Bilgii.net

Hızlı Tırnak Uzatma Yolları

23.11.2018
Hızlı Tırnak Uzatma Yolları

Kadınların en önemli aksesuarlarından birisi tırnaklarıdır. Her kadın tırnaklarının sağlıklı ve estetik bir görünüme sahip olmasını arzu eder. Fakat tırnaklar her koşulda ve şartta sağlıklı bir şekilde uzamazlar. Bu sebeple kadınlar tırnaklarını hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzatacak çeşitli bakım yöntemlerine başvururlar.

Peki, sağlıklı tırnaklara nasıl sahip olunur? Sağlıklı tırnaklara sahip olabilmek için dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? Tırnaklar hızlı ve sağlıklı bir şekilde nasıl uzar? İşte cevabı:

Sağlıklı Tırnaklara Nasıl Sahip Olunur?

Tırnaklar matris adı verilen ve kütikülün altında yer alan bir alandan büyüme sürecini yaşar. Matris tırnağın canlı yani yaşayan kısmını ifade eder. Kütikül ise cildin matrisi koruyan kısmıdır ve bu sebeple tırnağın sağlıklı bir şekilde uzaması için oldukça önemlidir. Matrisin içerisindeki yeni tırnak hücreleri büyümeye başladıkça, eski tırnak hücreleri de dışarıya çıkma durumunda kalır ve daha sert bir hal alır.

Uzun tırnakları sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek zordur. Sağlıklı bir tırnak günde ortalama 0,1 mm. oranında uzar. Fakat bu oran kişinin sağlığı ile doğru orantılıdır. Her kişinin kendine göre bir tırnak uzama hızı vardır. Tırnaklar eğer normal bir şekilde uzamıyorsa, bu durum vücutta B7 vitaminin eksikliğine dayandırılır. B7 vitamininin eksikliğinin yanı sıra stres, depresyon, tırnak mantarı, tırnakta sedef, dengesiz beslenme ve bazı diğer hastalıklar da tırnağın sağlıklı bir şekilde uzamamasına sebep olabilir.

Peki, daha sağlıklı bir şekilde hızlı uzayan tırnaklara sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Kaba ve sert sabunlarla tırnakların yıkanmaması gerekir. Çünkü kaba ve sert sabunlar tırnakları daha da kırılgan bir hale getirir. Tırnakların temizliğinde daha yumuşak sabunlar tercih edilmelidir.
 • Ellerin kurulandığı havlular sert değil daha yumuşak bir yapıda olmalıdır. Eller okşayarak kurulanmalıdır.
 • Herhangi bir şeyin kapağı açılırken tırnakların kullanılmasından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Günlük işlerde tırnakların kullanılmasından kaçınılmalıdır. Tırnaklar yerine parmakların kullanımı tercih edilmelidir.
 • Tırnakların stres ve bazı diğer sebepler dolayısıyla yenmemesi gerekir. Eğer tırnak yeme alışkanlığı varsa bu alışkanlıktan vazgeçilmelidir.
 • Alınacak olan biotin takviyesi ile tırnakların daha uzun ve sağlam kalması sağlanabilir.
 • Tırnak yüzeyine aseton gibi cila çıkarıcı ürünler çok sık uygulanmamalıdır.
 • Ellerin nem ihtiyacı karşılanırken tırnaklar da bu süreçte unutulmamalıdır. Eller nemlendirilirken tırnakların da nemlendirilmesi gerekir. Özellikle kış aylarında tırnakların ve ellerin sık sık nemlendirilmesi gerekir.
 • Tırnak kırılmasının en büyük sebebi tırnağın aşırı suya maruz kalıp yumuşamasıdır. Evde temizlik yaparken eldiven kullanımı, tırnağın bu süreçte yumuşayıp kırılma riskini aza indirecektir.
 • Gereksiz yere ellerin yıkanması, tırnakların hızlı bir şekilde kurumasına ve kurumaya bağlı kırılmalara sebep olur.
 • Tırnakların törpülenme şekli de tırnağın uzamasını etkiler. Tırnaklar belli aralıklarla, tek yöne doğru törpülenmelidir.
 • Fındık, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri gibi gıdaların düzenli aralıklarla ve oranlarda tüketilmesi tırnakların daha hızlı uzamasına yardımcı olacaktır.
 • Tırnağın uzamasına yardımcı olan renkli ojeler kullanmak, tırnakların beslenmesine ve sağlıkla uzamalarına yardımcı olunabilir.
 • Beyaz sirke de tırnaklar için yararlı bir uygulamadır. Beyaz sirke içinde ellerin bir kaç dakika bekletilmesi, tırnakların güçlenmesini ve çabucak uzamasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net