Bilgii.net

Ibufen Şurup Nedir? Nasıl Kullanılır ve Fiyatı Nedir? İşte Tüm Detaylar

16.10.2018
Ibufen Şurup Nedir? Nasıl Kullanılır ve Fiyatı Nedir? İşte Tüm Detaylar

Ibufen Pediatrik Şurup, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak iltihap giderici, ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliğiyle bilinen bir ilaçtır. İlacın 6 ay ve üzerindeki çocuklarda ateşin düşürülmesi amacıyla kısa süreli olarak, çocukluk çağı romatizmaya bağlı eklem rahatsızlığının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Doktor kontrolü olmadan Ibufen kullanımı, yanlış ve eksik bir tedaviye yol açabilmektedir. Bu nedenle, ilacın ne zaman ve ne şekilde verileceği mutlaka doktora danışılmalıdır.

Nasıl Kullanılır

İbufen ilacını kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle ilacın etken maddesi olan ibuprofene karşın bir alerji söz konusu ile, ilacı kullanmaktan kaçınılmalıdır. Öte yandan ilaç kullanılırken yaş ve kilo, dikkat edilmesi gereken önemli etkenlerdendir. İlacın, 7 kg’ın altındaki çocuklara verilmemesi gerekmektedir. Ateş düşürücü özelliği kullanılıyorsa, uzun süre boyunca ve 6 aydan küçük çocuklara verilmemelidir. İlacın doz olarak bölündüğünde ise, vücut ağırlığı başına 20-30 mg/kg olarak verilmesi gerekmektedir. Buna göre de,

-6 Ay ile 1 yaş arasına; Günde üç defa 2.5 ml

-1 ile 2 yaş arasına; Günde üç-dört defa 2.5 ml

-3 ile 7 yaş arasına; Günde üç-dört defa 5 ml

-8 ile 12 yaş arasına; Günde üç-dört defa 10 ml şeklinde verilmesi tavsiye edilmektedir.

Bebek ve çocuklardaki kullanımına ek olarak, yetişkinlerde de Ibufen kullanılabilmektedir. Bu kullanım esnasında önerilen doz, günde 1200 ile 1800 mg arasındadır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, gün içerisinde alınan toplam dozun 2400 mg’ı aşmaması gerektiğidir. Fakat gerekli tedavi yöntemlerinde doz, doktor kontrolünde 3200 mg’a kadar çıkarılabilmektedir. Hamile hamilelik olasılığı olan veya emzirme dönemindeki hastaların kullanmaması gerekmektedir. Aksi takdirde ilaç, anne karnındaki bebeğe veya emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Doktor önerisiyle kullanılan ilaç, yine danışılan doktorun önerdiği doğrultuda kullanılmalıdır. Buna göre;

  • İlacın her kullanımdan önce hafifçe çalkalanması gerekir. Doğru dozda alındığından emin olmak için  ölçekli kaşık yardımıyla tüketilmesi gerekir.
  • İlacın midede yol açabileceği tahrişi azaltabilmek amacıyla yemek zamanında veya sütle birlikte alınması tavsiye edilir.
  • 6 ay ile 1 yaş arası bebeklere (en az 7 kg olması koşuluyla) günlük önerilen doz; günde 3 defa  yarımşar ölçektir.
  • Çocuklara verilen Ibufen için önerilen doz kadar şurup, bir miktar suya, meyve suyuna veya süte karıştırılarak  da kullanılabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri ve Fiyatı

Her ilaçta olabileceği gibi, Ibuprofen etken maddeli Ibufen şurubunun da yan etkileri bulunmaktadır. Nadir de olsa görülen karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durum olduğunda doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bunların yanı sıra yaygın olarak ise mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, mide yanması, hazımsızlık, karın ağrısı,  gaz, ishal, kabızlık, iştahsızlık, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hali, vücutta şişlik, sinirlilik, ciltte döküntü ve kaşıntı görülebilmektedir.

Ibufen, turuncu renkli ve portakal aromasına sahip bir ilaçtır. Piyasada 100 ml’lik cam şişelerde satılır ve fiyatı 6.97 TL’dir. Kişisel kullanımda dozun ayarlanması güç olacağı için, doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir. Eczanelerden normal reçete ile satın alınabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net