Bilgii.net

Hamster Nasıl Bakılır?- Uzman Tavsiyeler

01.11.2018
Hamster Nasıl Bakılır?- Uzman Tavsiyeler

İnsanların evcil hayvanlara olan ilgisi gün geçtikçe artmaktadır. Evde bakılabilecek olan hayvanların sınırlılığı ve bu konudaki bilinç de kişiden kişiye değişmektedir. Evde bakılabilecek en rahat evcil hayvanlardan olan kedi, köpek, balık ve kuş gibi hayvanlar haricinde eğilimler bazen farklı yönlere kaymaktadır. Son zamanlarda evde bakılabilecek hayvanlar arasında sevimliliği ile ün salan hamsterlar yerini almaya başladı. Fakat alışık olduğumuz evcil hayvanların (kedi, köpek, vb.) bakımına göre hamster bakımı daha yabancı olduğumuz bir konu olarak da karşımıza çıkıyor. Hamsterlar nasıl bakılır? Hamster ne yer, Hamster nasıl yıkanır? gibi sorular her daim bu işe gönüllü kişilerin aklını kurcalamaya yetiyor. Tüm bu soruların cevabı ise yazımızda yanıt buluyor.

Hamster Nedir?

Öncelikle hamsterın tam olarak ne olduğu ile başlayalım. Hamster çoğu zaman “ginepig” ile karıştırılır. Fakat bu iki tür birbirlerinden farklıdır. Hamsterlar, ginepiglere göre daha hassastırlar. Ginepig bakımı hamster bakımına göre daha kolaydır. Çünkü hamsterlar geçirdikleri en ufak bir enfeksiyonda hayati tehlikelerle burun buruna gelebilir. Ginepigler ise hamsterlara göre daha dayanıklı bir yapıdadır ve yaşam süreleri daha uzundur. Ginepigler on yıla kadar yaşayabilirken, hamsterlar iki – üç yıl arasında yaşamaktadırlar.

Hamster Özellikleri Nelerdir? Hamster Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hamsterlar, oldukça hassas hayvanlardır. Ev ortamında hamster bakımı büyük bir hassasiyet gerektirir. Gerek bakımı gerek eğitimi olsun büyük bir ilgi, ciddiyet ve sabır ister. Yapılacak olan en ufak bir hata hamsterların kısa bir zaman içerisinde ölmesine sebep olabilir.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var. Hamsterlar her ne kadar kafes içinde bakılmaya eğilimli hayvanlar olsalar da, sürekli kafes içerisinde bakılan hamsterlarda bir süre sonra stres oluşmaya başlayacaktır. Bu da çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir. Hamsterların arada kafes dışına çıkmalarına izin vermek, onların yararına olacaktır. İçeri geri sokma konusunda ise sevdiği yiyeceklerden faydalanabilirsiniz. Kafesin girişine koyacağınız bir kuru yemiş, onu kafesine geri döndürmeye yetecektir.

Hamster Ne Yer?

Öncelikle hamsterın anatomik olarak beslenme şeklinden bahsedelim. Hamsterler, ağızlarına aldıkları yiyecekleri yanaklarının iç kısmında bulunan keseciklerde biriktirir sonrasında da bu yiyecekleri yaşadıkları ortamda güven duydukları bir köşeye yığar ve üzerini talaşla örterler. Bu sebeple hamster beslerken özellikle de sindirim sistemi hassas olan hamster beslerken çok dikkatli olmak gerekir. Çabuk bozulacak olan yiyeceklerin hamstera verilmemesi gerekir. Aksi halde zehirlenme durumları görülebilir. Hamsterlar genel olarak tahıl, tohum, meyve, sebze ve protein kaynağı yiyecekleri tüketmelidir. Bu sebeple hamster bakımında tercih bu yönde olmalı ve taze olmalarına dikkat edilmelidir.

Hamster Nasıl Yıkanır?

Bu soruya öncelikle “hamster yıkanır mı?” sorusuyla başlamakta fayda var. Hamsterlar aynı kedilerde olduğu gibi kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple hamsterları yıkamaya gerek yoktur. Yalnızca hamster kafesinin temizliğine dikkat etmek yeterlidir. Çünkü hamster kafesi hamsterların tüm doğal ihtiyaçlarını karşıladıkları yerledir. Bu durumun doğal bir sonucu olarak kafes bir süre sonra kirlenecek ve pis kokacaktır. Bu durumdan maalesef hamster da etkilenecektir. Böyle bir durumun yaşanmasının önüne geçmek için hamster kafesi haftada bir kere temizlenmeli, kafesin içerisinde yer alan talaş değiştirilmelidir. Temizlik yapılırken ise dikkat edilmesi gerekilen husus bu faaliyetin kimyasal içermeyen temizlik malzemeleri ile yapılmasıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net