Bilgii.net

İmam Maaşları ve İmam Olmak İçin Gerekli Şartlar

21.11.2018
İmam Maaşları ve İmam Olmak İçin Gerekli Şartlar

İmamlar Diyanet İşleri Bakanlığına bağlı olarak görev yaparlar. Camilerde imamla birlikte vaizler de bulunur. Ülkemizin dört bir tarafında tüm il, ilçe ve köylerde yer alan camilerde görevlendirilen imamlar ezan vakitlerinde görevlerini yaparlar. Ezan okuma ve namaz kıldırma görevleri vardır. Aynı zamanda devlet memuru olarak çalışırlar. Devletten her ay belli düzeyde maaş alırlar. Her yıl aldıkları maaş yılın getirisine göre değişkenlik gösterir. Tüm devlet memurlarında olduğu gibi imamların maaşı da her yıl düzenli olarak artarak devam eder.

İmamlar namaz kıldırmanın dışında müftülükten gelen konuları halka okurlar. Halkı haftalık belli konularda bilgilendirme görevi de üstlenirler.

İmamlar ve Vaizlerin Aylık Maaş Tutarları

2018 yılı imam maaşları ortalama 3000 TL civarındadır. Net rakam 2956 olarak belirlenmiştir. Vaizlerin göreve başlarken maaşları ise 3115 TL olarak kayda geçmiştir. İmamların maaşları meslekte elde ettikleri tecrübeye göre ve geçen yıllara göre artış gösterir. Ortalama 25 yıl görev yapan bir imamın aylık maaşı 3207 TL tutarında olurken vaizlerin ise 3693 TL’ye çıkmaktadır. Yani tıpkı öğretmenler gibi imam ve vaizler de her yıl derece alır ve meslekte belli bir tecrübeye ulaştıklarında yeni başlayanlardan yüksek maaş alırlar.

Bu verilen rakamlara aile ödenekleri dâhil değildir. Evli ve çocuklu aileler için yapılan ödeneklerle maaşların daha da arttığı bilinmektedir.

İmamlar da tıpkı öğretmenler gibi ek çalışma sürelerinden ek ücret alırlar. Bu rakamlara ek ücretler dâhil değildir. Ek ücretlerle birlikte imam ve vaizlerin maaşlarının daha da arttığı gözlenmektedir. Yabancı dil tazminatı ve başka detaylar da dikkate alındığında maaş tutarının en düşük net maaşın daha da üstünde olduğu görülmüştür.

İmamlık Olmak İsteyenler Nasıl Bir Yol İzlemelidir?

İmam olmak isteyen kişiler belli aşamalardan geçerek devlet memuru olarak imamlık görevine başlayabilirler. İmam olmak isteyen kişilerin önce liseyi bitirmesi gerekir. Normal lise veya İmam Hatip Lisesini bitiren adaylar DHBT sınavına katılmalıdır. Ayrıca düz lise mezunları ilahiyat ön lisans yani 2 yıllık ilahiyat okuyabilirler. Başka bir seçenek de ilahiyat lisans bölümünü bitirmektir.

İmam Hatip Lisesi mezunlarının imam olabilmesi için ise DHBT sınavına girerek atanma puanını almaları gerekir. Ortalama olarak 86 puana ihtiyaçları vardır. Her yıl bu puan değerleri değişebilir. Liseden sonra DHBT sınavına girerek atanma seçeneği yalnızca İmam Hatip Lisesi öğrencilerine mahsustur. Diğer liselerin öğrencileri imam olmak istiyorlarsa muhakkak ilahiyat ön lisans veya lisans okumalıdır. İkisi de geçerlidir.

İmam Olmanın Yolları

Bu bilgilerden de yola çıkarak özetle imam olmanın 2 yolu vardır diyebiliriz. Birincisi İmam Hatip Lisesini bitirerek doğrudan DHBT sınavına girmek ikincisi ise diğer liselerden birini bitirip ilahiyat lisans veya ön lisans okumaktır.

Belirtilen tüm aşamaları başarıyla geçen adaylar imam olarak atanabilir. İmamlık maaşları değerlendirildiğinde diğer memur veya öğretmen maaşlarına yakın olduğu görülmektedir. Hatta hemen hemen aynı değerde olduğu söylenebilir. İmamlık mesleğinin devlet memuru statüsünü getirmesi ve bitirilen okula göre bazı öğrenciler için en uygun meslek olması sebebiyle bu mesleğe olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Yukarıda saydığımız iki yöntemden size uygun olanı takip ederek siz de bu alanda görevinize başlayabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net