Bilgii.net

İskandinav Tarzı Oturma Odalarında Kimlik Yaratmak

28.11.2018
İskandinav Tarzı Oturma Odalarında Kimlik Yaratmak

Evinde farklı tarz arayanlar için ideal bir dizayn olan İskandinav stili oturma odaları klasik ile modernin mükemmel bir karışımıdır. Ana renk olarak genellikle süt beyazın tercih edildiği bu stil kontrast yaparken göz yormamak için çoğunlukla mat siyah veya mat gri ile desteklenir. Geleneksel sevenler için klasik görünümlü koltukların üzerine kürkümsü yastıklar, modern sevenler içinse günümüz koltuklarının üzerine Keltik işlemeli yastıklar oldukça moda. Standart objelerin farklı konseptler denenerek yeniden yorumlandığı bu stil sadece göze hitap etmeyi değil, aynı zamanda da alandan tasarruf etmeyi amaçlamaktadır.

Her Metreyi Zenginleştirin

Her evde olduğu gibi 3’lü koltuk takımı yerine daha göze çarpan renklerle bezeli İskandinav stili bir takımla, vitrin yerine odayı boydan boya dolaşan raflarla ve devasa bir iki resim yerine çok sayıda küçük resim kolajlarıyla süsleyerek yaşan alanınıza İskandinav stilinin göze batmayan bolluk hissini taşıyabilirsiniz.

Boyut Yerine Sayı

Dekorasyonunuza daha çok çeşit katmak için oturma odanızı boydan boya kaplayan bir halı yerine bir çok desen ve modelde ufak halılar veya kilimler tercih edin. Kürk tarzı bol tüylü halılar hem modern hem de klasik İskandinav havasını yakalamak isteyenler için ilk seçenek olsa da, antik görümlü ahşap dizaynı sevenler eski tip kilimlerle de istediklerini elde edebilirler.

Etrafınızı Daha Çok Aydınlatın

Modern İskandinav stilinin en vazgeçilmez unsuru aydınlatmadır. Her ne kadar günümüz salonları ortasında kütük yakmamıza izin veremiyor olsa da, İskandinav dizaynı sadece ampul takıp bırakmak yerine uzunlamasına dizilmiş pek çok LED ampullere ağırlık vermekte, tek ampulün daha çok tercih edildiği küçük salonlarda ise açık renklerle süslenmiş avizelerle tamamlanmaktadır. İskandinav stili oturma odaları için diğer bir unsur ise doğal ışıktır. Bu stil ile salona çevireceğiniz odanızın mümkün olduğunca çok gün ışığı almasını sağlayın. Büyük camlar ve pencereler bu dizayna çok daha hoş bir his katacaktır. Dikkat edilmesi gerek unsur ise perdelerinizi dizaynın koyu olan rengiyle değil açık olan rengiyle takım yapmanız çünkü her ne kadar koyu ve mat renkli perdeler diğer stillerde daha modern bir hava katıyor olsa da İskandinav dizaynı bir oturma odasında ortamı çok kapalı gösterip dizaynın yaratmaya çalıştığı aydınlık hissiyatı gölgede bırakacaktır.

Daha Az Mobilya, Daha Çok Aksesuar

Kapağı neredeyse hiç açılmayacak olan bir vitrine neredeyse hiç kullanılmayacak porselen tabaklar koymak yerine oturma odanızı daha ilginç ve daha doğal aksesuarlarla donatın. El ile doğal materyallerden yapılmış biblolar, bebekler, heykeller gibi salonunuzu süsleyebileceğiniz aksesuarlar İskandinav tarzının vazgeçilmezlerindendir.

Renk Ahengi Oluşturun

Farklı türde ve desende bir çok eşyayı ve aksesuarı tek bir odada birleştirecek olsanız dahi, renk karmaşası yaratmaktan kaçının. Anahtar kelimeniz açık ve sade olmalı. Odanın görüntüsü karartan, çok çeşitli renkler katan ve gözünüzü çok yoran objeleri eleyin. Salonunuzun daha ferah görünmesini ve orda geçirdiğin süre içerisinde sizi daha çok yormamasını sade renklerle sağlayın.

İskandinav tarzının doğal, açık ve ferah bir ortam yaratmaya çalıştığını, yaşam alanınıza daha çoğunu katarken bunu sıkışmış bir biçimde değil oldukça aralıklı, içinde bulunduğunuz ortamda size kapalı bir kutu hissiyatı yaratmayacak bir şekilde yerleştirilmesi gerektiğini unutmayınız.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net