Bilgii.net

İshal için İyi Gelen 5 Etkili Çözüm

16.10.2018
İshal için İyi Gelen 5 Etkili Çözüm

İshal, genelde birçok insanın başına gelen ancak çoğu zaman pek ciddiye alınmayan ya da dile getirilmesinden hoşlanılmayan bir rahatsızlıktır. Oysa her hastalık gibi ishal de ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden gerekli tedaviye başvurulmalıdır. Gıda zehirlenmesi, aşırı yağlı gıdalar veya düzenli kullanılan ilaçlar gibi birçok durumun sonu ishale çıkabilmektedir. Ancak beslenmeye gösterilen özen ile ishalin üstesinden kolayca gelinebilir. Birtakım gıdalara karşı dirençsiz olan vücudun reaksiyon göstermesi veya bazı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi ile her yaştan birey ishale yakalanabilmektedir.

İshale Ne Sebep Olur?

 

Bağırsak rahatsızlığının bir sonucu olarak ortaya çıkabilen ishal, önlenmediği takdirde ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bu tip yoğun ishale yol açabilecek belirli etkenler bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları:

  • Beslenme bozuklukları,
  • Aşırı baharatlı beslenmek,
  • Çok fazla kafeinli içecekler tüketmek,
  • Fazla alkol almak,
  • Süt ve süt ürünlerini fazla tüketmek,
  • Bozuk gıdalarla beslenmek,
  • Vücutta enfeksiyon, bakteri, mantar ve virüs olması,
  • Besinlerin yeterince temizlenmeden tüketilmesi ishale sebep olabilmektedir.

İshal İçin En Etkili 5 Çözüm

İshalin tedavisi için, öncelikle birkaç gün beslenme düzeninizi değiştirmek yeterli olacaktır. Ayrıca hastalık süresince günlük beslenmeniz içinde kahve, süt ve süt ürünleri, yüksek lif oranına sahip gıdaları tüketilmemesi gerekmektedir. Bu tarz yiyecek ve içecekler, metabolizmayı hızlandırdığı ve bağırsaklarda gaz yaptığı için var olan ishal durumunu daha da kötü hale getirebilmektedir. Ancak takip edilen rahatsızlık normal süreyi aşarak 3 ile 4 hafta arasında aralıklarla durup devam ediyorsa, en kısa sürede bir doktora başvurulması gerekmektedir. Boşaltım sisteminin baş düşmanlarından olan ve tüm vücudu alarm halinde bekleten ishale, kısa sürdüğü takdirde bazı değişimlerle karşı durmak mümkündür. İşte ishal için bazı çözüm önerileri:

Yağı hayatınızdan çıkarın: İshalden kurtulabilmek için öncelikle yağlı gıdalardan uzak durmalı, birkaç gün yağsız pişirilmiş katı gıdalar tüketmelisiniz. Pirinç lapası, haşlanmış patates ve haşlanmış havuç gün içinde sık sık tüketebileceğiniz yiyeceklerin başında gelir.

Bol bol muz tüketin: Muz, ishal tedavisinde önemli bir meyvedir. Sağlığınıza kavuşana kadar günde birkaç tane muz yiyebilirsiniz. Ayrıca muzun yanında günde 2-3 kez limon suyu içmek, 2-3 adet sarımsak yemek, ishalin sebep olduğu patojenleri ve bakterileri öldürür.

Siyah çay demleyin: Çay ve bitki çayları çoğu hastalığın bir numaralı düşmanlarındandır. İshale karşı ise, koyu demlenmiş bir bardak çay içmek iyi gelecektir.

Oral Dehidrasyon Sıvısı: İshal zamanında vücut çok hızlı bir şekilde sıvı kaybeder. Dehidrasyonu önlemek amacıyla da, ishal olan kişinin dehidrasyon sıvısı tüketmesi önerilir. Bu sıvının hazırlanması içinse 1 çay kaşığı tuz, 4 yemek kaşığı şeker, 1 çay kaşığı yemeklik karbonat, 1 litre kaynatılmış ve soğutulmuş suyun karıştırılması gerekmektedir. Bu sıvının birkaç saat içinde tüketilmesi, ishalin yarattığı hasarı en aza indirecektir.

Karanfil: İshalin tedavisinde karanfilin kullanımı az bilinen ama etkili bir yöntemdir. Karanfil, hem sindirim sistemi sorunlarını çözmeye hem de bağırsak florasını dengelemeye yardımcı olacaktır. Bunun için kuru karanfilin yutulabilecek kadar küçük parçalar halinde kırılması ve 2- 3 saat ara ile bir bardak su eşliğinde yutulması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net