Bilgii.net

Hamileyken Adet Olunur Mu? Adet Görülme Süresi

22.11.2018
Hamileyken Adet Olunur Mu? Adet Görülme Süresi

Regl dönemleri kadınlarda periyodik olarak devam eder ve 28 her günde bir döngü içinde tekrarlanır. Kadınlar hamile kalmadığı sürece bu döngü her ay devam eder. Ancak hamilelikle birlikte son adet döneminden sonra adet görme sona erer. Peki, hamilelik sürecinde adet olunması mümkün müdür? Mümkün olan ve olmayan durumlardan söz edebilirsiniz. Aslında buna regl değil de sadece kanama diyenler de vardır. Çünkü kanamaların farklı nedenlere bağlanmaktadır.

Normal şartlarda hamile kadın artık regl olmaz. Sürecin başlamasıyla birlikte bu döngü sona erer. Hatta regl dönemi geçen kadınlar hamile olma ihtimalini düşünür. Ancak bazı kadınlarda hamilelik sonrasında belli aralıklarla regl olmaya benzer durumlar gözlenebilir. Bu durum da çok farklı yorumlanmaktadır. Kimine göre regl kimine göre hamilelik kanamasıdır. Ancak bu süreçte şöyle bir yanılgı da yaşanabilir. Regl dönemi kesintiye uğrayan kadın hamile olduğunu düşünürken kanamayı fark ettikten sonra artık hamile olmadığına ikna olur. Aslında bir yanılgıya neden olur. Çünkü hamilelik kanaması diye bilinen bir durum söz konusudur. Adet düzensizliği yaşadığını zanneden kadınlar hamile olduğunun farkına varmayabilir. Bu dönemde gelgitler yaşanır.

Gebelikte Adet Kanaması

Gebelik sürecinde adet kanaması yaşanmaması gereken bir durumdur. Sürece aykırı olmakla birlikte bazı durumlarda karşılaşılabilir. Gebelikte görülen kanama genellikle döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesinden kaynaklanır. Belli aralıklarla veya adet dönemlerinde hafif kanamalar veya lekelenmeler olabilir. Ama lekelenmeler başka sağlık sorunlarının da göstergesi olabilir. Kanama belirtileri varsa doktorunuza başvurmanız ve doğru bilgiyi kendisinden almanız uygundur.

Gebelikte Kanama Nedenleri

Gebelikte kanama neden olur? Gebelikte kanama olmasının çeşitli nedenleri vardır. Aslında döllenmiş hâldeki yumurta ile ilgilidir. Döllenmiş yumurta rahme yerleşir ve kanamalara sebep olur. Bu kanamalar normal dönemdeki gibi yani gebelik öncesi dönemlerin kanamasına eşit değildir. Daha az olmakla birlikte lekelenme şeklinde de kendini gösterebilir. Döllenme başladıktan yaklaşık 10 gün sonra bu kanamalara rastlanır.

Dış Gebelik: Hamilelikte kanama görülmesinin başka bir nedeni de dış gebeliktir. Dış gebelikte döllenmiş yumurta rahme yerleşmez. Rahim yerine tüplere yerleşir ve gün geçtikçe büyür. Zamanla gerilen tüplerdeki yırtılmalar sonucu kanama meydana gelir.

Düşük Yapmak: Gebelikte kanamanın bir başka nedeni düşük yapmaktır. Düşük yapan kadınlarda kasık ağrısı görülür. Bu ağrılar artarak devam ederken beraberinde kanamaya da rastlanır.

Hormonal Değişikliğe Bağlı Olan Kanamalar: Kadınlar gebelikte hormonal anlamda ciddi değişimlere maruz kalırlar. Bu değişimler sonucu belli zamanlarda kanamalar görülebilir.

Doğum Kontrolünden Sonra Görülen Kanamalar: Doğum kontrol hapları adet düzensizliğine yol açabilir. Özellikle ilişkiden sonra kullanılması kanama ve adet görme süresini etkileyen bir faktördür.

Gebelikte Adet Kanamaları Ne Kadar Sürer?

Hamilelikte adet görülmesinin mümkün olup olmadığından bahsetmiştir. Çeşitli nedenlerle meydana gelen kanamaların süresi de kadınların en çok merak ettiği konulardan biridir. Hamilelikte görülen kanamalar kimi zaman lekelenmeler şeklinde görüldüğü ve belli belirsiz ortaya çıktığı için net bir süreyle devam ettiği söylenemez. Aslında bu süreçte toplamda iki veya 3 defa görülür. Normal regl dönemleri gibi sürekli değildir. Belirtileri ve süresi itibariyle normal hamilelik öncesindeki regl kanamalarından farklılık gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net