Bilgii.net

İltihaplı Romatizma Nedir, Ne İyi Gelir?

13.10.2018
İltihaplı Romatizma Nedir, Ne İyi Gelir?

İltihaplı romatizma düzinelerce bozukluğu kapsayan genel bir terimdir. Genellikle romatizmal bozukluklar olarak adlandırılırlar. Bunlar, organlarınızı ve diğer vücut bölgelerini bağlayan veya destekleyen iltihaplı eklemler, kaslar ve dokularla ilgili şartlardır.

Birçok romatizmal bozukluk otoimmün bozukluklardır. Bunlar vücudun bağışıklık sistemi mikroplar, bakteriler ve virüsler yerine vücutta sağlıklı dokuya saldırdığında ortaya çıkan hastalıklardır.

Bu sorunları ele alan tıp alanına romatoloji denir. Romatologlar eklem, kas ve bağışıklık sistemi bozukluklarında uzman doktorlardır.

Türleri ve semptomları

Gut

Gut, eklemin çok ağrılı inflamatuar bir hastalığıdır. Ürik asit kristalleri vücut dokularında biriktiğinde ortaya bir sıvı çıkarsa buna romatizma tanışı konması kaçınılmazdır. Gut genellikle ayak başparmağında gelişir, ancak diğer eklemlerde de ortaya çıkabilir.

Vaskülit

Vaskülit, nadir görülen ancak potansiyel olarak hayatı tehdit eden kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Etkilenen kan damarının ulaştığı dokuda şiddetli ağrı da oluşabilir.

Vaskülit belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • Kırmızı lekeler
 • Ciltte ihale darbelere veya yaralara
 • Öksürme
 • Ateş

Lupus

Lupus bir otoimmün hastalıktır. Her yaşta erkeklerde ve kadınlarda gelişebilir, ancak genç kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Bununla birlikte, hastalık erkeklerde kadınlardan daha şiddetlidir.

Lupus şunlara neden olabilir:

 • Ağrılı ve sert eklemler
 • Deri döküntüleri
 • Ağız, burun ya da kafa derisinde ülserler
 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Derin nefes almakta zorluk

Tedavi

Romatoid hastalıkları tedavi etmek, antiinflamatuar ilaçların (NSAID) kullanımını içerebilir. Steroidler ayrıca bağışıklık sisteminin hiperaktivitesini de azaltır. Bu, semptomları azaltmaya ve doku hasarını önlemeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemini bloke etmek için çeşitli başka ilaçlar özel olarak tasarlanmıştır. Steroidler semptomlarınızı kontrol edemiyorsa sıklıkla reçete edilirler. İmmünsüpresif ilaçlar çok etkili olabilir, ancak yan etkilere de sahip olabilirler. En önemli endişelerden biri, ilaçların bağışıklık sisteminizin aktivitesini azaltması nedeniyle, bir enfeksiyonla mücadele etmek için yeterince donanımlı olmamanızdır.

Risk Faktörleri

Eğer aile öyküsü romatizmal rahatsızlığınız varsa, riskiniz artabilir. Östrojen iltihapta rol oynayabilir.

Romatizma bozuklukları her yaşta ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bazı koşullar genellikle hayatınızda belirli zamanlarda gelişir. Romatoid artrit, 40 ve 60 yaşları arasında kendini gösterme eğilimindedir.

Romatizmal Hastalığa Neden Olan Nedir?

Bu koşulların çoğu, bağışıklık sisteminiz bozulduğunda ve kendi dokularınıza saldırdığında meydana gelir. Doktorlar buna neyin sebep olduğundan emin değiller. Bazen senin genlerinde var. Diğer zamanlarda, çevrenizdeki, sigara dumanı, kirlilik veya enfeksiyona neden olan bir şey gibi bir şeyin bir sonucudur. Toplumsal cinsiyet de bir rol oynar – romatizmal hastalıklar kadınları erkeklerden daha fazla etkilemektedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıda belirtilen belirtilerden bir veya daha fazlası mevcut ise, bir kerede bir doktor görmelisiniz. Hastalığın doğasını belirleyebilir ve şiddetini değerlendirebilir. Erken bir aşamada teşhis edilirse, belirli komplikasyonlardan kaçınacak şekilde yönetilebilir. İşte reçete edilebilir çeşitli tedavilerin bir listesi:

Ağrı kesiciler

Homeopati

Anti-inflamatuar ilaçlar

Alevlenmeleri azaltarak hastalığın ilerlemesini durdurmak veya en azından yavaşlatmak için profilaktik tedaviler. Bunlar sadece hastalığın şiddetli formları için kullanılır ve immünodepresan ilaçlar veya biyoterapi şeklinde olabilir.

 • Fizyoterapi seansları
 • Mesleki terapi seansları
 • Eklem yapısını desteklemek için takılı bir ortotik cihaz
 • Cerrahi müdahale

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net