Bilgii.net

Hollanda Asgari Ücret

14.02.2019
Hollanda Asgari Ücret

Hollanda Avrupa’nın refah düzeyi en yüksek ülkelerinden bir tanesi. Pek çok kişi için de Avrupa’da yer alan özgürlükler ülkesi. Bunun sebebi ise dünyanın pek çok ülkesinde kullanımı yasaklanmış maddelerin kullanımının Hollanda’da yasal olması. Refah düzeyi yüksek bir ülkede de insanların akıllarına gelen sorulardan bir tanesi asgari ücret. Hollanda asgari ücret denildiğinde Avrupa’nın en bonkör ülkelerinden bir tanesi.

Hollanda’da Asgari Ücret Nasıl Hesaplanıyor?

Hollanda asgari ücret yasası diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında biraz farklı. Hollanda’da asgari ücret kişinin yaşına göre farklılık göstermekte. 21 yaşındakiler için belirlenen ücret aylık olarak 1373 Euro. Tek günlük çalışma bazında ise 63,39 Euro. Bu gerçekten oldukça yüksek bir rakam. Türk parasına çevrildiğinde 21 yaşındaki bir kişinin sadece 8 saat çalışarak 450 TL civarı bir para kazanması gerçekten inanılmaz. 20 yaşın altındakiler için belirlenen asgari ücret ise aylık olarak 1131 Euro. Günlük olarak hesaplandığında 52,21 Euro’ya denk gelmekte. Bu mantıkla gidildiğinde ise 19 yaşındakiler 888, 18 yaşındakiler 767, 17 yaşındakiler 638,16 yaşındakiler 557, 15 yaşındakiler ise aylık 484 Euro asgari ücret almaktalar.

Hollanda’da Asgari Ücrete Ne Zaman Zam Yapılıyor?

21 yaş üzerinde olan kişilerin aldıkları asgari ücret 2019 yılı için 1615 Euro. Hollanda Asgari ücret konusunda zam anlamında da tıkır tıkır işleyen bir sisteme sahip. Asgari ücretle çalışan bir kişinin maaşı her 6 ayda bir düzenli olarak zamlanmakta.

Hollanda’da Çalışma İmkânı

Hollanda Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden bir tanesine sahip. Ufak bir ülke olmasına rağmen kendi vatandaşlarına sağladığı iş imkanının yanında Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen yabancılara da iş imkânı sunmakta. Eğer devletin size iş bulmasını istiyorsanız muhtemelen asgari ücretle işe başlamanız gerekiyor. Ancak 6 ayda zamlanan asgari ücretler sayesinde asgari ücretle çalışan hiç kimse bu durumdan şikayetçi değil. Hollanda’da asgari ücretle çalışan bir kişi geçimini sıkıntısız bir şekilde sağlayabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net