Bilgii.net

Hindi Yumurtasının Faydaları Nedir? Nerede Satılır ve Nasıl Pişirilir?

16.10.2018
Hindi Yumurtasının Faydaları Nedir? Nerede Satılır ve Nasıl Pişirilir?

Yumurta tüketimi hem ülkemizde hem de tüm dünyada oldukça yaygındır. Çünkü ulaşımı ve tüketimi oldukça kolaydır. Kümes hayvanlarının yumurtalarının yenebilir olmasına karşılık en sık tüketilen yumurta çeşiti tavuk yumurtasıdır. Son dönemde hindi yumurtası da tavuk yumurtası kadar yaygın olmaya başlamış, yüksek besin değeri içerdiği için daha sık tüketilmeye başlanmıştır. Hindi yumurtası tavuk yumurtasından daha büyük olup, porsiyon olarak tavuk yumurtasının 1,5 katı kadardır. Ağırlığı ortalama 65-75 gram arasıdır ve şekli ovaldir. Hindi yumurtasını kabuğunda küçük kahverengi çiller vardır ve rengi diğer yumurtalara göre daha mat beyazdır. Ayrıca sarısı tavuk yumurtasının aksiye daha koyu renkte olup turuncuya ve kırmızıya yakındır.

Hindi Yumurtasının Faydaları

  • Hindi yumurtası, besin değeri oldukça yüksek bir yumurta çeşitidir. Vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir. Bir hindi yumurtası, 10 gram protein, 110 miligram potasyum, 120 miligram sodyum ve yüksek miktarda demir içerir. A, D, E, B9 ve B12 vitamini açısından da zengindir.
  • İçerdiği yoğun vitamin ve mineralden dolayı gelişme çağındaki çocukların kas ve kemik gelişimini destekler.
  • Yalnızca çocuklarda değil yetişkinlerde de kas oluşumuna yardımcı olur, ayrıca hücre yenilenmesini destekler, bağışıklık ve sinir sisteminin güçlenmesini sağlar.
  • Kişinin en çok ihtiyacı olan besinlerden biri olan anne sütü kadar değerli besin içerir ve çok faydalıdır.
  • Hindi yumurtasının beyazı kan şekerini düzenler. Şeker hastaları için bu özelliği oldukça önemlidir.
  • Yüksek demir içerdiği için kansızlık sorunu olanlara yardımcı olabilir.
  • Yüksek protein içermektedir bu nedenle uzun süre tok tutmaktadır. Diyet ve spor yapanlar listelerine hindi yumurtasını ekleyebilirler.

Tüm bu faydalarının yanı sıra her besinde olduğu gibi fazla tüketilmesi zararlı sonuçlar doğurabilir. Kararında tüketilmesi gerekmektedir. Bir hindi yumurtası 135 kalori içermekte olup aynı zamanda yüksek kolesterol içerir. Bu nedenle kolesterol hastalarının dikkatli tüketmesi uygun olacaktır.

Hindi Yumurtası Nerede Satılır?

Hindi yumurtası, tavuk yumurtası kadar yaygın olarak kullanılmadığı için her yerde satılmamaktadır. Ulaşımı biraz zordur. Fakat bir kaç araştırmayla nerelerde satıldığını bulunabilir. Hindi yetiştiriciliği yaygınlaşmaya başlamış olup, organik yumurta veya hayvansal gıda üreten çiftliklerden de rahatlıkla temin edilebilir. Yalnızca çiftliklerden değil artık internetten de bu tarz gıdalara ulaşmak kolaylaşmıştır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta yumurtanın taze olup olmadığından emin olmaktır. Zira bayat yumurtalar sağlığımıza büyük tehdit oluşturmaktadır.

Fiyatı ise tavuk yumurtasına kıyasla daha yüksektir. Çoğunlukla yaklaşık 5-6 tl gibi fiyatlarla satılmaktadır.

Hindi Yumurtası Nasıl Pişirilir?

Hindi yumurtası büyük olduğu için tüketilmesi ve pişirmesi zor gibi görünebilir. Fakat durum böyle değildir. Tavuk yumurtasını pişirmek ve tüketmek ne kadar kolaysa hindi yumurtasında da durum bu şekildedir. Hindi yumurtasıyla lezzetli omletler yapılabilir, haşlanabilir, poşet olarak pişirilebilir, istenildiği gibi tüketilebilir. Yalnızca tek başına tüketilmesinin yanı sıra hamur işlerine de konulabilir. Kısacası tavuk yumurtasının kullanıldığı her yemekte, her türlü gıdada rahatlıkla kullanılabilir bir yumurta çeşitidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net