Bilgii.net

İkigai Nedir? Japonların Mutluluk Sırrı İkigai Nasıl Uygulanır?

10.10.2018
İkigai Nedir? Japonların Mutluluk Sırrı İkigai Nasıl Uygulanır?

İkigai kısaca bir Japon felsefesidir. İkigai nedir? Japonların mutluluk sırrı İkigai nasıl uygulanır sorunuzu burada kısaca cevaplayalım. Japonya biliyorsunuz ki bir ada ülkesidir ve ada ülkesi olmasına rağmen, birkaç tane de ayrı adalara sahiptir. Bu adalardan bir tanesinin adı Okinawa Adası olmaktadır. Burada yaşayan insanların, uzun bir ömür yaşayabildikleri, sağlıklı ve mutlu oldukları söylenir. Bunu sırrı ise İkigai felsefesinden geçiyor. İkigai kelimesindeki “iki” kısmı yaşam ya da hayat anlamına gelmektedir ve “gai” ise etki, sebep veya bir şeylerin işe yaraması anlamına gelmektedir.

İkigai Nedir?

 

İkigai bir yaşam felsefesidir. Dünya felsefelerini sevenlerin daha fazla ilgilendiği, fakat dünya çapındaki herkes için gerekli bir konudur. İkigai nedir diye araştırdığınızda ve bilgileri okuduğunuzda mutlaka bu felsefenin ne kadar işe yarar ve gerçekçi olduğunu anlayabileceksiniz, çünkü tamamen yaşamak ve yaşama sebebi ile alakalıdır. Günümüzde “ben şunun için yaşıyorum” ya da “bunu yapmak için yaşıyorum” diyen birçok kişi var, fakat aslında yaşamanın gerçek sebepleri ve yaşadığımız veya nefes aldığımız için şükretmemiz gereken birçok sebep bulunuyor. İkigai yaşam felsefesi de bu yüzden önemlidir. İkigai ile beraber sizin de yaşam felsefeniz veya yaşamak ile ilgili düşünceniz değişebilir. Neden olmasın? Sonuçta yaşıyorsunuz, fakat niçin yaşadığınızı bilmek sizin için daha güzel olmaz mı?

İkigai Yaşam Felsefesi

 

Birçok felsefi kaynaklara baktığınızda, insanların 4 tane farklı tercih listenin olduğunu görebiliyorsunuz. Bunlardan bir tanesi tutkular listesi. İkincisi hangi alanda veya sektörde ya da hangi işi yaparak para kazanmak istediğiniz. Üçüncüsü ise yetenekleriniz. Dördüncüsü ise dünyanın ihtiyaç duyduğu şeylerdir. İkigai yaşam felsefesi tam olarak nedir diye sorduğunuz, bu dört maddeyi düşünmeye çalışın, çünkü İkigai felsefesi, bu dört maddenin birleşmesinden oluşmaktadır. Tutkularınız İkigai felsefesi için çok önemlidir. Nelerden hoşlanıyorsunuz, neler yapmayı seviyorsunuz? Bütün bu sorular aslında hayatınız ve yaşam tarzınız için çok önemlidir. İkigai felsefesini yaşam koçluğu veya benzeri alanlarla karıştırmamak gerekir. Bu tamamen sizin istekleriniz, sizin bilgileriniz ve sizin kendiniz hakkında bilip bilmedikleriniz ile bağlıdır.

İkigai Nasıl Uygulanır?

Bu kadarını anlattıktan sonra, elbette İkigai’nin nasıl uygulandığını bilmek isteyeceksiniz. İnternete girip hiç İkigai nasıl uygulanır diye araştırdınız mı? İkigai’yi uygulamak için, onu bulmanız gerekiyor. Bunun için de kendinize kendiniz ile ilgili sorular sormanız gerekiyor. İkigai, Yoga veya diğer Uzakdoğu spor sanatları gibi hareket ile yapılan bir şey değildir. Kendinize ne istediğinizi, niçin yaşadığınızı veya yaşamak istediğinizi sormanız gerekiyor. Bulduğunuz İkigai’yi, yani kendiniz ile ilgili şeyleri takip etmeniz gerekiyor. Kendinizi mutlu edecek şeyleri bularak, onları uygulayıp İkigai felsefenizi devam ettirmeniz gerekiyor ki herkesin farklı bir İkigai felsefesi vardır. Kendi İkigai felsefenizi bulmak aslında çok zor değil, fakat kendinizi zorlayarak kendinize kendiniz hakkında sorular sormanız gerekiyor.

Birçok kişi mutlaka Yoga’yı veya diğer Uzakdoğu sanatlarını ve felsefelerini denemiştir, fakat İkigai felsefesi çok yaygın bir felsefi bir düşünce değildir. Özellikle Türkiye’de çok daha yaygınlaşmamız bir felsefedir. İkigai hayatınızı birçok farklı anlamda değiştirir, hatta kendiniz biranda genç bile hissedebilirsiniz. Yeter ki niçin yaşadığınızı, niçin yaşamak istediğinizi, ne yapmak istediğinizi bilin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net