Bilgii.net

IBS Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

17.10.2018
IBS Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

İrritabl Barsak Sendromu (IBS) sindirim sistemindeki patolojik bir hastalığın saptanamadığı işlevsel bir hastalıktır.Toplumda yaygın olarak rastlanıyor ve  kesin bir tedavisi de bulunmamaktadır. IBS büyük ölçüde rahatsızlığa ve sıkıntıya yol açmakla birlikte ileride kronik bir hastalığa yol açmamaktadır. Hastalık yaşam kalitesini düşürerek en büyük etkisini göstermektedir. Hastalığa yakalanan insanlar yaşadıkları ishal, acilen tuvalete koşma ihtiyacı ya da kabızlık gibi belirtiler nedeniyle kısa mesafelere bile yolculuk etmekten korkabiliyor çoğu zaman işe bile gidemiyor.

IBS’nin (İrritabl Barsak Sendromu) Sebepleri Nelerdir?

 

Bu hastalıkla ilgili organik bir sebep tespit edilemediği için, IBS’nin çoğunlukla duygusal çatışma ya da stresten kaynaklandığı düşünülmektedir. Stres IBS belirtilerini daha da kötüleştirmektedir. Normal insanların rutin olarak yaptığı yemek yemek ya da barsak gazı veya diğer maddelerden kaynaklanan şişkinlik gibi sıradan olaylar IBS’li kişilerde aşırı rahatsızlığa sebep olabilir. Bazı ilaçlar ve yiyecekler hastaların şikayetlerini artırabilir. Çikolata, süt ürünleri ya da fazla miktarda alkol ayrıca aşırı yağlı yemekler çoğunlukla bu durumun sorumlusu olarak görülebilir.

IBS’nin (İrritabl Barsak Sendromu) Belirtileri Nelerdir?

Hastalarda genellikle kabızlık ya da ishale eşlik eden kramp tarzında karın ağrıları görülmektedir. Aşırı gaz oluşumu ve sindirim problemleri en önemli belirtileridir.

İBS’nin Bitkisel Tedavisi

IBS’li birçok insan şikayetlerinin yemekten hemen sonra ya da stres altında olduklarında ortaya çıktığını belirtiyor. Hastalığın tedavisinde et, kümes hayvanlarının derisi, tam yağlı süt, krem peynir, tereyağı, bitkisel yağ, margarin, hamur işlerine katılan yağ, avokado, çırpılmış krema gibi gıdalar diyet listesinde sınırlanmalı azı vakalarda tamamen kesilmelidir. Doğal sebzeler ile yapılacak az yağlı yemekler ve hafif çorbalar belirtilerin azalmasında oldukça etkilidir.

Bazı ürünlerde de deneme yanılma yoluna giderek kendinize uygun listeler oluşturmalısın mesela süt ürünleri belirtilerinizi artırıyorsa, bu yiyeceklerden daha az tüketmeyi deneyebilirsiniz. Birçok hastada lifli gıdalar IBS belirtilerini azaltır. Tam tahıl ekmekler ve tahıllar, fasulye, meyve ve sebzeler hastalık belirtilerine iyi geleceklif kaynaklarıdır. Aşırı yemek yemek IBS’li insanlarda kramplara ve ishale yol açabilir. Eğer sık ve küçük öğünler alır ya da küçük porsiyonları tercih ederseniz belirtileriniz tamamen kaybolabilir ya da hafifleyebilir. Özellikle yemeklerinizi hazırlarken kepekli makarna, esmer pirinç, tam tahıllı ekmek, meyve ve sebzeler gibi az yağ ve yüksek oranda karbonhidrat içeren gıdaların faydası büyük olacaktır.

Bu hastalığı yaşıyorsanız ve evde bitkisel tedaviler uygulamak istiyorsanız en çok işe yarayacakların başında içeriğindeki probiyotiklerin barsak üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmış yoğurt, yağların akımında büyük etkisi olan keten ve rezene tohumları, antispazmotik etkisi ile çok işinize yarayacak papatya çayı ve şişkinliği ve gazı rahatlatacak ayrıca ishal olmanızı engelleyecek muzu listenizde baş sıralara koyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net