Bilgii.net

İnşaat Betonu Metreküp Fiyatı Güncel Olarak Nasıl Hesaplanır?

21.11.2018
İnşaat Betonu Metreküp Fiyatı Güncel Olarak Nasıl Hesaplanır?

İnşaat sektörünün ekonomik analizinde en önemli etkenlerden biri inşaat betonunun metreküp fiyatıdır. İnşa edilen yapının temel taşlarından biri olan betonun nasıl fiyatlandırıldığını bu yazımızda sizlere aktaracağız.

Fiyatlar Neye Göre Farklılık Gösterir?

İnşaat betonunun fiyatlandırılmasında birkaç önemli unsur vardır. Betonun kalitesi, hangi cins beton olduğu ve betonun yapımında kullanılan maddelerin içeriği beton fiyatlarını etkilemektedir. Bunların yanında beton fiyatını bulunduğunuz bölgedeki rekabet, ham maddelerin fiyatı ve betona olan talep de etkilemektedir. Yani farklı şehirlerde inşaat betonunun fiyatı da farklı olabilir. Çünkü şehirlere göre işletme giderleri de değişecektir. İl- ilçe beton fiyatları arasında bile fark olacaktır. İnşaat betonunun fiyatları firmadan firmaya da farklılık gösterir. Aynı ildeki iki farklı firma betonlarının metreküpünü farklı fiyatlandırabilir. Beton santraline olan uzaklık da alacağınız inşaat betonunun fiyatını etkileyecektir. Talep edilen beton miktarının da beton fiyatı üzerinde etkisi vardır. Alacağınız betonun cinsine göre de fiyatlar oynamaktadır. Farklı cins beton, işletmeler için farklı maliyet demektir. Üretilen betonun maliyeti arttıkça doğal olarak metreküp fiyatı da artacaktır.

Beton Farklılıkları

Her beton aynı değildir. Bu da fiyatlarının farklı olmasına neden olur. Betonun kalitesi arttıkça fiyatı da artacaktır. Betonun basınca olan mukavemeti, elstisite modülleri ve poisson oranı kişilerin beton seçiminde tercihlerini etkileyen etmenlerdendir.

Betonun mukavemeti; çimentonun mukavemetine, agrega tanelerinin (kum, çakıl, kırma taş vs) mukavemetine ve agrega taneleri ile çimentonun birbirlerine yapışma gücüne bağlıdır.

Fiyatlandırma Nasıl Yapılır?

İnşaat betonu fiyatlandırılırken kullanılan birim metreküptür. Bir metreküp beton fiyatı temel alınarak fiyatlandırma yapılır.

Kişiler öncelikle kaç metreküp betona ihtiyaçları olduğunu belirlemelidirler. Bunu hesaplarken hacim hesabı yapmamız gerekir. Çünkü fiyatlandırmanın metreküp üzerinden olduğunu söylemiştik.

Örnek vermek gerekirse;

300 metrekarelik bir alan için 10 santimetre kalınlığında beton yapılacağını düşünürsek.

300metrekare x 0.1 metre = 30 metreküp beton

Yani bu hesaba göre 300 metrekarelik bir alana 10 santimetre kalınlığında beton dökebilmemiz için 30 metreküp betona ihtiyacımız vardır.

Yapılacak inşaatın metrekaresi biliniyorsa kabaca bir hesapla ihtiyaç duyulacak beton miktarı bulunabilir. Yapılacak olan inşaatın metrekaresiyle 0.38 i çarptığımız zaman ihtiyacımız olan betonu kabaca hesaplayabiliriz.

0.38 m3/m2 burada sabit bir katsayıdır. Yani yapılacak olan inşaatın metrekaresi değişse bile 0.38 değişmez. İnşaatın metrekaresi kaç olursa olsun 0.38 ile çarpılır.

İnşaat betonunun maliyetini hesaplarken beton yapımında kullanılacak maddelerin fiyatlarına bakmamız gerekir. Beton yapımında kullanılan maddeler çimento, su, agrega (kum, çakıl, kırma taş vs.), kimyasal katkılar, mineral katkılardır. Yani beton yapımında kullanılan çimentonun, kumun vs. fiyatı betonun fiyatına doğrudan etki edecektir.

Günümüzde 1metreküp betonun fiyatı kalitesine göre değişmekle birlikte ortalama 150 lira ile 265 lira arasındadır.

O halde bir örneklendirme daha yapalım ve ihtiyacımız olan betonun bize kaç liraya mal olacağını hesaplayalım.

100 metreküp betona ihtiyacımız olsun. Fiyatı metreküp başına 200 lira olan bir betonu temel alalım. Bu durumda ödememiz gereken miktar;

100 metreküp beton x 200 TL = 2000 TL beton ücreti ödememiz gerekecektir.

Bir metreküp betonun kaç kilogram geldiğini söyleyelim. Bir metreküp beton ortalama 2,5 ton ağırlığındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net