Bilgii.net

Hızlı Çamaşır Kurutma Yöntemleri

23.11.2018
Hızlı Çamaşır Kurutma Yöntemleri

Genel olarak çamaşır kurutmak o kadar sorun teşkil eden bir durum değildir. Düzenli olarak çamaşır yıkayan ve kurutarak dolabına yerleştiren insanlar için bu pek sorun olmamaktadır. Ancak bazen acil olarak dışarı çıkmamız gerektiğin de ve giyeceğimiz kıyafet kirli olduğunda veya yıkanmış ancak henüz kurumamış olduğun da en acilinden çamaşırlarımızı kurutmanın yollarını aramaya başlıyoruz. Bu gibi durumlar da çamaşırlarımızı kurutmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Çoğu belki de hayatınız da aklınıza hiç gelmeyen gelmeyecek ilginç yöntemlerdir. İlginç olmakla birlikte bu yöntemler son derece etkili ve kurtarıcı yöntemlerdir.

Çamaşırları Hızlı Kurutmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşırlarınızın hızlı kurumasını istiyorsanız kurutma aşamasına geceden önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan en önemlisi çamaşırların hızlı kuruması için öncelikle yıkandıktan sonra fazla suyunun iyi sıkılması gerekmektedir. Makinede yıkanan çamaşırlar da genel olarak bu durum sorun olmasa da acil durumlar da elimiz de yıkadığımız çamaşırlar aşırı ıslak kalabilmektedir. Bu yüzden elde yıkadığınız çamaşırların hızlı kurumasını istiyorsanız öncelikle iyi bir şekilde sıkmanız gerekmektedir. Çamaşırların suyunu iyice almak için yapmanız gereken bir ıslak çamaşırınız havlunun arasına koyarak, havluyu rulo yapmak ve bu rulonun her birinin ucunu birbirinin tersi yönünde çevirerek sıkmak ve çamaşırın fazla suyunu almak olacaktır. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer nokta da çamaşırların hızlı kurutulmasından ziyade hava alarak yavaş yavaş kuruması daha sağlıklı olmaktadır. Bu açıdan bakıldığından çamaşırların en sağlıklı kurutulma yolu eski usul dışarıda, balkonda veya bahçede iplere asılı bir biçimde kurutmak olmaktadır.

Çamaşırları Hızlı Kurutmanın Yolları

Çamaşırlarınızı hızlı kurutmanın hem birçoğumuz tarafından bilinen hem de ilk defa duyacağınız birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir.

-En bilindik olarak çamaşır kurutma yöntemi evimiz de bulunan peteklerin üzerinde uygulayabileceğimiz yöntem olmaktadır. Bu yöntem çok hızlı kurutmalar da yeterince uygun olmamaktadır.

-Daha hızlı bir kurutma isteyenler için akla gelen ilk yöntemlerden biri fön makinesi ile kurutmak olmaktadır. Bu yöntem petek üzerinde kurutmaktan çok daha etkili ve hızlı olan bir yöntemdir. Ancak özellikle pantolon ve kalın hırkaları bu yöntem ile de çok hızlı kurutmak zor olmaktadır.

-Çamaşırları hızlı kurutmanın bir diğer yolu da hepimizin sıklıkla kullandığı bir yöntem olan ütü ile kurutmaktır. Bu yöntem ile özellikle ince gömlek ve tişörtler için oldukça hızlı bir kurutma yöntemi olmaktadır.

-Pek bilinmese de çamaşırlarınızın oldukça kurumasını sağlayacak bir yöntem vardır ki, aslında pek sağlıklı bir yöntem değildir. Hatta oldukça tehlikeli bir yöntem olmaktadır. Bu yöntem mikrodalgada kurutmak olmaktadır. Oldukça etkili ancak bir o kadar da tehlike yaratabilecek bir yöntem olmaktadır. Bir de dikkat edilmesi gereken önemli nokta ısısının doğru ayarlanmasıdır ve eğer aşırı yüksek bir ısıda bu yöntem denenir ise çamaşırlarınıza zarar verme ihtimali olmaktadır.

-Son olarak kullanabileceğiniz ve etkili olan yöntemlerden biri kurutma makineleri olmaktadır. Bu makineler da son derece faydalı bir yöntemdir. Ancak bu makinelerde da maliyet açısından düşünüldüğünde biraz zora sokmaktadır. Çok aşırı pahalı makineler değildir ancak biraz lükse girmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net