Bilgii.net

Hindistan Cevizi Nasıl Kesilir?

23.11.2018
Hindistan Cevizi Nasıl Kesilir?

Hindistan cevizi nasıl kesilir? Hindistan cevizinin nasıl kesileceğini merak ediyorsanız kesinlikle tropik bir adada yaşamıyorsunuzdur. Öyle olsaydı doğanız gereği bunu nasıl yapmanız gerektiğini biliyor olacaktınız. Ama siz tropik meyvelere ilgisi olan biri olabilirsiniz. Tropik meyveler egzotik tadı ve kokusuyla ilgi çekiyor. Ama bildiğimiz meyveler gibi alınıp soyulmuyor veya kabukları kolay ayıklanmıyor. Bu meyvelerin ağaçlarından toplanma şekiller bile son derece ilginç ve zordur.

Hindistan cevizi en yaygın tropik bitkilerden biridir. Tatlılarda, ambalajlı ürünlerde çoğu zaman aromasından yararlanılır. Bunun nedeni ilginç tadı ve sağlık için faydalı olmasıdır. Ayrıca bu meyvenin yağı da hem kozmetikte cilt bakımında hem de saç bakımında son yıllarda oldukça tercih ediliyor. Kokusu, tadı ve faydalarıyla her zaman ilgi odağı olmaya devam eden meyvenin kesilerek açıldığını biliyor muydunuz?

İşte En Basit Hindistan Cevizi Kesme Yöntemi

Hindistan cevizini çok seviyor ama bu meyveyi satın aldığınızda nasıl keseceğinizi bilmiyor musunuz? Satın aldıktan sonra “Şimdi ne yapacağım?”diye merakla baktığınız meyvenin en kolay kesim yöntemini açıklayacağız.

Birinci Yöntem: Hindistan cevizi öyle meyve bıçağı ile soyulan meyvelerden değildir. Bir adet soyma bıçağı gerekse de yanında bir de çekiç kullanmanız gerekecek. Hindistan cevizinin kabuğu oldukça serttir. Suyunu akıtmadan çekici alıp vuramazsınız, bıçağı alıp kesemezsiniz. Bu yüzden ilk yapmanız gereken bu meyvenin yüzeyinden ince ve yumuşak bir bölüm bulmaktır. Bu bölüm meyveyi kesmenize yarayacak alandır. Kesme bıçağı ile buraya girin ve suyunu yanınızda bulunduracağınız bir kaba boşaltın. Bu suyunu ayrıca içebilirsiniz.

Bu adımdan sonra artık çekicinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Çekici meyvenin tam da orta yerinden vuracaksınız ki etkili olsun. Çekici meyveye vurduğunuzda ortadan ikiye ayrılacaktır. İşte o çatlayan ve kırılan yerden ikiye ayırın. Meyveniz yemeğe hazırdır.

Bunun dışında başka yöntemler de kullanabilirsiniz.

İkinci Yöntem: Hindistan cevizini kırmanın ikinci yöntemi derin dondurucu yöntemidir. İlk olarak meyveyi derin dondurucuya atın ve dereceyi en düşük olacak şekilde ayarlamayı deneyin. Bu şekilde yaklaşık olarak 12 saat kalmasını sağlayın ve sürenin sonunda dışarı çıkartın. Artık rahatlıkla çekicinizi Hindistan cevizi üzerine vurabilirsiniz. Vurur vurmaz kolayca dağılacaktır.

Üçüncü Yöntem: Üçüncü yöntem ısıtma yöntemiyle meyveyi açmaktır. Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın ilk olarak meyvenin suyunu boşaltmanız gerekir. Suyun yine yumuşak tepe noktalarını delerek boşaltmayı deneyebilirsiniz. daha sonra aynı meyveyi fırına atmayı deneyin ve dereceyi 200’e ayarlayın. Bu şekilde 15 dakika kadar fırında bekleyen meyveyi sürenin sonunda fırından çıkartın. Artık kırıldığını ve açıldığını göreceksiniz.

Hindistan Cevizi Faydaları

Hindistan cevizi sağlık açısından oldukça faydalı bir meyvedir. Kolesterolü düşürmeye yarar. Üstelik bunu çok hızlı bir şekilde yapar. Sindirim sistemi sorunlarını giderir. Sistemin düzenli çalışmasında etkilidir. Mide problemlerine iyi gelir. Hatta bu meyvenin nörolojik sorunlara da iyi geldiği bilinmektedir. Bu tarz hastalıkların etkisini azaltan bir meyve olduğu dile getiriliyor.

Yukarıda anlatılan yöntemler Hindistan cevizini kolayca kesmenize yarayacak yöntemlerdir. Sizler hangi yöntemi daha kolay uygulayabilecekseniz onu tercih edebilirsiniz. Ayrıca yöntemlerden biri vakit alırken diğerleri ise kısa sürede tamamlanan işlemlerdir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net