Bilgii.net

Hamilelikte Vücuttaki Kaşıntılar Neden Olur, Nasıl Geçer?

22.11.2018
Hamilelikte Vücuttaki Kaşıntılar Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde en sık karşılaşılan durumlardan biride vücutta meydana gelen kaşıntılardır. Bu kaşıntılar annenin günlük hayatını olumsuz etkilediğinden dolayı önemli bir durumda yer alır. Bazen de hamilelik döneminde görülen bu rahatsızlıklar önemli sorunların habercisi de olabilmektedir. Bu nedenle annenin ve bebeğin sağlığı için en kısa sürede doktor muayenesine gitmekte fayda vardır. Uzmanlar kaşıntının neden kaynaklandığı hakkında ve tedavi sürecinde yanınızda olacaktır. Hamilelik kaşıntılarına dair ilk olarak hamilede kaşıntının nedeni öğrenilmektedir. Tedavi sürecinde ise hamile rahatlamakta ve kendisini daha iyi hissetmektedir.

Hamilelikte Kaşıntı ve Tedavisi

Hamilelik döneminde şık şık deri kaşıntıları rahatsızlığı duyulmaktadır. Özellikle de hamileliğin ilk aylarından itibaren deride kuruma ve yer yer kabuklanma ile birlikte kaşıntılar görülmeye başlanır. İlk 3 ayda progesteron hormonu etkisi ile bu durum meydana gelmektedir. İleri ki dönemlere göre bu durum biraz azalacak fakat hamilelik sonuna kadar zaman zaman kendisini tekrar gösterebilecektir. Bu durumda annelerin yapmaları gereken ilk şey vücut nemlendiricilerini eksik etmemektir. Cilt kuruluğuna oldukça iyi gelen ve zararlı madde içermeyen nemlendiriciler bu konuda hamileler tarafından tercih edilebilir. Aynı zamanda duştan sonra bebek yağları da cilde sürülebilir ve cildin nemini geri kazanmasına katkıda bulunulabilir. Son 3 ay özellikle çok fazla kaşıntı durumu söz konusu olabilir. Bazen dayanılmaz bir konuma gelen bu kaşıntılar için bir uzmana görünmekte fayda vardır. Karın bölgesinden başlayarak kızarıklık ve döküntü şeklinde kendini gösteren bu durum hamilelik kaşıntısı olarak tedavi edilmelidir. Doktorunuz bu durum karşısında size krem önerisinde bulunabilir ve farklı tedavi yöntemleri uygulayabilir.

Hamilelikte Kaşıntı Bölgelerinde Tahriş

Annelerde hamilelik sürecinde görülen kaşıntıya aynı zamanda zaman zaman halsizlik, iştahsızlık ve gözlerde sararma da eşlik edebilir. Safra yolları hamilelikte östrojen hormonu nedeni ile fazla daraldığından ve safra asitleri akciğerden atılamadığı için bu asitler kana karışmaktadır. Bu durum sonucunda da özellikle kaşıntı durumu söz konusu olabilir. Bu durumun hamilelik sürecinde ortaya çıkması ile kaşıntı probleminin genetik bir durum olduğu düşünülmektedir.

Anne adayları kaşıntı olduğu zaman kaşınan bölgeleri tahriş edebilmektedir. Sonuç olarak ise kaşınılan bölgelerde kanama veya yara oluşumları gözlenebilir. Döküntü olmasa dahi vücutta kızarıklıklar meydana gelebilir. Annelerin bu noktada vücutlarını düşünmeleri ve kaşıntıyı önleyici doktor tavsiyesi olan krem ve ilaçları kullanmaları gerekir. Kaşıntı durumu bebeğin doğumu ile birlikte azalacak ve yok olacaktır. Kaşıntı ile birlikte idrar renginde koyulaşma, gözlerde sararma ve yorgunluk görülebilir.

Hamilelikte Kaşıntı Giderici Yöntemler

Kaşıntı problemi çeken annelerin ilk olarak bir uzmana görülmesi şarttır. Kaşıntının tedavisi belli bir sebebe yönelik olabileceği gibi bazen sebep yoksa da bazı ilkelere göre tedavi mümkündür. pomatlar ve lokal kaşıntı giderici losyonlar bu noktada tercih edilebilir. Eğer bunların kullanımı ile şikâyetler devam ediyorsa bebeğe zararı olmayacak bazı kortizon türevli olan ilaçların kullanılması da mümkün olmaktadır. Hamilelikte karaciğer kolestazi tanısı varsa hamileye özel bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bebeğin sağlığını olumsuz etkilememek adına karaciğer kolestazi anneye dikkatli bir şekilde muayene ve tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net