan dolayı da bazen sindirilmesi gerekilen ince bağırsakta bu işlem gerçekleşmez. Sindirilmeden kalın bağırsağa ulaşan bu besinler, peşinden ishal problemine sebep verebilir. Özellikle bezelye, kuru fasulye ve nohut gibi baklagillerin, ishale sebep olduğu görülmektedir.

Sütteki Laktoz

Süt ve süt ürünlerinin formunda doğal olarak belirli miktarda laktoz adı verilen bir şeker bulunur. Aynı zamanda bu şekerin sindirilmesi için de, gerekli bölge olan ince bağırsak üzerinde laktaz enzimi üretilir. Laktaz enzimleri, bölgelerine ulaşan laktoz şekerini parçalamaya başlar ve bu sayede üretilen enerji vücut tarafından emilir. Vücutta bu döngünün sağlıklı şekilde ilerleyebilmesi için yeterli miktarda laktaz olması gerekir. Laktaz miktarının yeterli olmadığı durumlarda, laktozlar küçük şekilde parçalanamaz. Bu yüzden de vücuttaki gerekli olan ihtiyaçların karşılanması durur. Böyle bir anda bağırsaklarda ishal problemine sebep olacak komplikasyonlar oluşur. Özellikle süt ürünlerini tüketmek, ishali arttıracak nedenlerden sadece bir tanesidir. Genel olarak bu konu bilinmediği için, ishal olan kişilerin yanlışlıkla süt içmeye devam ettiği görülmektedir.

Turunçgillerdeki Yüksek Asit

Vücudun içerisinde düzeni sağlaması için belirli oranlarda düzenlenmiş PH dengesi miktarı bulunur. Bu yüzden de miktarın korunması ve düzenin sağlanması gerekir. Aniden ortaya çıkacak asidik veya bazik karakterdeki yiyecekler, bu dengenin bozulmasına sebep olacaktır. Turunçgillerin formunda bulunan yüksek asit sebebiyle, mide ve bağırsak çevresindeki PH dengesinde bozulmalar görülecektir. PH dengesinin bozulmasıyla vücutta en sık görülen komplikasyon da, yoğun şekilde görülecek ishaldir. Bu yüzden özellikle asidik yiyeceklere karşı hassas olan kişilerin, turunçgiller tüketiminde dikkat etmesi gerekir.

Kafein İçeren Yiyecek ve İçecekler

Çay, kahve ve kola gibi içeceklerde yoğun miktarda kafein vardır. Kafeinin içerisinde bulunan uyarıcı özellikler sebebiyle, zaman içerisinde sindirim sisteminde gerek duyulmayan uyarılmalar oluşur. Bu uyarılmaların sonucunda da, vücutta planlanmamış şekildeki sıklıkla ishal meydana gelmektedir. Bundan dolayı, kafein içeren içeceklerin tüketilmesinde belirli sınırlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net