Bilgii.net

Hayalinizdeki İşe Kavuşmanın Yolları

16.10.2018
Hayalinizdeki İşe Kavuşmanın Yolları

Hepimiz sevdiğimiz ve yapmaktan bıkmadığımız bir işte çalışmayı hayal ederiz. Ama bazılarımız sevdiği işi yapacak kadar şanslı değildir. Süreç onları yalnızca işsiz kalmama duygusuyla zoraki bir iş yaşamına taşımıştır. Yeter ki bir işim olsun, modundan ileriye geçemeyenlerin sayısı oldukça fazladır. Hayatta kaç kişi sevmediği bir işte harikalar yaratabilir? Ya da kaç kişi sevmediği bir işte insanlığa veya kendine faydalı olabilir? Fazla idealist sorular sormuş olabiliriz, ancak başarı bir işi sevmekten geçer. Zorunluluğun başarı getirmeyeceğinin yetişkin her birey farkındadır. Peki, hayalinizde yaşattığınız işe kavuşmak için neler yapmalısınız?

Sevdiğiniz İşi Yapmak Hayal Olmasın

Hayalinizdeki iş demişken masa başı olsun yeter, tarzında bir düşünceye sahipseniz bu yazı size göre değildir. Hayal edilecek kadar karmaşık ve kendi içinde sistemleri olan, tutkuya dönüşen mesleklerden bahsediyoruz. Tasarımcılık olabilir, terzilik olabilir, mühendislik veya organizatörlük olabilir. Burada önemli olan sizin için bir tutkuya dönüşmesi ve o işi en iyi sizin yapacağınıza inanmanızdır. Hayalinizdeki işe bir an önce kavuşmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Hayal Kurun: Tutkuyla bağlandığı işe bir gün kavuşan herkes önce hayal etmiştir. Siz bilmeseniz de onlar geceleri yatağına yattığında kendi kurdukları işte nasıl başarılar kazandıklarını hayal ederler. İş yeri ve ofislerini detaylarına kadar çizerler. Masalarında otururken ne hissettiklerini bile özümserler. Ofislerinin dekorasyonu, masası, sandalyeleri, duvarları, renkleri ve hatta müşterileriyle diyalogları bile kafalarında net olarak canlanmıştır. Her gün öylesine tutkuyla hayal kurarlar ki zamanla gerçek sanıp o ruh hâline bürünürler. Ve sonuçta hissettikleri o heyecan verici duyguları gerçekten yaşamaya başlarlar. Çünkü hayalindeki işe çoktan kavuşmuşlardır.

Eksik Yanlarınızı Bulun: Şu an hâlihazırda bir işiniz var. Hayatınızı bir şekilde sürdürüyorsunuz. Ama bir müddet sonra çekilmez olduğu fikriyle gelgitler yaşamaya başlıyorsunuz. Çünkü başlangıçta sadece işsizdiniz. Oysa şimdi çalışarak belli bir noktaya geldiniz. Artık, daha fazlasını istiyorsunuz. Hayalinizdeki işi yapamamanın elbette somut nedenleri vardır. Cesur mu değilsiniz? Maddi imkânlarınız mı yetersiz? Bilgi ve birikim eksikliğiniz mi var? Muhakkak bir eksiğiniz var ki hedefinize ulaşamadınız. Sorunun kaynağını siz bulacaksınız.

Tutkunuz Olsun: Herkesin aklından bazı dönemlerde büyük işler başarma fikri geçer. Bunlardan bazısı, hatta birçoğu faaliyete geçme fikriyle birlikte toz olur gider. Yani her hayal tutku değildir. Yeni bir yola girerken o işi ömür boyu yapmaktan sıkılmayacaksanız adımınızı atın. Geçici düşünmeyin. Geçici düşünecekseniz ve zamana ihtiyacınız varsa eski işinize devam edebilirsiniz. Henüz iş hayatına atılmadıysanız herkes gibi maaşlı bir işe başlayarak hem zaman kazanıp hem de birikim yapabilirsiniz. Hobilerinizi iş edinin ki yaptığınız iş bir gün sizde bıkkınlık yaratmasın. Tüm detaylarına kadar düşünün. Hayalinizdeki işe girmek veya o işi kendiniz kurmak istiyorsanız bundan sonraki yıllarınızın tümüyle onunla geçeceği fikrine alışın. Tüm hayatınız, tüm çevreniz o işin etrafında gelişecek. Siz buna hazır mısınız? Gerçekten hayatınız boyunca yapmak istediğiniz işi bulduysanız artık harekete geçebilirsiniz.

Tüm bunların yanında eğer yeni bir iş kurmak istiyorsanız maddi anlamda en az bir yılınızı sürdürecek sermayeniz olmasına dikkat etmelisiniz. Ya da bu sermayeyi hazırlayana kadar standart işler yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca hedefinize ulaşamazsanız liyakatinizi gözden geçirmeyi unutmayın. Layık olduğunuzda hayalleriniz gerçeğe bir adım daha yaklaşacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net