Bilgii.net

Hamilelikte Spor Yapılır mı? Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalıdır?

16.10.2018
Hamilelikte Spor Yapılır mı? Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalıdır?

Hamile kadınların en çok üzerinde durduğu konulardan biridir spor mevzusu. Hamilelik sürecinde spor yapmak anneler için ne kadar uygundur? Spor yapmanın gebeliğe bir zararı dokunur mu? Evet, sorular genelde aynıdır. Bu soruları uzmanlara yönelttiğimizde hamile kadınların spor ve egzersiz yaptığında daha zinde olacağını ve doğumların daha kolay geçeceğini söylüyor. Ama bazı uyarılar da beraberinde geliyor. Tüm hamile kadınlar bu süreçte egzersiz yapamaz. Doğum için sıkıntı yaratmayacak durumda olanlar ancak spora belirli hareketlerle devam edebilir.

Hamilelikte Sporu Engelleyen Durumlar

Hamile kadınların sağlığını düşünerek, spor yapmaması gereken anne adaylarının kimler olduğunu ilk sıraya alıyoruz. Eğer sıkıntılı bir hamilelik süreci geçiriyorsanız ve doktorunuzdan hareket etmemeniz konusunda uyarı aldıysanız hareket ve egzersizden kaçınmalısınız.

Hamilelikte egzersiz yapmanın bebek için olası riskleri:

  • Rahme kan akışının azalma durumu
  • Vücut ısısının artış göstermesi
  • Annelerin karın bölgesinde zarara ve sorunlara yol açma ihtimali

Hareket etmek sizin için risk doğuracaksa kaçınmalısınız.

Kimler Hamilelikte Spor Yapabilir?

Yukarıda hamile kadınların hareket veya egzersiz yapmasının risk doğurabileceğinden bahsettik. Ama bu gibi durumlar her zaman geçerli değildir. Bu süreci sorunlu geçiren anne adaylarının daha dikkatli davranması gerekir. Oysa uzmanlar tarafından gebelikte spor yapmanın annenin fizikî olarak güçlenmesini sağlayacağı savunuluyor. Böylece spor yapan anneler doğuma daha kolay hazırlanacak ve doğum rahat gerçekleşecektir.

Hamilelikte spor veya egzersiz denince her hareketin yapılacağı veya normal süreçteki insanların yaptığı egzersizler akla gelmemelidir. Gebe kadın iki canlıdır ve hareketleri kısıtlıdır. Bu nedenle uzmanların uygun gördüğü hareketlerle ve uygun gördüğü durumlarda egzersizler sürdürülmelidir. Risk faktörü olan kadınlar bu kadarını bile yapamazlar. Doktor kontrolündedirler ve yoğun istirahat gerekebilir.

Hamilelikte Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelik sürecinde spor yapmak istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanız gerekir. Temel bilgileri ondan öğrenerek egzersizlere başlayabilirsiniz. Verilen hareketleri verilen süre ve ölçülerle yapabilirsiniz. Hamile kalmadan önceki zamanlarınızda yaptığınız hareketleri ve spor saatlerini unutun.

  • Spor sırasında vücut sıcaklığınızı kontrol etmelisiniz ve 39 derecenin üstüne çıkmasını önlemelisiniz. Vücut ısısı arttıkça su kaybı yaşayacağınızdan ısı kontrolü önemlidir.
  • Egzersiz yaptığınız ya da hamile kaldığınız mevsim de önemlidir. Yaz aylarında bir hamilelik süreci geçiriyorsanız su kaybı yaşama ihtimaliniz yüksektir ve hareketler daha sınırlı olmalıdır.
  • Hamilelikte spor yapmaya alışkın değilseniz ve ilk defa yapacaksanız günde 5 dakikalık hareketlerle sporunuzu başlatabilirsiniz. Zamanla arttırabilirsiniz. Eğer bünyeniz spora alışkınsa günde 30 dakika egzersiz yapmak uygundur. Fakat bu süreyi tek seferde bitirmek zorunda değilsiniz. Hatta gün içine yayarsanız daha rahat bir gün geçirebilirsiniz.
  • Yorgunluk, baş dönmesi ve diğer sorunlar hareketleri yavaşlatman gerektiğini gösterir. Yorulmanda rahat yapabiliyorsanız devam edebilirsiniz. Doktorunuzun bu konuda ne dediği de önemlidir.
  • Hamilelikte en önemli spor yürüyüş ve yüzmedir.

Hamilelikte Sporun Ne Gibi Faydaları Vardır?

Hamilelik sürecinde fazla yormayacak hareketler yapmanız bebeğin gelişimini ve sizin zindeliğinizi olumlu yönde etkiler. Gebelikle başlayan bazı sorunların çözümü de spor yapmak olabilir. Gebelikle gelen tansiyon ve şeker, bel ağrısı sorunlarına biraz hareket iyi gelebilir. Ama en önemlisi hareket etmenin gebelikte risk oluşturacağı bir durum olup olmadığını doktorunuzdan öğrenmektir. Doktor kontrolünde spor yapmak hamilelikte olumlu sonuçlar doğurur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net