Bilgii.net

Hizmetli – Hademe Maaşları Güncel Verileri

23.11.2018
Hizmetli – Hademe Maaşları Güncel Verileri

Kamu kurumlarında temizlik işleri ve diğer işlerle ilgilenen kamu çalışanları yani memurlar hizmetli – hademe olarak adlandırılır.

Peki, hizmetli – hademelerin görevleri nelerdir? Hizmetli – hademelerin hangi durumlar sorumluluk alanları içerisine girer? Hizmetli – hademelerin çalışma koşulları nelerdir? Hizmetli – hademelerin maaşları ne kadardır? Tüm bu soruların cevapları, yazımızda yanıt buluyor.

Temizlik işlerinin yanı sıra çalıştıkları kamu kuruluşu ile ilgili diğer işlerin de yapılması konusunda görev alan hademeler, kamu kurumunun açık olduğu saatler doğrultusunda çalışmaktadırlar. Yani hademeler eğer Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı bir okulda çalışıyorsa günlük olarak çalıştıkları saat, çalıştıkları okula göre değişiklik gösterir. Eğitim kurumlarında eğitim gören öğrenci sayısı, hademelerin günlük iş yükü üzerinde etkilidir. Eğer okulda öğrenim gören öğrenci sayısı fazlaysa, hademelerin bu doğrultuda günlük iş yükü de artmaktadır. Ayrıca okul tam gün eğitim prensibi ile çalışıyorsa, bu durum hem çalışma saatleri hem de iş yükü bakımından gün içerisinde hademelere avantaj sağlamaktadır. Aksi halde günde iki grup şeklinde eğitim veren okullarda hem öğrenci sayısı fazla hem de iş yükü bu oranda daha çok olmaktadır.

Hizmetli – Hademelerin Görevleri Nelerdir?

Okullarda hademe gibi hizmetlilere her zaman ihtiyaç duyulur. Okulda çalışacak olan hademenin sayısı ise okulun ihtiyacı doğrultusunda belirlenir. Okulun fazla hademeye ihtiyaç duyduğunun belirtisi ise hem okulun büyüklüğü hem de öğrenci sayısının fazlalığı ile doğru orantılıdır.

Bir kamu kurumunda hizmetli olarak görev alan personel, kurumda temizlik şirketi, temizlikçi yoksa temizlik işlerine bakar. Çay ocağında çalışır, kurum çalışanlarına çay ve kahve servisi yapar. Hizmetli personel ayrıca bu gibi görevler dışında kurumda yapılan evrak getir/götür işlerine de bakar. Kısacası kamu kurumunda çalışan hizmetli personel kurumda hangi birimde personel eksiği varsa orayla ilgilenir.

Kurumlarda hizmetliler – hademeler;

  • Kurumlarda gerekli olan her türlü evrakları, dosyaları ve yazıları gerekli yerlere dağıtır ya da gerekli yerlerden toplar,
  • Kurumun aydınlatmasıyla ilgilenir,
  • Kurumun ısınmasıyla ilgilenir ve kurumun yeterince ısınmasını sağlar. Aksi durumlarda ise ısınmanın tekrardan yapılmasını sağlar,
  • Kurumun her türlü ilaçlama işiyle ilgilenir,
  • Müracaat sahiplerini ya da müşterileri karşılar,
  • Gelen kişilere kurum içerisinde rehberlik eder, onlara yol gösterir,
  • Hizmet olan alanların temizliğinden sorumludur. Her daim kurumun temiz olması için çalışır,
  • Yapılan diğer bütün hizmetlere yardımcı olur.

Hademe olmak için aranan özellikler de olukça sınırlıdır. Her eğitim grubundan insan bu mesleğe yönelebilir.

Hizmetli – Hademe Maaşları Ne Kadar?

Günümüzde işsizlik oranları da düşünüldüğünde, kamuda hizmetli ve hademe olarak çalışmak kişilere cazip gelebilir.

Kamu kurumlarında hizmetli olarak istihdam edilen personeller ortalama 2.950 TL maaş ile göreve başlar. Tabi ödenecek olan bu tutara kişinin evli olup olmaması, çocuk sahibi olup olmaması ve görev yaptığı ile göre ek ödemeler gibi faktörler de etki eder. Aynı şekilde görevde kıdem süresi yüksek olanlar, kıdem süresi düşük olanlara göre daha yüksek maaş alırlar.

Lise mezunu olan ve kamu kurumunda çalışan bir hizmetlinin göreve ilk başladığında alacağı maaş 2.193 TL’ dir. Görevde geçirilen süre uzadığında, hizmetlinin alacağı maaş da artacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net