Bilgii.net

Hemoroid Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

12.10.2018
Hemoroid Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında mayasıl ya da basur olarak da bilinen hemoroid kişilerin yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Günümüzde insanların yüzde sekseninde hemoroid görülür.

Hemoroid Nedir?

Diğer adı mayasıl olan hemoroid oldukça yaygın olarak görülür. Makatta ya da anüste damarların olduğundan fazla, aşırı şişmesi sonucu oluşur. Bu şişmeler bazen de yerini iltihaplara bırakır. Şişmeler, anüsün dışında ise dış hemoroid adını alırken anüsün içinde oluşmuşsa iç hemoroid ismini alır.

Mayasıl son derece dikkatli olunması gereken bir hastalıktır. Oldukça yaygındır. Özellikle yaş ilerledikçe daha fazla görülür. Kadınlarda gebelikte hemoroid riski yüksektir.

Hemoroid Neden Olur?

Günümüzde 10 kişiden 8’inde görülen hemoroid hastalığı oldukça yaygın bir hastalık olup tedavi edilmezse yaşam kalitesini düşürdüğü gibi bunun yanında oldukça ciddi problemler de ortaya çıkarır.

Mayasıl olarak bilinen hemoroide uzun süreli kabızlıklar sebep olabilir. Bu sebepten dolayı kişiler kabız olmamaya dikkat etmeliler. Kilo problemleri de mayasıla sebep olabilir. Özellikle obezite denilen aşırı kilolu kişilerde mayasıl görülebilir. Karaciğer hastalıkları, kronik ishal, gıda intoleransı da hemoroide sebep olur. Oturarak vakit geçirme, hareketsiz kalma gibi durumlar, bağırsak tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar hemoroide neden olan bir başka sebeptir. Bunların yanı sıra crhon hastalığı, yani bağırsağın rastgele bir bölümünü etkileyen iltihaplı hastalık da hemoroid-mayasıla sebep olur.

Hemoroidin Belirtileri

Hemoroid rahatsızlığına yakalanan kişilerde anüs çevresinde küçük şişkinlikler meydana gelir. Anüs içerisinde de aynı şişkinlikler söz konusudur. Özellikle, tuvalete girip büyük abdest bozarken makattan kan gelmeye başlar. Bu durumu yaşayan kişiler ciddiye almalı ve doktora gitmelidir. Bunların yanı sıra zaman zaman gerek tuvalete çıkılmış olunsun gerekse olunmasın külotta görülen kan ve lekelenmeler de hemoroide işaret edebilir. Anüsten gelen akıntılar, anüste ve makatta oluşan kaşıntılar hemoroidin sinyalini veriyor olabilir.

Hemoroidin Tedavisi

Yıllar geçtikçe daha da ilerleyen hemoroid hastalığından birçok kişi mustariptir. En büyük belirtisi makattan gelen kanama olan hemoroidte anüs çevresinde şişkinlikler de meydana gelebilir. Bu tip belirtilerde hemen bir doktora başvurmak gerekir. Böylelikle hastalığın tedavi edilmesi sağlanır ve ilerlemesi durmuş olur.

Hemoroid şikâyeti olan 40 yaş üstü kişiler muhakkak koloskopi yaptırıp kontrol olmalıdır. Çünkü bağırsak kanseri riski o yaşlarda daha fazladır. Bunun yanı sıra gençlerde de yine koloskopi yapılıp bağırsak iltihabı var mı yok mu diye kontrol edilebilir.

Hemoroid hastaları doktora şikâyetlerini belirtirken ciddi kanama olmadığını söyledikleri takdirde 1. Ve 2. Dereceden hemoroidal hasta olarak kabul edilirler. Kanamanın ve ağrının çok olduğu hastalar ise 3. Ve 4. Seviye hemoroidal hasta olarak kabul edilir ve cerrahi tedavi görmeleri şarttır.

Hastalara ilk önce ilaç tedavisi uygulanır. Burada amaç kabızlığı önleyici bir yol izlemek ve kabızlığı tamamen ortadan kaldırmaktır. İlaçların yanı sıra yumuşatıcı kremler, fitiller de uygulanabilir. Fakat burada amaç hemoroidi tamamen ortadan kaldırmak değildir. 1. Ve 2. Derecede hemoroid hastaları için iç hemoroidlerin çevresine yumuşak bir solüsyon enjekte edilerek skleroterapi yöntemi uygulanır. Bu yöntem oldukça başarılı sonuçlar elde edilen bir yöntemdir. Özellikle damarlar büzülür ve prolapsus da engellenmiş olur. Skleroterapi birçok kez tekrarlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net