Bilgii.net

İç Kanama Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

12.10.2018
İç Kanama Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Kan dolaşımı, vücudun sürekli olarak senkronunu sağlamaya yarayan bir uygulamadır. Bu sayede vücuttaki bütün organlara temiz kan pompalanır ve daha iyi şekilde çalışması sağlanır. İç kanama durumu, vücutta bazı durumlarda meydana gelen kanın kontrol edilememesi ve düzenden çıkması durumudur. Vücudun içerisinde meydana gelebilecek belirli yaralanmalardan dolayı, iç kanamanın yaşanması muhtemeldir. Genel olarak kişilerin yaşadığı fiziksel travmalar ve yaralanmalar sonucunda, iç kanama meydana gelebilir. Bazı durumlarda, vücuttaki komplikasyonların da iç kanamaya sebep olduğu görülmektedir. İç kanama meydana geldiğinde, özellikle hızlı bir şekilde tedaviye ihtiyaç duyar. Cerrahi müdahalenin doğru yapılması halinde, uzun süreli ve kalıcı sorunlarla karşılaşılmaz. Vücudun genel olarak dokusunda, organlarında ve boşluk olan kısımlarında meydana gelen iç kanamalar, literatüre hemoraji olarak geçmiştir. Kan damarlarında meydana gelen zararlardan dolayı oluşan iç kanamalarda, vücudun genel işleyişini bozabilecek düzeyde riskler meydana gelebilir.

İç Kanama Neden Olur? İç Kanama Belirtileri

İç kanamanın oluşması için, birçok farklı neden vardır. Tıp literatüründe en çok karşılaşılan türünde ise genel olarak fiziksel şekildeki yaralanmalar, kazalar ve travmalar sonucunda iç kanama başlayacaktır. Aynı zamanda yüksekten düşme ve ani darbelerde de, iç kanama görülme olasılığı yüksektir. İç kanamanın organlardaki yıpranmalardan dolayı da görülmesi, araştırmalar sonucunda varılan sonuçlardan bir tanesidir. İç kanama bağırsaklardaki sendromlardan, idrar yollarındaki enfeksiyondan, rahimdeki fibroidlerden ve hormonlardaki düzensizlikten dolayı da meydana gelmiş olabilir. İç kanama, vücudun içerisinde gerçekleşen bir komplikasyon olduğu için, genelde belirtileri zor şekilde görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bulunduğu bölgeye göre önemi daha da artacaktır. Genelde kafada meydana gelen iç kanamalarda; şiddetli bir baş ağrısı ve ani uyuşmalar görülür. Konuşmada ve koordinasyonda görülen güçlükler, iç kanama belirtilerinden olmaktadır. Yazma yetisinin kaybedilmesi ve anlamakta zorluk yaşanması da, yine iç kanamanın olduğuna işarettir. Görmedeki netliğin azalması, duymadaki farklı sesler ve dengenin bozulması durumunda da, yine iç kanamadan şüphelenilebilir. Kişilerin aniden yaşadıkları bilinç kayıplarında da, iç kanama şüphesinin olduğu unutulmamalıdır.

Vücudun Diğer Bölümlerindeki İç Kanama Belirtileri

Göğüs ve karında meydana gelen iç kanamalarda, genelde şiddetli bir mide bulantısı baş gösterir. Aynı zamanda bu bölgelerde aniden oluşan morarmalar da, iç kanama şüphesine sebep olacak semptomlardır. İdrardan kan gelmesi ve kusmaların sıklaşması, iç kanamanın karında başladığına işaret olabilir. Kas veya eklemlerde meydana gelen iç kanamanın en büyük belirtisi ise eklemlerdeki şişlik ve şiddetli ağrıdır.

İç Kanama Nasıl Tedavi Edilir?

İç kanamanın tedavi edilmesi için, öncelikle hangi bölgede ve ne derecede bir zararın meydana geldiğini tespit etmek gerekir. Bu yüzden de tam teşekküllü bir kan testine, ultrason görüntülerine, CT taramasına ve endoskopi gibi temel ölçümlerin yapılmasına gerek duyulur. Testlerin en hızlı şekilde değerlendirilmesi ve analiz edilmesi sonucunda, uzman doktorlar en iyi tedavi yöntemine karar verirler. İç kanama durumunda en acil olan konu, kanamanın durdurulmasıdır. Çünkü kanamanın devam ettiği durumlarda zarar daha büyük alanlara yayılabilir. Bu sayede zarar verilen kısımlar onarılacak ve daha tehlikeli sonuçların doğması önlenecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net