Bilgii.net

Hamilelikte Uykusuzluk Ne Zaman Başlar?

17.10.2018
Hamilelikte Uykusuzluk Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte uykusuzluk sorunu genel olarak her anne adayında görülen ortak problemlerden bir tanesidir. Yaşadığınız bu uykusuzluk sorunu asla bebeğinizi etkilemez. Uykusuzluk sadece gün içinde yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı ve asabiyete yol açar. En fazla uykusuzluk sorunu hamileliğin ilk üç ayı ile son üç ayında görülür. Hamilelik sırasında uykusuzluğun bazı nedenleri vardır. Hamilelik sırasında uykusuz kalmanın en büyük sebebi hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Uykusuzluk problemi yaşamanıza neden olan bazı sebepleri aşağıda sıraladık.

  • Yatağa yattığınız andan itibaren genişleyen rahim idrar kesenize gün içerisinde olandan daha fazla baskı yapacaktır. Bu durumda ise çok fazla tuvalete giderseniz. Bu ise uykusuz kalmanızı sağlayacaktır. Özellikle hamileliğin son zamanlarında anne adayları çok fazla tuvalet ihtiyacından dolayı uykusuzluk yaşamaktadırlar.
  • Bebekler siz hareket halindeyken durgunlaştıkları için genellikle siz dinlenmeye başlayacağınız zaman hareketlenirler. Bebeğinizin çok fazla hareket etmesi sizde şiddetli bir ağrıya sebep olabilir. Özellikle hamileliğin son zamanlarında bebeğin hareketleri daha fazla artacağı için uykusuz geceleriniz daha fazla artacaktır.
  • Hamilelik sırasında anne adayları vücutlarında çok fazla ağrı ve kramp hisseder. Bu ağrı ve kramplar uyumayı güçleştirir ve uykusuzluk problemine yol açar.
  • Her anne adayı bebeğini düşündükçe heyecanlanır ve günler geçtikçe doğum yaklaştıkça bu iş daha da stresli bir hal almaya başlar. Yaşanan bu stres ve heyecanlar geceleri uyumanıza engel olabilir. Çünkü hamilelik hayat boyunca yaşanılan en garip ve en heyecan verici bir durumdur. Durum böyle olunca da uykusuz kalmak çok normal bir hal almaktadır.
  • Uykusuzluğun bir diğer nedeni ise yanlış beslenmedir. Uykusuz kaldığınız zamanlarda gün içerisinde enerji toparlamak için kafein içeren ürünler kullanıyorsanız büyük bir hata etmiş olursunuz. Çünkü kafein bebeğin sağlığı için çok zararlıdır. Hem kafein içeren maddeler uykunuzu açtığı için daha fazla uykusuzluk problemi çekebilirsiniz.

Hamilelik Sırasında Uykusuzluk İçin Tedavi Yöntemleri

Hamilelik sırasında uykusuzluk için genelde doğal yöntemler kullanılır. Çünkü hamilelik sırasında ilaç kullanmak çok doğru bulunmaz. Hem kendi sağlığınız için hem de bebeğinizin sağlığı için hamilelik esnasında ilaç kullanmak iyi değildir. Hamilelikte uykusuzluk problemi çekmek istemiyorsanız yapmanız gereken belli başlı şeyler vardır.

  • Verimli bir hamilelik dönemi geçirmek istiyorsanız düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Düzenli olarak egzersiz yapmak hormonal olarak çok faydalıdır ve düzenli egzersiz yapmanın vücuda faydası güneşten alınan D vitamini ile eş değerdir. Bu D vitamini ise iyi hissetmenize ve psikolojik açıdan rahatlamanıza yardımcı olur.
  • Bitki çayı tüketmek uykusuzluk problemi çekenler için birebirdir. Özellikle papatya çayının sakinleştirici bir özelliği vardır. Hamilelik sırasında hormonal değişimlerden dolayı sık sık sinirlenme ve agresif olma özelliği anne adaylarında vardır. Papatya çayı ile hem sakinleşir hem de uykunuzu alabilirsiniz
  • Hamilelikte süt ve süt ürünleri tüketmek çok önemlidir. Özellikle yoğurt içinde bulundurduğu laktoz ile insanlar üzerinde uyku getirmeye birebirdir. Hem uyku probleminizi çözer hem de hamilelik esnasında oluşabilecek gastrit probleminizi çözer.
  • Eğer hamilelik sırasında iyi bir uyku istiyorsanız gün içerisinde kafein içeren içecekler tüketmeyiniz. Tükettiğiniz içecekler geceleri uykusuz kalmanıza sebep olur. Zaten hamilelik döneminde kafein tüketmek oldukça zararlıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net