Bilgii.net

Hızlı Ev Temizlemenin Yolları

23.11.2018
Hızlı Ev Temizlemenin Yolları

Ev temizliği bazen yorucu, hatta o kadar yorucu ki iş yerinize gitmekten bile daha yorucu bile hale gelebiliyor, fakat ev temizliği yapmak önemli, çünkü temiz ve hijyenik bir yerde yaşamak istersiniz, öyle değil mi? Burada bahsedeceğimiz konu, hızlı ev temizlemenin yolları. Hızlı bir ev temizliği nasıl yapılır? Aslında çok zor değil ve özellikle birçok kadının mutlaka bildiği bir konudur, fakat bunu parçalar haline bölerek anlatalım.

Mobilyaların Temizlenmesi

Koltuk gibi mobilyaların minder yüzlerinin tersine çevirmeniz gerekiyor. Mobilyaların temizlenmesi aslında çok zor değil. Bu aslında en kolay temizlik kandırmacasıdır. Eğer lekeli döşemeleriniz varsa, kol dayanma ve benzeri faaliyetlerde bulunabilmek için dekoratif battaniyeler kullanarak örtebilirsiniz. Eğer evde bir evcil hayvanınız varsa, eldivenin parmak uçlarını ıslatarak hayvanın tüylerini ve saçlarını döşemelerden kolaylıkla alabilirsiniz. Yastıkların kabartılması gerekiyor, bunu unutmayalım.

Halı ve Kilim Temizliği

Halı ve kilimlerinizi süpürme şansınız varsa, mutlaka yapın. Böylece halı liflerinin kabarmasına da yardımcı olmuş olacaksınız. Bir başka şekilde ve daha kolay bir yöntem olarak, halıları veya kilimleri silkeleyebilirsiniz. Yine mobilyalarda da olduğu gibi, eğer evde bir evcil hayvanınız varsa, yapışkanlı rulo veya benzeri malzemeler kullanarak halı ve kilimlerinizi hayvanların tüylerinden arındırabilirsiniz. Halı ve kilim temizliği de çok zor değildir. Lekeli bir halınız varsa, pratik bir yöntem olarak, yerleştirilmiş bir kilim yardımıyla üzerini örtebilirsiniz.

Yer Temizliği

Belki de en kolay temizliklerden bir tanesidir ve özellikle aynı zemin türü ise her yer, çok kolaydır. Elektrikli süpürgenizi alıp baştan aşağı bütün yeri süpürebilirsiniz. Eğer boş alanlar varsa, hızlı oraları da elektrikli süpürge ile çekmekte fayda var. Sonrasında ıslak bir bez veya günümüzde paspas olarak bilinen temizlik malzemelerini kullanarak temizliğinizi yapabilirsiniz. Yer temizliği çok basit ve hızlı geçer.

Lavabo ve Küvet Temizliği

Aslında düzenli olarak yapmanız gereken, fakat yapılmadığı zamanda ise temizliği çok zor hale gelen, lavabo ve küvet temizliği olmaktadır. Lavabolar ve bulaşıklar zaten bazen en yorucu olan temizliktir. Eğer bulaşıklarınız varsa ve yıkayabiliyorsanız yıkayabilirsiniz, fakat daha hızlı olsun derseniz bulaşık makinesine de yerleştirebilirsiniz. Sonrasında lavaboya biraz kabartma tozu veya limon döküyorsunuz. Bu işlemi hem mutfaktaki lavabonuza hem de banyodaki lavabonuzda yapabilirsiniz. Biraz beklettikten sonra yıkamanız gerekiyor.

Pencerelerin Temizliği

Aslında en çok ve düzenli temizlenmesi gereken şeyler pencerelerdir. Sonuçta dışarıya bakan taraf sürekli toza ve toprağa maruz kalıyor. Yağmur yağabiliyor veya başka etkenler oluyor ve pencereye yapıştığı zamanda, çoğu zaman temizlenmez hale geliyor. Özellikle pencereler yapışan böcekler. Pencerelerin temizliği evin dıştan görünümü açısından çok önemlidir. Cam yüzeylerini mikrofiber bez ile silebilirsiniz.

Mutfak Tezgâhı ve Masanın Temizlenmesi

Mutfak tezgâhı ve masanın temizlenmesi zor değil. Masa üstü dağınıksa toplayacaksınız ve mutfak tezgâhınızın düzenlenmesi gerekiyorsa düzenleyeceksiniz. Eğer özellikle tezgahınızda yağ ve benzeri besin atıklarından oluşan lekeler varsa, bunu yağı çözücü ve benzeri temizlik malzemeleri ile temizleyebilirsiniz.

Buzdolabının Temizlenmesi

Buzdolabını temizlenmesi özellikle kokunun ve eğer varsa çürümüş gıdaların atılması açısından çok önemlidir. Bazen öyle oluyor ki evde durmuyorsunuz ve dursanız bile işinizden dolayı geç geliyorsunuz ve yemek yapmıyorsunuz ve sonuç itibariyle birçok gıda dolapta kalıyor ve bozuluyor. Buzdolabını hızlı temizlemenin aslında öyle kolay bir yolu yok ama raflarını temizleyebilirsiniz, çürümüş veya bozulan gıdalar varsa atabilirsiniz.

Sonuç itibariyle hızlı ve kolay ev temizliğinin nasıl olması gerektiğini biliyor muydunuz? Kadınların çoğu zaten mutlaka evet diyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net