Bilgii.net

Hamilelikte Tansiyon Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

17.10.2018
Hamilelikte Tansiyon Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Hamilelik süreci, kadınların fizyolojik ve psikolojik yapısında görülen değişimlerin oldukça fazla olduğu bir dönemdir. Kadınların vücutlarında belirlenemeyen ve bazen anlamlandıramayan değişiklikler olması, her bir sorunda daha dikkatli davranılmasını gerektirir. Hamile kadınların, bu süreçte yaşadığı birçok farklı sağlık problemi ortaya çıkar. Gebelik öncesinde tamamen sağlıklı olan kadınların, hamilelikle beraber farklı rahatsızlıklara sahip olmaları sürpriz değildir. Hamilelik sürecinde, kadınların düzenini bozan ve en can sıkıcı rahatsızlıklardan bir tanesi de tansiyondaki dengesiz değişimlerdir. Yüksek tansiyon, özellikle hamilelik döneminde çeşitli komplikasyonlara sebep olabilir. Bu yüzden hamile kadınların, tansiyon konusuna ekstra özen göstermesi gerekir. Tansiyon konusu, bazı durumlarda bebek sağlığını bile etkileyecek derecede önemli sonuçlara sebep verebilir.

Hamilelikte Tansiyon Neden Yükselir?

Tansiyon rahatsızlığı, genel olarak görülen semptomların incelenmesiyle beraber en çok genetik taşıma yüzünden görülür. Bu yüzden ebeveynlerde bulunan tansiyon rahatsızlıkları, kadınların hamilelik döneminde tansiyonlarının yükselmesine sebep olur. Tuzda bulunan mineraller, vücuttaki dengeyi bozacak ve bu yüzden tansiyonda bazı değişiklikler meydana getirecektir. Genel olarak tansiyonu yükseltme eğilim olan tuz kullanımı, hamilelik döneminde kontrol altına alınmalıdır. Kontrol altına alınmayan tuz kullanımı, hamilelik döneminde tansiyonun aniden yükselmesine ve gebeliğin tehlikeye girmesine sebep olur. Hamilelerin, bu dönemde düzenli ve yeterli beslenmeleri önemlidir. Çünkü yeterince alınmayan mineraller ve vitaminler, zamanı geldiğinde eksikliklerinden dolayı hamilelerin tansiyonlarını düşürecektir. Kadınların bağışıklık sistemleri, hamilelik döneminde kuvvetli şekilde tutulmalıdır. Bu sayede hamilelik zamanındaki zayıf bağışıklık sisteminden kurtulmak mümkün olacaktır. Bağışıklık sisteminin güç kaybetmesi, kadınlara yüksek tansiyon olarak geri dönecektir. Aynı zamanda böbreklerinden rahatsızlığı olan ve şeker hastalığıyla ilgili sorun yaşayan hamilelerde, özellikle yüksek tansiyon yaşandığı gözlemlenmektedir.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Teşhisi

Kadınların hamilelik dönemlerinde sürekli olarak tansiyonlarını kontrol ettirmeleri gerekir. Çünkü yüksek tansiyon bebeğin nefes almasını zorlaştıracak ve gebeliğin düşükle sonuçlanması gibi acı bir sonuca neden olacaktır. Bundan dolayı yapılan tansiyon ölçümlerinde sürekli olarak 140/90 üzerinde çıkan tansiyon, doktorlar tarafından değerlendirilmelidir. Aynı zamanda idrar testlerinden ve ödem analizlerinden de, tansiyonun gidişatı hakkında bilgi alınabilir. Göz muayeneleri de, hamilelik döneminde ve normal zamanlarda, tansiyonun ölçülmesine yardımcı olacak uygulamalardan bir tanesidir. Kandaki pıhtılaşmanın ölçüldüğü testlerde de, yine yüksek tansiyonun belirtileri rahatlıkla görülecektir.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Hamilelikte görülen yüksek tansiyon sorununda öncelikle Kadın Doğum ve Dahiliye uzmanı doktorlarına görünmek gerekir. Bu sayede gebelik esnasında herhangi bir güvenlik problemi ortaya çıkmayacaktır. Doktorların istirahat önerilerine kesinlikle uyulması gerekilir. Doktorların yazmış olduğu reçetelerdeki ilaçlar, belirlenen dozlarda içilmeli ve tedavi sürecine dikkat edilmelidir. Bu sayede tansiyonda belirli miktarda düşmeler görülecektir. Tansiyonun yükselmesini önlemek için, hamileliğin ilk aylarından itibaren yatan değil, hareketli bir yaşama sahip olan kadınlardan olmanız gerekir. Tuzlu gıdaların, hamilelik döneminde azaltılması ve hatta alınmaması gerekir. Günlük oluşturulacak beslenme programlarının potasyum açısından zengin besinlerle doldurulması gerekir. Bu yüzden hamile kadınların en çok fasulye, bezelye, muz ve patates gibi ürünleri tercih etmesi gerekir. Vücuttaki magnezyum eksikliğinde, tansiyonun otomatik olarak yükselmesi beklenir. Bu yüzden de bilimsel araştırmalar, hamilelik döneminde magnezyum alımını önermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net