Bilgii.net

Hamilelikte Türk Kahvesi İçilir Mi? Faydaları ve Zararları

16.10.2018
Hamilelikte Türk Kahvesi İçilir Mi? Faydaları ve Zararları

Hamile kaldığın zaman, sevdiğin her şey bir güvenlik sınavına girer. Hamilelik sırasında Türk kahvesi içmek biraz ılımlı bir doz gerektirir. Çünkü kafein daha yüksek dozda alındığında uyarıcı bir ilaçtır. Bebeğinizin zihinsel gelişimini etkileyebilir. Ancak hamilelik sırasında kahveden uzak durmanız gerekmiyor. Uzmanlar, günde 200 mg’dan az kafein almanın yeni doğanı etkilemeyeceğini belirtmektedir. Hamilelik sırasında kahve içmeye devam etmek istiyorsanız, sadece 12 onsluk bir fincana izin verilir.

Çikolata ve meşrubat gibi diğer besinlerde de kafein var. Onları tamamen almayı bırakmalısın. Alkolsüz içecekler hamileliğinize zarar vermese de sağlığınıza zarar verir. Kanserojendir. Koyu çikolata, alkaloidler gibi sizin için bazı avantajlara sahiptir.

Hamilelikte Türk Kahvesi İçmenin Faydaları ve Zararları

Türk kahvesi içmenin asıl sorunu kahve değil, kafeindir. Kafein, hamilelik sırasında tüketimi için uygun olmayan iki özelliğe sahiptir.

Kafein bir uyarıcıdır: Uyarıcı bir ilaç, kan basıncında ve kalp hızında artışa neden olur. Hamile kadınlar Preeklampsi riski altındadır. Preeklampsi sırasında kan basıncı yükselir ve proteinler idrarla başlar. Bu duruma ayrıca toksemi denir. Hamilelik sırasında ve uyarıcı ilaç hem anne hem de bebeğe çok zararlıdır.

Kafein bir diüretiktir: Bir diüretik ilaç, dehidrasyona neden olan idrarda artışa neden olur. Sıvıların kaybı her durumda doğru değildir. Hamilelik sırasında, dehidrasyon, bayılmanıza neden olabilir. Düşmek size ağır yaralanmalar verebilir. Vücudunuzun suyunu doldurmanız çok önemlidir. Hamilelik sırasında kafein almaya karar verirseniz, bolca su içirin.

Kafeinle ilgili başka bir şey de plasentayı geçmesidir. Plasentayı geçen ve güvende olan sadece birkaç şey var. Merkür gibi plasentayı geçen çoğu şey hamilelik sırasında tüketim için güvenli değildir.

Kahve dışında, birçok gıda maddesinde kafein bulunur. Çikolatalar, alkolsüz içecekler, birkaç bisküvi ve baş ağrısı ilaçları kafein içerir. Hamilelik sırasında kahve güvenliğini tartışırken kahve kelimesini kullanacağız.

  • Kahve preterm eylem ve düşük yapma riskini artırır.
  • Orta derecede bir kahve içmekten daha fazla içilmesi, düşük doğum ağırlığına neden olabilir.
  • Kahve içenler infertiliteye eğilimlidir.
  • Kafein doğuştan engellere neden olur.
  • Kahve bebeğinizin kalbine zarar verebilir.

Hamilelik sırasında kahve sizi etkilemeyebilir, ancak bebeğiniz kafeinle baş edebilmek için metabolizmaya sahip değildir. Böylece kafein vücudunda parçalanmayacaktır. Vücutta uzun süre kafein almaya devam edecek. Hamilelik sırasında izin verilen kahve dozu 200 miligramdan azdır.

Birçok kadın tıpkı bir ilaç gibi kafeinden yoksunluk belirtileriyle karşı karşıyadır. Baş ağrıları hakkında sürekli şikayetleri vardır ve çalışmaya konsantre olamamaktadırlar.

Yetersiz kafein tüketimi nedeniyle ruh hali değişiyor. Kafein bir beyin stimülatörü görevi görür. Kahve aldıktan sonra uykusuz hissetmemenin nedeni, uyarıcı etkisinden kaynaklanmaktadır.

Vücut kafeine alıştıkça, daha sonra aynı etkiyi üretmek için daha yüksek bir doz gereklidir. Böylece daha çok daha fazla kahve almanız gerekecek.

Bazı kadınlar ve erkekler günlerini kahve olmadan başlatamazlar. Ayrıca psikolojik bir yönü var. Aynı miktarda kafein içeren bitter çikolata yemek özlemini engellemez.

Sadece kahve değil, çay da aynı etkiye sahiptir. Aç karnına kahve içmek bebeğinize yapabileceğiniz en kötüsüdür. Eğer yeterince su içerseniz ve zararlı etkileri telafi etmek için meyve yerseniz, o zaman daha az risk altında olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net